Ўзбекистон – Хитой: инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳамкорликнинг бугуни ва истиқболлари
ТОШКЕНТ, 30 июль. /"Дунё" АА/. Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий марказида "Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги глобал трендлар ва минтақавий хусусиятлар: Ўзбекистон-Хитой назарияси" мавзусида кеча давра суҳбати бўлиб ўтди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий марказининг матбуот хизмати маълумотига кўра, тадбир Хитой Инсон ҳуқуқларини ўрганиш жамияти билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Давра суҳбатини Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази директори Акмал Саидов очди ва олиб борди.
Акмал Саидов қайд этганидек, Ўзбекистон ва Хитой давлатлари раҳбарлари биргаликда олиб бораётган истиқболли стратегик ҳамкорлик сиёсати туфайли кейинги йилларда мамлакатларимиз ўртасида турли соҳаларда, шу жумладан инсон ҳуқуқлари соҳасида ҳам ўзаро ҳамкорлик алоқалари янги ва янада юқори босқичларга кўтарилди.
Тадбирда Хитой Инсон ҳуқуқларини ўрганиш жамияти доимий қўмитаси раиси ўринбосари Цзян Цзяньго ва ушбу мамлакат элчиси Юй Цзюнь кириш сўзи билан иштирок этди.
Хитой Инсон ҳуқуқларини ўрганиш жамияти директори профессор Мао Жунхианг "Глобаллашув шароитида инсон ҳуқуқлари – халқаро муносабатлар омили сифатида: Хитой тажрибаси" мавзуида маъруза қилди. Шунингдек, Ўзбекистон Конституциявий суди раиси ўринбосари Асқар Ғофуровнинг "Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судининг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги фаолияти" ва "Тараққиёт стратегияси" маркази ижрочи директори Элдор Туляковнинг "Ўзбекистон-2030" стратегиясининг устувор мақсадлари" мавзуидаги маърузалари тингланди.
Сўзга чиққанлар томонидан мазкур давра суҳбатидан кўзланган мақсад – Ўзбекистон ва Хитой ўртасида инсон ҳуқуқлари соҳасида икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ҳар томонлама тажриба алмашиш, шунингдек, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг долзарб глобал тенденциялари ва минтақавий жиҳатларини муҳокама қилиш, ҳар икки мамлакатда инсон ҳуқуқлари ҳолатини яхшилашга қаратилган қўшма стратегия ва ташаббусларни ишлаб чиқишдан иборат эканлиги таъкидланди.
Ўзбекистон ва Хитой ўртасида икки томонлама алоқаларнинг барча йўналишларида ўзаро муносабатлар фаоллашиб, кўп томонлама мулоқотлар мустаҳкамланиб бораётганига эътибор қаратилди. Мамлакатларимиз минтақавий ва халқаро масалалар юзасидан бир-бирини қўллаб-қувватлаётгани алоҳида эътироф этилди.
Тадбирда хитойлик меҳмонларга мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари соҳасида эришилган ютуқлар, шунингдек, "Ўзбекистон-2030" стратегиясида белгиланган устувор вазифалар ижроси доирасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар самаралари тўғрисида атрофлича ахборот тақдим этилди. Янги таҳрирдаги Конституция нормаларини рўёбга чиқариш борасидаги саъй-ҳаракатлар ҳақида батафсил маълумотлар берилди.
Қизғин мунозараларга бой, самимий ва дўстона руҳда ўтган учрашувда томонлар инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашга келишиб олдилар. Ушбу мулоқотлар инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон-Хитой ҳамкорлигини чуқурлаштиришда муҳим амалий аҳамият касб этишига ишонч билдирилди.
Давра суҳбатида Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, Конституциявий суд, Бош прокуратура, Ички ишлар вазирлиги Академиялари, Тошкент Давлат юридик университети, Фанлар академиясининг Давлат ва ҳуқуқ институти, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар вакиллари, фуқаролик жамияти фаоллари иштирок этди. Тадбирда давлат органлари, илмий-таълим муассасалари ва нодавлат ташкилотлардан жами 40 дан ортиқ эксперт қатнашди.

Uzbekistan – China: today and prospects of cooperation in the field of human rights
TASHKENT, July 30. /Dunyo IA/. The National Human Rights Center of Uzbekistan held a roundtable discussion on the topic "Global trends and regional features in the field of human rights: Uzbekistan-China theory", reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the National Human Rights Center of Uzbekistan, the event was organized in cooperation with the Chinese Society for the Study of Human Rights.
The roundtable discussion was opened and conducted by Akmal Saidov, First Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, Director of the National Human Rights Center of Uzbekistan.
As Akmal Saidov noted, thanks to the promising strategic cooperation policy jointly pursued by the leaders of Uzbekistan and China, in the following years, mutual cooperation relations between our countries in various fields, including the field of human rights, have risen to new and higher levels.
The event was attended by the Deputy Chairman of the Standing Committee of the Chinese Society for the Study of Human Rights, Jiang Jiang, and Ambassador of China to Uzbekistan, Yu Jijun, who gave an introductory speech.
Professor Mao Junxiang, director of the Chinese Society for the Study of Human Rights, gave a lecture on "Human Rights in Globalization as a Factor of International Relations: China’s Experience". Also, the reports of Deputy Chairman of the Constitutional Court of Uzbekistan Askar Gafurov on the topic "Activity of the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan in the field of human rights protection" and Eldor Tulyakov, executive director of the "Strategy of Development" center, on the topic "Priority goals of the Uzbekistan-2030" strategy, were heard.
The purpose of this roundtable discussion by the speakers is to strengthen bilateral cooperation between Uzbekistan and China in the field of human rights and exchange comprehensive experience, as well as to discuss current global trends and regional aspects of human rights protection, joint efforts aimed at improving the human rights situation in both countries. It was emphasized that it consists of developing strategies and initiatives.
Attention was drawn to the fact that mutual relations between Uzbekistan and China are becoming more active in all areas of bilateral relations, and multilateral dialogues are strengthening. It was specially recognized that our countries support each other on regional and international issues.
At the event, the Chinese guests were presented with comprehensive information about the progress achieved in the field of human rights in our country, as well as the results of large-scale reforms implemented within the framework of the implementation of priority tasks defined in the "Uzbekistan-2030" strategy. Detailed information was given about the efforts to implement the norms of the new version of the Constitution.
During the meeting, full of intense discussions, held in a friendly spirit, the parties agreed to further develop and strengthen cooperation in the field of human rights. Confidence was expressed that these dialogues will be of great practical importance in deepening Uzbekistan-China cooperation in the field of human rights.
Members of the Senate of the Oliy Majlis and deputies of the Legislative Chamber, the Constitutional Court, the General Prosecutor’s Office, Academies of the Ministry of Internal Affairs, Tashkent State Law University, State and Law Institute of the Academy of Sciences, representatives of national human rights institutions, and civil society activists participated in the roundtable discussion. More than 40 experts from state bodies, scientific and educational institutions and non-governmental organizations participated in the event.