Шавкат Мирзиёев: Менинг энг катта мақсадим - халқимни рози қилиш, бахтли кўриш
Президент Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистон Республикаси Кегейли туманидаги Жузимбағ маҳалласида бўлди.
Бу ерда 4 минг 300 нафарга яқин аҳоли яшайди. Учта мактаб, олтита боғча, етмишдан ортиқ тадбиркорлик субъектида аҳоли доимий иш билан банд.
Чорвачилик ва деҳқончиликка ихтисослашган бу ҳудудда 990 та хонадоннинг томорқаси бор. Сайхунобод тажрибаси асосида маҳаллий имкониятлар ишга солинмоқда. Хусусан, деҳқончилик учун 174 нафар фуқарога 128 гектардан ортиқ ер узоқ муддатга ажратилган. Улар деҳқончилик қилиб, рўзғор учун қўшимча даромад қилмоқда. Иссиқхона ташкил этиб, йилига икки марта ҳосил олишни йўлга қўяётган оилалар сони кўпаймоқда.
Маҳаллада “Оrol Agro” корхонаси томонидан “Ёшлар узум боғи” ташкил этилган. Унда 40 кишига ўртача 25 сотихдан ер ажратиб берилган.
Воиш усулида парвариш қилинаётган бу токзорнинг қатор ораларидан ҳам омилкорлик билан фойдаланилмоқда. Турли сабзавотлар етиштирилиб, 400 тоннагача маҳсулот олинмоқда. Токлар тўлиқ ҳосилга кириши билан йилига қиймати 4 миллиард сўмлик 200 тоннага яқин маҳсулот олиниши кўзда тутилган.
Давлатимиз раҳбари шу ерда деҳқончилик қилаётган йигит-қизлар билан суҳбатлашди.
Улар сўнгги йиллардаги имкониятлардан фойдаланиб, деҳқончилик учун ер олгани, полиз экинлари ва кўкатлар етиштириб, даромад топаётганини айтди. Режа ва ниятлари ҳақида гапирди.
- Сизларнинг ишли бўлганингизни, кўзингиздаги ишончни кўриб, хурсанд бўлдим. Ўзи менинг энг катта мақсадим шу - халқимни рози қилиш, бахтли кўриш. Қилаётган ишларимиз тўғри, фақат уни кенгайтиришимиз керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Президент ёшларнинг таклифлари асосида қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари учун совуткичли омбор қуриш, эҳтиёжманд йигит-қизларнинг тўйлари ва шартнома тўловларига кўмаклашиш бўйича кўрсатмалар берди.

Шавкат Мирзиёев: Самая главная моя цель – чтобы мой народ был доволен и счастлив.
Здесь проживает около 4300 человек. Население занято на постоянной основе в трех школах, шести детских садах, более семидесяти субъектах предпринимательства.
В этом районе, специализирующемся на животноводстве и земледелии, имеются приусадебные участки 990 семей. На основе опыта Сайхунабада задействованы местные возможности. В частности, 174 гражданам было выделено на длительный срок более 128 гектаров земли для ведения сельского хозяйства. Они занимаются земледелием и получают дополнительный доход. Растет число семей, создающих теплицы и собирающих урожай два раза в год.
В махалле предприятием "Orol Agro" организован виноградник молодежи. Сорок молодых людей получили здесь в среднем по 25 соток земли.
В винограднике, выращиваемым методом «воиш», также умело используются междурядья. Выращиваются различные овощи, получается до 400 тонн продукции. С выходом на полную урожайность планируется получать ежегодно около 200 тонн винограда на сумму 4 миллиарда сумов.
Глава государства побеседовал с юношами и девушками, занимающимися земледелием.
Они отметили, что воспользовались возможностями последних лет, получили землю, выращивают бахчевые культуры и зелень, получают доход. Рассказали о своих планах и стремлениях.
- Мне приятно видеть, что у вас есть работа, уверены в завтрашнем дне. Самая главная моя цель – чтобы мой народ был доволен и счастлив. То, что мы делаем, правильно, но мы должны масштабировать эту работу, - сказал Президент.
Заслушав предложения молодежи, Президент дал указания по строительству холодильного склада для сельскохозяйственной продукции, содействию нуждающимся юношам и девушкам в проведении свадеб и оплате контрактов на обучение.