Ўзбекистон ва Озарбайжон Президентлари бизнес вакиллари билан учрашди
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев икки мамлакат ишбилармонлари билан учрашув ўтказдилар.
Тадбирда Озарбайжоннинг PASHA Holding, SOCAR, SOFAZ, Agalarov Development, Silk Way Group, Matanat, Sarda Group, AzerGold, Azermash, Озарбайжон инвестиция холдинги, "Озарбайжон темир йўллари", "Алят" эркин иқтисодий зонаси ва бошқа етакчи компаниялари раҳбарлари ҳамда вакиллари иштирок этдилар.
Ўзбекистон Президенти ишбилармонларни самимий қутлаб, уларнинг мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий шерикликни кенгайтиришдаги муҳим ўрнини алоҳида таъкидлади.
- Сизлар инновацияларни дадиллик билан жорий этиб, корхоналар ва иш ўринларини яратиб, иқтисодиётнинг ҳаракатлантирувчи кучи бўлаяпсиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Бундай шаклда илк бор ўтказилаётган тадбир икки мамлакат савдо-иқтисодий ҳамкорлигида янги босқични бошлаб бериши қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари бугунги саммитнинг салмоқли натижалари ҳақида мамнуният билан сўзлади. Музокараларда ҳамкорликнинг кенг қамровли кун тартиби муҳокама қилиниб, истиқболли “ўсиш нуқталари” белгилаб олинди. Давлатлараро олий кенгашнинг биринчи мажлиси бўлиб ўтди, Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартнома имзоланди.
- Биз давлатлараро ҳамкорликнинг энг юқори босқичига чиқдик ва Ўзбекистон-Озарбайжон муносабатларида амалда янги саҳифа очдик, - деди Ўзбекистон раҳбари.
Музокараларнинг асосий якунлари сифатида мамлакатларимизда бизнес учун янада қулай шароитлар яратиш ва ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, жумладан, биргаликда ташқи бозорларга чиқиш бўйича келишувларга эришилгани таъкидланди.
Сўнгги йилларда бу борада катта ютуқларга эришилди. Товар айирбошлаш ҳажми ва қўшма корхоналар сони бир неча баробар ошди, қатор кооперация лойиҳалари муваффақиятли амалга оширилмоқда, ҳудудлараро алмашинувлар фаоллашди, қўшма Инвестиция компанияси самарали фаолият юритмоқда.
Бундан ташқари, куни кеча ўтган бизнес форумида умумий қиймати 2 миллиард доллардан ортиқ битим ва шартномалар имзоланди.
Президентимиз Ўзбекистон ва Озарбайжон етакчилари томонидан эълон қилинган Иқтисодий кооперация йили доирасидаги муҳим вазифаларни амалга оширишда айнан бизнес асосий драйвер бўлиши ва ҳал қилувчи роль ўйнаши кераклигини алоҳида таъкидлади.
Бу ҳамкорликнинг 20 та устувор йўналиши бўйича истиқболли лойиҳалардир.
- Биз ҳурматли Илҳом Ҳайдарович билан бир фикрдамиз: ҳамкорлик келажаги бизнесга боғлиқ, икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали муносабатларнинг эртанги куни сизларга боғлиқ, - дея хулоса қилди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари тадбиркорларнинг самарали ва қулай фаолият юритиши учун барча зарур шароитлар яратилишини таъкидлади.
Ўз навбатида, икки мамлакатнинг етакчи компаниялари раҳбарлари кўрсатилаётган эътибор учун Ўзбекистон ва Озарбайжон Президентларига миннатдорлик билдириб, янги кооперация лойиҳаларини амалга ошириш бўйича аниқ режалари ҳақида маълумот бердилар.
Учрашув якунида давлат раҳбарлари кооперация лойиҳаларини ишга тушириш маросимида иштирок этдилар.
Тошкент шаҳрида меҳмонхона ва турар жой мажмуаларини барпо этиш, Қашқадарё вилоятида қурилиш материалларини ишлаб чиқариш, Озарбайжонда тўқимачилик кластерлари ҳамда тикувчилик фабрикасини ташкил этиш ва бошқа лойиҳалар шулар жумласидан.
Президентлар ушбу лойиҳаларга старт берар экан, улар ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, замонавий ишлаб чиқариш қувватлари ва янги иш ўринлари яратишга хизмат қилишини таъкидладилар.

Президенты Узбекистана и Азербайджана провели встречу с представителями бизнеса
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджана Ильхам Алиев провели совместную встречу с деловыми кругами двух стран.
В мероприятии приняли участие руководители и представители ведущих азербайджанских компаний PASHA Holding, SOCAR, SOFAZ, Agalarov Development, Silk Way Group, Matanat, Sarda Group, AzerGold, Azermash, Азербайджанского инвестиционного холдинга, «Азербайджанских железных дорог», свободной экономической зоны «Алят» и другие.
Глава нашего государства искренне поприветствовав руководителей ведущих компаний, особо отметил их важную роль в расширении торгово-экономического партнерства наших стран.
– Вы являетесь движущей силой экономики, смело внедряете инновации, создаете предприятия и рабочие места, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что мероприятие, впервые проводимое в таком формате, станет запуском нового этапа в торгово-экономическом сотрудничестве двух стран.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил прорывные итоги нынешнего саммита. Была обсуждена широкая повестка сотрудничества, определены перспективные точки роста. Состоялось первое заседание Высшего межгосударственного совета, подписан Договор о союзнических отношениях.
– Мы вышли на высочайший уровень межгосударственного взаимодействия и фактически открыли новую главу в узбекско-азербайджанских отношениях, – отметил глава Узбекистана.
Подчеркнуто, что главными итогами переговоров стали договорённости о формировании ещё более благоприятных условий и всемерной поддержке бизнеса в наших странах, включая совместного выхода на внешние рынки.
В последние годы в этом направлении достигнут большой прогресс. В разы выросли товарооборот и число совместных предприятий, успешно реализуется целый ряд проектов кооперации, активизировались межрегиональные обмены, успешно функционирует совместная Инвестиционная компания.
Кроме того, в ходе прошедшего накануне бизнес-форума подписан солидный портфель соглашений и контрактов на сумму более 2 миллиардов долларов.
В своём выступлении лидер Узбекистана особо подчеркнул, что именно бизнес должен стать главным драйвером и сыграть решающую роль в реализации ключевых задач в рамках Года экономической кооперации, объявленного лидерами Узбекистана и Азербайджана.
Речь идет о перспективных проектах по 20 приоритетным направлениям сотрудничества.
– Мы с уважаемым Ильхамом Гейдаровичем едины во мнении: за бизнесом – будущее сотрудничества, от вас зависит завтрашний день многоплановых отношений между двумя странами, – резюмировал Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства заверил предпринимателей, что для их эффективной и комфортной деятельности будут созданы все необходимые условия.
В свою очередь, руководители ведущих компаний двух стран выразили благодарность Президентам Узбекистана и Азербайджана за оказываемую поддержку и информировали о конкретных планах по реализации новых проектов кооперации.
В завершение встречи лидеры приняли участие в церемонии запуска проектов кооперации.
Среди них – строительство гостиницы и жилых комплексов в городе Ташкенте, производство строительных материалов в Кашкадарьинской области, создание текстильных кластеров, швейной фабрики и другие проекты в Азербайджане.
Дав старт этим проектам, Президенты выразили уверенность, что они послужат увеличению объемов взаимного товарооборота, созданию современных производственных мощностей и новых рабочих мест.