Ўзбекистон дунёнинг 121 давлати ичида энг хавфсиз мамлакат деб тан олинди
ТОШКЕНТ, 26 июль. /"Дунё" АА/. Ўзбекистон 121 мамлакатни ўз ичига олган "Safety Perception Index 2023" – дунёнинг энг хавфсиз мамлакатлар рейтингида 1-ўринни эгаллади, дея хабар бермоқда "Дунё" АА мухбири.
"Uzbektourism.uz" маълумотига кўра, Ўзбекистон фуқаролар ҳаёти ва саёҳат қилиши учун хавф даражаси минимал экани айтилган.
Энг хавфсиз мамлакатлар юқори бешталигидан шунингдек, Бирлашган Араб Амирликлари, Саудия Арабистони, Норвегия ва Эстония жой олди.
Марказий Осиё давлатларидан Қозоғистон 14, Тожикистон 17, Қирғизистон 26-ўринга жойлашган.
Рейтингнинг энг қуйи қисмини Гвинея, Сьерра-Леоне ва Мали давлатлари эгаллаган.
"Safety Perception Index" озиқ-овқат ва сув, зўравонлик жиноятлари, ноқулай об-ҳаво шароити, ақлий соғломлик ҳамда меҳнат муассасаларидаги хавфсизлик каби факторларга эътибор қаратади. Ушбу омиллар мамлакатларнинг хавфсизлик рейтинги учун асос бўладиган образни ишлаб чиқишда муҳим ҳисобланади.
Ўзбекистоннинг мазкур рейтингда биринчи ўринда эканлиги чет эллик сайёҳларнинг мамлакатимизга бемалол келиб-кетишлари учун замин яратади.

Uzbekistan recognized as the safest of 121 countries worldwide
TASHKENT, July 28. /Dunyo IA/. Uzbekistan took 1st place in the ranking of the safest countries in the world "Safety Perception Index 2023", which includes 121 countries, reports Dunyo IA correspondent.
According to Uzbektourism, the rating indicates that the level of danger to the life and movement of citizens in Uzbekistan is minimal.
The five safest countries also included the United Arab Emirates, Saudi Arabia, Norway and Estonia.
Of the Central Asian countries, Kazakhstan took 14th place, Tajikistan – 17th, Kyrgyzstan – 26th.
Guinea, Sierra Leone and Mali took the lowest place in the rating.
The "Safety Perception Index" focuses on five factors: food and water, violent crime, adverse weather conditions, mental health and safety in work settings. These factors serve as an important basis for the formation of an image that will become the basis for the security rating of countries.
The fact that Uzbekistan is in first place in this ranking creates the basis for the unhindered arrival and departure of foreign tourists to our country.