Иш ҳақи, пенсиялар ва нафақалар миқдорини ошириш тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ФармониАҳоли турмуш даражасини оширишга қаратилган чора-тадбирлар кўламини кенгайтириш, фуқароларнинг даромадларини изчил ошириб бориш сиёсатини давом эттириш ҳамда уларнинг ижтимоий муҳофазасини кучайтириш, шунингдек, педагог ва тиббиёт ходимлари меҳнатини қўшимча рағбатлантириш мақсадида:
1. 2024 йил 1 сентябрдан бошлаб пенсиялар ва нафақалар миқдори 15 фоизга оширилсин. Бунда:
пенсияни ҳисоблашнинг базавий миқдори – ойига 428 000 сўм;
ёшга доир энг кам пенсия миқдори – ойига 834 000 сўм;
ногиронлик пенсияларининг энг кам миқдори – ойига 920 000 сўм этиб;
фуқароларга тўланадиган бошқа пенсиялар ва нафақалар миқдорлари иловага мувофиқ белгилансин.
2. 2024 йил 1 октябрдан бошлаб:
бюджет ташкилотларида ишловчи тиббиёт ходимлари, шунингдек, мактабгача, умумтаълим, ўрта махсус, профессионал ва мактабдан ташқари таълим муассасалари ва ташкилотлари, “Мурувват” интернат уйлари, болалар ва меҳрибонлик уйлари, болалар санаторияларида ишловчи педагог ходимларнинг иш ҳақи миқдори – 15 фоизга оширилсин;
бюджет ташкилотлари ходимларининг иш ҳақи миқдори – 10 фоизга оширилсин, мазкур банднинг иккинчи хатбошисида назарда тутилган ходимлар бундан мустасно;
меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдори – ойига 1 155 000 сўм;
базавий ҳисоблаш миқдори – 375 000 сўм этиб белгилансин.
3. Бюджет ташкилотлари ходимларининг иш ҳақлари, пенсиялар ва нафақалар миқдори оширилиши билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ҳамда Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси маблағлари ҳисобидан қоплансин.
4. Иш берувчиларга иш ҳақи миқдорини қонунчилик ҳужжатларида белгиланган меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдоридан кам бўлмаган ҳолда тўлашни таъминлаб, иш ҳақи миқдорини меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорига мувофиқ ошириш тавсия этилсин.
5. Иқтисодиёт ва молия вазирлиги Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ҳамда Ахборот
ва оммавий коммуникациялар агентлиги билан биргаликда ушбу Фармоннинг мақсади, вазифалари ва ундан кутилаётган натижаларни оммавий ахборот воситалари, интернет ва ижтимоий тармоқларда кенг ёритиш ишларини ташкил қилсин.
6. Мазкур Фармоннинг ижросини таъминлаш учун масъул ва шахсий жавобгар этиб Бош вазир ўринбосари Ж.А. Қўчқоров белгилансин.
Фармон ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Арипов зиммасига юклансин.

О повышении размеров заработной платы, пенсий и пособий
Указ Президента Республики УзбекистанВ целях расширения масштаба мер, направленных на повышение уровня жизни населения, продолжения политики последовательного увеличения доходов граждан и усиления их социальной защиты, а также дополнительного стимулирования труда педагогических и медицинских работников:
1. Повысить с 1 сентября 2024 года размеры пенсий и пособий на 15 процентов. При этом установить:
базовую величину исчисления пенсии – 428 000 сумов в месяц;
минимальный размер пенсии по возрасту – 834 000 сумов в месяц;
минимальный размер пенсии по инвалидности – 920 000 сумов в месяц;
размеры других пенсий и пособий, выплачиваемых гражданам, согласно приложению.
2. Начиная с 1 октября 2024 года:
размер заработной платы медицинских работников, работающих в бюджетных организациях, а также педагогических работников, работающих в дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных учреждениях и организациях, домах-интернатах «Мурувват», Детских домов и домов «Мехрибонлик», детских санаториях, повысить на 15 процентов;
размер заработной платы работников бюджетных организаций повысить на 10 процентов, за исключением работников, предусмотренных в абзаце втором настоящего пункта;
установить минимальный размер оплаты труда – 1 155 000 сумов в месяц;
установить базовую расчетную величину – 375 000 сумов.
3. Расходы, связанные с повышением размеров заработной платы работников бюджетных организаций, пенсий и пособий, покрыть за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве экономики и финансов.
4. Рекомендовать работодателям производить повышение размера заработной платы в соответствии с минимальным размером оплаты труда, обеспечив выплату заработной платы не ниже минимального размера оплаты труда, установленного актами законодательства.
5. Министерству экономики и финансов совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана, Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Агентством информации и массовых коммуникаций организовать работу по широкому освещению целей и задач настоящего Указа, ожидаемых результатов в средствах массовой информации, сети Интернет и социальных сетях.
6. Возложить на заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А. персональную ответственность за обеспечение исполнения настоящего Указа.
Обсуждение хода исполнения настоящего Указа, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.