Ўзбекистон Президенти Беларусь билан парламентлараро ҳамкорликни янада кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
27.08.2024
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 август куни мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Беларусь Республикаси Миллий Мажлиси Республика Кенгаши Раиси Наталья Кочанова бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Беларусь ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни янада чуқурлаштириш, жумладан, парламентлараро ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув аввалида Наталья Кочанова давлатимиз раҳбарига Беларусь Президенти Александр Лукашенконинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон Президенти жорий йил февраль ойида олий даражада эришилган келишувларга мувофиқ икки томонлама ҳамкорлик жадал ривожланаётгани, мулоқот ва алмашинувлар фаоллашаётганини мамнуният билан қайд этди.
Товар айирбошлаш ҳажми ортмоқда, саноат кооперацияси лойиҳалари муваффақиятли амалга оширилмоқда, ҳудудлараро ишбилармонлик алоқалари кучаймоқда, маданий-гуманитар дастур доирасидаги тадбирлар мунтазам ўтказилмоқда.
Шу кунларда Тошкент шаҳрида ўтказилаётган парламентлар доирасидаги қўшма тадбирлар, жумладан, Ўзбекистон Олий Мажлисидаги учрашувлар ва иккинчи аёллар бизнес форумининг самарали натижалари юксак баҳоланди.
Икки мамлакат ўртасида савдо, саноат, қишлоқ хўжалиги, таълим, соғлиқни сақлаш ва бошқа устувор йўналишлардаги ҳамкорликнинг аниқ лойиҳаларини илгари суришга қаратилган фаол парламентлараро мулоқотни давом эттириш зарурлиги таъкидланди.

Президент Узбекистана отметил важность дальнейшего расширения узбекско-белорусского межпарламентского сотрудничества
27.08.2024
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 августа принял делегацию во главе с Председателем Совета Республики Национального Собрания Республики Беларусь Натальей Кочановой, пребывающей в нашей стране с официальным визитом.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего углубления многоплановых отношений между Узбекистаном и Беларусью, включая расширение межпарламентского взаимодействия.
В начале встречи Наталья Кочанова передала главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Беларуси Александра Лукашенко.
Президент Узбекистана с удовлетворением отметил динамичное развитие двустороннего сотрудничества, активизацию контактов и обменов в соответствии с договоренностями, достигнутыми на высшем уровне в феврале этого года.
Наблюдается рост объемов товарооборота, успешно реализуются проекты промышленной кооперации, набирает обороты межрегиональное деловое партнерство, регулярно проводятся мероприятия в рамках культурно-гуманитарной программы.
Высоко оценены плодотворные результаты совместных мероприятий по линии парламентов, проходящих в эти дни в городе Ташкенте, в том числе встреч в Олий Мажлисе Узбекистана и второго женского бизнес-форума.
Подчеркнута важность продолжения интенсивного межпарламентского диалога, направленного на продвижение конкретных проектов сотрудничества между двумя странами в сферах торговли, промышленности, сельского хозяйства, образования, здравоохранения и других приоритетных направлениях.