Терроризм ва экстремизмга қарши курашиш бўйича халқаро конференция иштирокчиларига
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Минтақавий аксилтеррор тузилмаси ҳамда Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Аксилтеррор марказининг терроризм ва экстремизмга қарши курашишда ҳамкорликни мустаҳкамлашга бағишланган қўшма конференциясининг барча иштирокчи ва меҳмонларини самимий қутлайман.
Ушбу муҳим халқаро форумнинг ШҲТ ва МДҲ каби нуфузли минтақавий тузилмалар билан биргаликда ташкил этилиши бепоён минтақамизда тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш борасида якдиллик ва ўзаро амалий ҳамкорликни ривожлантиришга бўлган интилишни яна бир бор тасдиқлайди.
Бугунги анжуман тўпланган тажриба ва билимлар билан алмашиш, хавфсизликка нисбатан замонавий хавф-хатар ва таҳдидларга қарши курашиш бўйича саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш юзасидан тавсия ва таклифлар ишлаб чиқиш учун зарур мулоқот майдони эканини алоҳида таъкидламоқчиман.
Конференция кун тартибига энг муваффақиятли миллий тажрибаларни ўрганиш, терроризмга қарши курашда ҳамкорлик ҳамда фан ва таълим соҳасида алмашинувнинг самарали механизмларини йўлга қўйиш, экстремизм ва радикализм ғояларининг тарқалишига имкон бермаслик бўйича амалий воситаларни шакллантириш, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришнинг олдини олиш борасидаги вазифаларга оид долзарб масалалар киритилган.
Аминманки, эртага мамлакатимизда илк бор ўтказиладиган “Шарқ – Аксилтеррор – 2024” қўшма аксилтеррор машғулотлари ҳам хавфсизликка нисбатан умумий таҳдидларга қарши курашишда ўзаро амалий ҳамкорликни кенгайтириш ва махсус кучлар бўлинмаларининг салоҳиятини оширишга хизмат қилади.
Афсуски, геосиёсий кескинлик ва низоларнинг кучайиши, етакчи давлатлар ўртасида ўзаро ишонч тақчиллиги, глобал хавфсизлик институтлари ролининг пасайиши терроризм ва экстремизм таҳдидларига қарши курашишда очиқ ҳамда самарали халқаро ҳамкорликнинг ривожланишига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Шу билан бирга, кибермаконда хавф-хатар ва таҳдидлар кучайиб бормоқда. Бунда ноқонуний фаолият, ёллаш ва радикал ғояларни тарғиб этиш бўйича фаол ишлар миллий чегаралар ва қонунчилик нормаларини тан олмайдиган интернет тармоқлари ҳамда каналлари воситасида тобора кўп амалга оширилмоқда.
Бунинг оқибатида бугунги кунда аҳолининг нисбатан заиф қатламлари вакиллари, жумладан, бизнинг ёшларимиз ва меҳнат мигрантлари “онлайн манқуртлаштириш” қурбонига айланмоқда, турли ноқонуний гуруҳларга жалб этилмоқда ва жиноят содир этмоқда.
Шу боис қонунчилик базасини янада такомиллаштириш ҳамда ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси ва МДҲ Аксилтеррор маркази фаолияти доирасида бундай хавф-хатар ва таҳдидларни бартараф этиш ва уларга тезкорлик билан жавоб қайтариш бўйича халқаро ҳамкорлик самарадорлигини оширишга қаратилган қўшма амалий чора-тадбирларни ўтказиш энг муҳим вазифалар ҳисобланади.
Таъкидлаш лозимки, мамлакатимизнинг Терроризм ва экстремизмга қарши курашиш бўйича миллий стратегияси кенг қамровли, инклюзив ва тизимли ёндашувга асосланган бўлиб, профилактик ва превентив чораларни қўллаш ҳамда вақтида амалий жавоб қайтаришни ўзида мужассам этади. Жамиятда ҳамжиҳатлик муҳитини мустаҳкамлаш ва очиқ мулоқотни ривожлантириш, таълим-тарбия соҳасини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, иш ўринларини яратиш ва аҳолининг ишончли ижтимоий ҳимоясини таъминлаш бу борадаги устувор йўналишлар ҳисобланади.
Шу билан бирга, биз инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш ва илгари суриш, қонун устуворлиги тамойилига сўзсиз риоя этишни терроризм ва экстремизмга қарши курашишнинг фундаментал асоси деб ҳисоблаймиз.
Бугунги кунда Ўзбекистонда Терроризм ва экстремизмга қарши курашиш бўйича миллий стратегия изчил амалга оширилмоқда, ёшларни қўллаб-қувватлаш ва уларнинг салоҳиятини рўёбга чиқариш борасида кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда, “қайноқ нуқталар”дан қайтариб олиб келинган шахсларни тинч ҳаётга мослаштириш юзасидан чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Жорий йилда БМТнинг Аксилтеррор бошқармаси билан ҳамкорликда Реабилитация ва реинтеграция қилиш бўйича минтақавий экспертлар кенгаши ташкил этилди, тўлиқ миқёсдаги шерикликнинг янги “йўл харитаси” қабул қилинди.
Мурожаатимнинг якунида шуни алоҳида таъкидламоқчиманки, минтақада мустаҳкам тинчлик ва барқарорликни таъминлаш мақсадида яқин ҳамкорлик ва мамлакатларимиз махсус хизматлари фаолиятини самарали мувофиқлаштириш келгусида ҳам давлатлараро ҳамкорликнинг устувор йўналиши бўлиб қолади.

Участникам Международной конференции по борьбе с терроризмом и экстремизмом
Искренне приветствую всех участников и гостей объединенной конференции Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества и Антитеррористического центра Содружества Независимых Государств, посвященной укреплению партнерства в противодействии терроризму и экстремизму.
Организация этого важного международного форума совместно с такими авторитетными региональными структурами, как ШОС и СНГ, вновь подтверждает общую приверженность и стремление развивать практическое взаимодействие в деле обеспечения мира, безопасности и стабильности в нашем обширном регионе.
Особо отмечу, что нынешняя конференция является востребованной площадкой для обмена накопленным опытом и знаниями, выработки рекомендаций и предложений по дальнейшей координации усилий в борьбе с современными вызовами и угрозами безопасности.
В повестку дня включены актуальные вопросы изучения лучших национальных практик, налаживания эффективных механизмов контртеррористического сотрудничества, научно-образовательного обмена, формирования действенных инструментов по недопущению распространения идеологии экстремизма и радикализма, задачи по пресечению «отмывания» денег и финансирования терроризма.
Уверен, что совместные антитеррористические учения «Восток – Антитеррор – 2024», которые завтра впервые пройдут в нашей стране, также послужат расширению практического взаимодействия и повышению потенциала подразделений специального назначения в борьбе с общими угрозами безопасности.
К сожалению, повышение геополитической напряженности и эскалация конфликтов, дефицит взаимного доверия между ведущими государствами, снижение роли глобальных институтов безопасности негативно влияют на развитие открытого и эффективного международного сотрудничества в противодействии угрозам терроризма и экстремизма.
При этом усиливаются риски и вызовы в киберпространстве, когда противоправная деятельность, активная работа по вербовке и радикализации все больше осуществляется посредством интернет-сетей и каналов, не признающих национальных границ и законодательных норм.
Как следствие, сегодня все чаще представители наиболее уязвимых слоев населения, включая нашу молодежь и трудовых мигрантов, становятся жертвами «онлайн зомбирования», вовлекаются в различные незаконные группировки и совершают преступления.
В этой связи важнейшими задачами являются дальнейшее совершенствование нормативной базы и реализация совместных практических мероприятий в рамках деятельности РАТС ШОС и Антитеррористического центра СНГ, направленных на повышение эффективности международного сотрудничества в предотвращении и оперативном реагировании на такие вызовы и угрозы.
Подчеркну, что наша Национальная стратегия по противодействию терроризму и экстремизму базируется на всеобъемлющем, инклюзивном и системном подходе, который сочетает применение профилактических, превентивных мер и практическое реагирование. Приоритетами в этой работе являются укрепление атмосферы взаимопонимания и развитие открытого диалога в обществе, всемерная поддержка образования, создание рабочих мест и обеспечение надежной социальной защиты населения.
При этом фундаментальной основой противодействия терроризму и экстремизму мы считаем защиту и продвижение прав и свобод человека, неукоснительное соблюдение принципа верховенства закона.
В настоящее время в Узбекистане продолжается реализация Национальной стратегии по противодействию терроризму и экстремизму, проводится большая работа по поддержке и раскрытию потенциала молодежи, осуществляются мероприятия по адаптации к мирной жизни лиц, возвращенных из «горячих точек».
В этом году совместно с Контртеррористическим управлением ООН создан Региональный экспертный совет по вопросам реабилитации и реинтеграции, принята новая «дорожная карта» полномасштабного партнерства.
В заключение хотел бы особо отметить, что тесное сотрудничество и эффективная координация работы спецслужб наших стран и далее будет приоритетным направлением межгосударственного взаимодействия в целях обеспечения прочного мира и стабильности в регионе.