Ўзбекистон дунёнинг 121 давлати ичида энг хавфсиз мамлакат деб тан олинди
ТОШКЕНТ, 26 июль. /"Дунё" АА/. Ўзбекистон 121 мамлакатни ўз ичига олган "Safety Perception Index 2023" – дунёнинг энг хавфсиз мамлакатлар рейтингида 1-ўринни эгаллади, дея хабар бермоқда "Дунё" АА мухбири.
"Uzbektourism.uz" маълумотига кўра, Ўзбекистон фуқаролар ҳаёти ва саёҳат қилиши учун хавф даражаси минимал экани айтилган.
Энг хавфсиз мамлакатлар юқори бешталигидан шунингдек, Бирлашган Араб Амирликлари, Саудия Арабистони, Норвегия ва Эстония жой олди.
Марказий Осиё давлатларидан Қозоғистон 14, Тожикистон 17, Қирғизистон 26-ўринга жойлашган.
Рейтингнинг энг қуйи қисмини Гвинея, Сьерра-Леоне ва Мали давлатлари эгаллаган.
"Safety Perception Index" озиқ-овқат ва сув, зўравонлик жиноятлари, ноқулай об-ҳаво шароити, ақлий соғломлик ҳамда меҳнат муассасаларидаги хавфсизлик каби факторларга эътибор қаратади. Ушбу омиллар мамлакатларнинг хавфсизлик рейтинги учун асос бўладиган образни ишлаб чиқишда муҳим ҳисобланади.
Ўзбекистоннинг мазкур рейтингда биринчи ўринда эканлиги чет эллик сайёҳларнинг мамлакатимизга бемалол келиб-кетишлари учун замин яратади.

Узбекистан признан самой безопасной из 121 страны мира
ТАШКЕНТ, 26 июля. /ИА «Дунё»/. Узбекистан в рейтинге самых безопасных стран мира "Safety Perception Index 2023" в который входит 121 страна занял 1-место, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным портала uzbektourism.uz, согласно рейтингу уровень опасности для жизни и передвижения граждан в Узбекистане минимальный.
В пятерку самых безопасных стран также вошли Объединенные Арабские Эмираты, Саудовская Аравия, Норвегия и Эстония.
Из стран Центральной Азии Казахстан занял 14-е место, Таджикистан – 17-е, Кыргызстан – 26-е.
Самую низкую строчку рейтинга заняли Гвинея, Сьерра-Леоне и Мали.
«Safety Perception Index» фокусируется на пяти факторах: продовольствии и воде, насильственных преступлениях, неблагоприятных погодных условиях, психическом здоровье и безопасности в трудовых учреждениях. Эти факторы служат важной основой для формирования имиджа, который станет основой для рейтинга безопасности стран.
Тот факт, что Узбекистан находится на первом месте в этом рейтинге, создает основу для беспрепятственного приезда и выезда иностранных туристов в нашу страну.