Олимпиада қаҳрамонлари шарафланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 август куни XXXIII ёзги Олимпия ўйинлари ғолиб ва совриндорлари билан учрашди.
Тадбирда Миллий Олимпия қўмитаси ва спорт федерациялари раҳбарлари, мураббийлар, спортчиларнинг ота-оналари, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари ҳам қатнашди.
Маълумки, ушбу Олимпия ўйинлари 26 июлдан 11 августгача Франция пойтахти Париж шаҳрида бўлиб ўтди. Унда 200 дан зиёд давлатдан 11 минг нафарга яқин энг кучли атлетлар қатнашди. Ўзбекистон 19 та спорт тури бўйича 90 нафар спортчи билан иштирок этди. Бу нуфузли мусобақа биз учун том маънода рекордлар, мислсиз ютуқларга бой бўлди.
Давлатимиз раҳбари спортчиларни ушбу улкан тарихий ғалаба билан табриклаб, нутқ сўзлади.
– Сизлар ғоят кескин беллашувларда юксак жасорат ва матонат кўрсатиб, 8 та олтин, 2 та кумуш, 3 та бронза медални қўлга киритганингиз мамлакатимизнинг тараққиёт борасидаги юксак салоҳиятини ифода этадиган ёрқин натижадир. Бу тарихий ғалаба Янги Ўзбекистон ёшлари қандай буюк ишларга қодир эканини яна бир марта амалда намойиш этди. Мамлакатимиз иштирокчи давлатлар орасида умумжамоа ҳисобида 13-ўринни, Осиё қитъасида 4-ўринни, туркий ва ислом мамлакатлари ҳамда Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги бўйича 1-ўринни эгаллади. Барчамизни қувонтирган бу натижалар Ўзбекистон тарихида илгари ҳеч қачон бўлмаган ютуқлардир, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бунинг учун спортчи ва мураббийларга барча шароитлар яратилди. Спортчиларни тайёрлашга ёндашув ўзгартирилиб, изланиш ва эътибор кучайди. 2021 йил августда бўлиб ўтган шундай учрашувда келгуси Олимпиадада кучли ўн бешта давлат қаторига кириш мақсад қилиб қўйилган эди. Бу шараф билан уддаланиб, мамлакатимиз дунёда 13-ўринни эгаллади.
Британиянинг “Financial Times” нашрида ёзилишича, Олимпия медаллари, мамлакатнинг спорт оламида эришаётган ютуқлари давлатнинг умумий ривожланиш ва инсоний тараққиёт даражасини билдиради.
Ҳақиқатан ҳам, Олимпиада ўйинларидаги ҳар бир натижанинг ўрни, моҳияти ва аҳамияти беқиёсдир. Чунки тўрт йилда бир марта ўтадиган бу йирик халқаро мусобақада зўрларнинг зўри қатнашади, у мамлакатнинг спорт соҳасига эътибори, халқнинг жисмоний ва маънавий салоҳиятини намоён этади.
Мусобқада илк олтин медални Диёра Келдиёрова қўлга киритди. Бу ҳам дзюдо бўйича, ҳам аёллар ўртасида юртимизнинг Олимпиададаги биринчи олтин медали бўлиб тарихга кирди.
Яна бир жасур қиз – Светлана Осипова эса таэквондо бўйича биринчи кумуш медални эгаллаб, аёллар спорти тарихида янги саҳифа очди.
Ўзбекистон таэквондо бўйича биринчи марта Олимпия ўйинларида 2 та медални қўлга киритди. Терма жамоамиз ўз тарихидаги энг яхши натижани қайд этиб, умумжамоа ҳисобида 3-ўринни эгаллади. Улуғбек Рашитов Олимпия ҳаракати солномасида таэквондо бўйича энг ёш тоифада икки карра Олимпия чемпиони бўлди.
Ўзбекистон дзюдо бўйича ўз тарихида Олимпиадада энг кўп медаль олди. Эркин кураш бўйича 12 йиллик танаффусдан сўнг яна олтин медаль қўлга киритилди.
Бокс бўйича миллий терма жамоамиз олтин медаллар сони бўйича мамлакатимиз тарихида Олимпия ўйинлари рекордини янгилади ва умумжамоа ҳисобида 1-ўринни эгаллади. Эркаклар ўртасида еттита олтин медалнинг бештасини бизнинг боксчиларимиз олди.
Умуман, Европанинг қоқ марказида спортчиларимиз шарафига Ўзбекистон мадҳияси 8 карра янграб, мамлакатимиз байроғи 13 марта баланд кўтарилди.
Президент бу юксак натижалар халқимизга катта ғурур бағишлаганини таъкидлаб, спортчиларни олқишлади:
– Шу кунларда бутун халқимиз Мустақиллик байрамининг руҳи ва шукуҳи билан яшамоқда. Сизлар эришган ёрқин ғалабалар энг улуғ ва қадрли байрамимизга муносиб совға бўлди. Сизларнинг қаҳрамонлигингиз ёшларимизга, чекка жойлардаги спортсевар болаларга куч-қудрат берди. Бутун халқимизни ғурурлантирди, янада бирлаштирди. Шараф сизларга, раҳмат сизларга!
Давлат раҳбари спортчиларга, уларнинг устоз ва мураббийларига, спорт делегацияси аъзоларига миннатдорчилик билдирди. Шу кунларда Паралимпия ўйинларида қатнашаётган матонатли спортчиларимизга куч-ғайрат ва омад тилади.
Учрашувда 2028 йили Лос-Анжелесда бўладиган Олимпия ўйинларига тайёргарлик масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Сув спорти турлари, енгил атлетика, велоспорт, ўқ отиш ва камондан отиш, гимнастика бўйича федерациялар, шароит ва иқтидорли спортчилар борлиги, лекин натижалар камлиги кўрсатиб ўтилди. Чим устида хоккей, баскетбол, гандбол, регби, сув полоси каби жамоавий спорт турлари етарлича ривожланмаган. Юнон-рум кураши, от спорти, замонавий бешкураш, триатлон, қиличбозлик, эшкак эшиш, велоспорт каби спорт турлари бўйича ҳам ҳали ишга солинмаган имкониятлар кўп.
Мазкур спорт федерациялари тегишли хулоса қилиб, келгуси Олимпиадагача катта тайёргарлик кўриши кераклиги таъкидланди.
Қайд этилганидек, келгуси тўрт йилда спортчиларни тайёрлаш бўйича катта дастурлар қабул қилинади. Ҳар бир йўналишда спорт медицинаси, фармакологияси, диетологияси, психологияси ва муҳандислиги бўйича чет элдан малакали мутахассислар жалб этилади.
Бу борада “Олимпия шаҳарчаси”да мусобақалар ва ўқув-машғулотларни илғор хорижий тажрибалар асосида ўтказиш бўйича алоҳида тизим яратилади. Баҳодир Жалолов, Оксана Чусовитина мактаблари каби ихтисослашган спорт муассасалари ҳар бир ҳудудда, ҳар бир спорт йўналиши бўйича ташкил қилинади.
Бундан ташқари, жойларда, айниқса, маҳаллаларда янги-янги иқтидорларни кашф қилиш, уларни манзилли селекция асосида халқаро мусобақаларга тайёрлаш бўйича ҳам алоҳида дастур жорий этилади.
Зарур спорт инфратузилмасига эга бўлган 15 та Олимпия ва паралимпияга тайёрлаш маркази, 6 та Республика олий спорт маҳорати мактаби, 56 та ихтисослаштирилган спорт мактабига маҳаллий ва хорижий мураббийлар бириктирилади.
Давлатимиз раҳбари оммавий спортни ривожлантириш миллий олимпия ҳаракатининг ажралмас қисми бўлиши кераклигини таъкидлади. Ҳукуматга бу борада таклифлар ишлаб чиқиш вазифаси топширилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 23 августдаги фармонига мувофиқ, Париж шаҳрида бўлиб ўтган ХХХIII ёзги Олимпия ўйинларида юксак натижаларга эришган спортчи ва мураббийлардан бир гуруҳи фахрий унвон ва орденлар билан тақдирланган эди.
Тадбирда ана шу юксак мукофотлар тантанали равишда топширилди.
Спортчи ва мураббийлар, ота-оналар сўзга чиқиб, юксак ҳурмат ва эътибор учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.

Чествование олимпийских героев
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 августа встретился с победителями и призерами XXXIII летних Олимпийских игр.
В мероприятии также приняли участие руководители Национального олимпийского комитета и спортивных федераций, тренеры, родители спортсменов, представители государственных и общественных организаций.
Олимпийские игры 2024 года проходили с 26 июля по 11 августа в столице Франции - Париже. В них приняли участие около 11 тысяч атлетов из более чем 200 стран. Узбекистан выступил 90 спортсменами в 19 видах спорта. Эти престижные соревнования стали для нас богатыми на рекорды и беспрецедентными достижениями.
Глава нашего государства выступил с речью, поздравив спортсменов с этой исторической победой.
- Проявив большое мужество и стойкость в самой напряженной борьбе, вы завоевали 8 золотых, 2 серебряные, 3 бронзовые медали, и это яркий результат, свидетельствующий о высоком потенциале развития нашей страны. Эта историческая победа еще раз показала, на какие великие свершения способна молодежь Нового Узбекистана. Наша страна среди государств-участников заняла 13-е место в общекомандном зачете, 4-е место – на Азиатском континенте и 1-е место среди тюркских, исламских стран и в Содружестве Независимых Государств. Эти небывалые в истории Узбекистана результаты очень порадовали всех нас, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Для спортсменов и тренеров были созданы все условия, был изменен подход к подготовке спортсменов. На встрече, состоявшейся в августе 2021 года, была поставлена цель войти в пятнадцать сильнейших стран на предстоящей Олимпиаде. С честью справившись с этой задачей, наша страна заняла 13-е место в мире.
Как отмечается, в авторитетном издании Financial Times, олимпийские медали и достижения страны в мире спорта свидетельствуют об уровне общего развития страны и человеческого развития.
Невозможно переоценить значение каждого достижения, каждого высокого показателя в Олимпийских играх. Ведь на таком крупном международном соревновании, проходящем раз в четыре года, ярко проявляются оказываемые в каждой стране внимание к спорту, физическому и духовному потенциалу нации.
Первую золотую медаль завоевала Диёра Келдиёрова. Она стала первой среди узбекистанских женщин в истории летних Олимпийских игр, завоевавших золотую медаль.
Еще одна наша смелая девушка Светлана Осипова, завоевав первую серебряную медаль по таэквондо, открыла новую страницу в истории женского спорта страны.
Узбекистан впервые завоевал на Олимпийских играх 2 медали по таэквондо. Наша сборная команда зафиксировала наилучший результат в своей истории и заняла 3-е место в общекомандном зачете. Наш талантливый спортсмен Улугбек Рашитов стал самым молодым двукратным Олимпийским чемпионом по таэквондо в истории олимпийского движения.
На нынешних Олимпийских играх Узбекистан удостоился наибольшего в своей истории количества медалей по дзюдо. После 12-летнего перерыва в вольной борьбе снова была завоевана золотая медаль.
Наша национальная сборная по боксу побила рекорд страны по количеству золотых медалей и заняла 1-е место в общекомандном зачете. Из семи золотых медалей среди мужчин пять завоевали наши боксеры.
В целом в самом сердце Европы в честь наших спортсменов 8 раз звучал гимн Узбекистана, 13 раз высоко поднимался флаг нашей страны.
Президент подчеркнул, что эти высокие результаты вызвали большую гордость у нашего народа, и обратился к спортсменам:
- В эти дни весь наш народ живет атмосферой праздника Независимости. Ваши яркие победы по праву стали достойным подарком к самому великому и самому дорогому празднику. Вы приумножили национальную гордость в сердце нашего народа. Самое важное, такие яркие победы воодушевляют и еще крепче сплачивают наш народ. Они становятся для молодежи школой мужества и славы. Честь вам и хвала!
Глава государства выразил благодарность спортсменам, их тренерам и наставникам, членам спортивной делегации. Он пожелал сил и удачи нашим стойким спортсменам, участвующим в эти дни в Паралимпийских играх.
На встрече особое внимание было уделено вопросам подготовки к Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе.
Отмечена необходимость усиления деятельности федераций водных видов спорта, легкой атлетики, велоспорта, стрельбы и стрельбы из лука, гимнастики. Недостаточно используется потенциал в таких командных видах спорта, как хоккей на траве, баскетбол, гандбол, регби, водное поло. Есть еще немало неиспользованных возможностей греко-римской борьбе, конном спорте, современном пятиборье, триатлоне, фехтовании, гребле, велоспорте.
Было подчеркнуто, что эти спортивные федерации должны сделать соответствующие выводы и провести масштабную подготовку к предстоящей Олимпиаде.
Отмечалось, что в ближайшие четыре года будут приняты большие программы по подготовке спортсменов. В каждом направлении будут привлечены квалифицированные специалисты из-за рубежа в области спортивной медицины, фармакологии, диетологии, психологии и инженерии.
В Олимпийском городке будет создана особая система проведения соревнований и учебно-тренировочных занятий на основе передового зарубежного опыта. Специализированные спортивные учреждения, такие как школы Баходира Джалолова и Оксаны Чусовитиной, будут организованы в каждом регионе по каждому виду спорта.
Кроме того, будет внедрена специальная программа по выявлению новых талантов на местах, особенно в махаллях, и их целенаправленной подготовке к международным соревнованиям на основе адресной селекции.
За 15 центрами подготовки олимпийцев и паралимпийцев, 6 республиканскими школами высшего спортивного мастерства и 56 специализированными спортивными школами, обладающими необходимой спортивной инфраструктурой, будут закреплены местные и зарубежные тренеры.
Глава государства подчеркнул, что развитие массового спорта должно стать неотъемлемой частью национального олимпийского движения. Правительству поручено разработать соответствующие предложения в этой сфере.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 23 августа этого года группа спортсменов и тренеров, достигших высоких результатов на XXXIII летних Олимпийских играх в Париже, была удостоена почетных званий и наград.
На мероприятии состоялось торжественное вручение этих высоких наград.
Выступившие спортсмены и тренеры, а также родители выразили благодарность главе нашего государства за высокое уважение и внимание.