BMT Bosh Assambleyasi O‘zbekiston tashabbusi bilan yana bir rezolyutsiyani qabul qildi
2024-yil 13-avgust kuni Birlashgan Millatlar Tashkilotining Nyu-Yorkdagi Bosh qarorgohida BMT Bosh Assambleyasi bir ovozdan “Degradatsiyaga uchragan va qurg‘oq hududlarda barqaror o‘rmonzorlarni barpo etish, daraxt ekish va ularni targ‘ib qilish – ekologik muammolarga qarshi kurashning samarali yechimi” rezolyutsiyasini qabul qildi.
Mazkur rezolyutsiya O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan mamlakatimizda hayotga tatbiq etilayotgan, shahar va qishloq hududlarini ko‘kalamzorlashtirish orqali bioxilma-xillikni saqlash va tiklashga qaratilgan “Yashil makon” milliy dasturi konsepsiyasi asosida ishlab chiqilgan.
Hujjatda Davlatimiz rahbarining Bosh Assambleyaning 78-sessiyasi va BMT Iqlim bo‘yicha 28-konferensiyasida iqlim o‘zgarishiga va yerlarning degradatsiyasiga qarshi samarali kurashish bo‘yicha bildirgan asosiy takliflari o‘z ifodasini topgan.
Rezolyutsiyaga 100 dan ortiq a’zo davlatlar, jumladan, Markaziy Osiyoning barcha mamlakatlari, Ozarbayjon, Avstriya, Belgiya, Bahrayn, Vengriya, Germaniya, Italiya, Iordaniya, Indoneziya, Qatar, Xitoy, Saudiya Arabistoni, Latviya, Mo‘g‘iliston, Marokash, O‘mon, BAA, Pokiston, Portugaliya, Rossiya, Koreya Respublikasi, Turkiya, Fransiya va dunyoning turli mintaqalarini ifodalovchi boshqa davlatlar hammualliflik qildi.
Rezolyutsiyada o‘rmonlarni barqaror boshqarish va daraxt o‘tqazishning iqtisodiy, ijtimoiy va ekologik afzalliklari har tomonlama ko‘rsatilgan. Ularning biologik xilma-xillikni oshirish, iqlim o‘zgarishi va havo ifloslanishi oqibatlarini yumshatish va barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga qo‘shgan hissasi, jumladan. kambag‘allikka barham berish va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashdagi hissasi alohida ta’kidlanadi.
Rezolyutsiyaning o‘ziga xos xususiyati uning atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi so‘nggi ilmiy yo‘nalishlarga muvofiqligidir. Ekologik toza va ekotizimga asoslangan usullardan foydalangan holda biologik xilma-xillikni saqlash va ko‘paytirish maqsadida BMTga a’zo mamlakatlarga daraxt ekish sohasida aniq tavsiyalar beriladi.

The UN General Assembly adopted the resolution initiated by Uzbekistan
On August 13, 2024, at the headquarters of the United Nations in New York, the UN General Assembly unanimously adopted the resolution on “Fostering sustainable forest management, including afforestation and reforestation, in degraded lands, including drylands, as an effective solution to environmental challenges”.
The resolution is based on the concept of the nationwide program "Yashil Makon" being implemented in our country at the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan, which is aimed at preserving and restoring biodiversity through greening of urban and rural areas.
The document reflects the key proposals on effectively countering climate change and combating land degradation, voiced by the Head of our State during the 78th session of the General Assembly and the 28th UN Climate Change Conference.
The resolution was co-sponsored by more than 100 member countries, including all Central Asian countries, Azerbaijan, Austria, Belgium, Bahrain, Hungary, Germany, Italy, Jordan, Indonesia, Qatar, China, KSA, Latvia, Mongolia, Morocco, Oman, UAE, Pakistan, Portugal, Russia, Republic of Korea, Turkey, France and other countries representing various world regions.
The resolution comprehensively discloses the economic, social and environmental benefits of sustainable forest management and tree planting. It emphasizes their contribution to increasing biodiversity, mitigating the effects of climate change and air pollution, achieving the Sustainable Development Goals, including poverty eradication and food security.
The resolution’s stands out by its compliance with the latest scientific trends in the field of environmental protection. Specific recommendations are provided to UN member states in the sphere of tree planting in order to preserve and increase biodiversity using nature-saving and ecosystem methods.