O‘zbekiston va Ozarbayjon tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi
2024-yil 25-iyul kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Ozarbayjon Respublikasi tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasi bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralarda ikki tomonlama munosabatlar kun taribi batafsil ko‘rib chiqildi, oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish jarayoni muhokama qilindi, shuningdek, bo‘lajak tadbirlar jadvali kelishib olindi.
Savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda qoʻshma loyihalarni amalga oshirishni taʼminlash uchun tashqi siyosat idoralari oʻrtasida yaqin hamkorlikni davom ettirish zarurligi alohida taʼkidlandi.
Barcha sohalarda rivojlanayotgan aloqalarni hisobga olgan holda munosabatlarning shartnomaviy-huquqiy bazasini yanada kengaytirish muhimligi qayd etildi.
Ko‘p tomonlama tuzilmalar, birinchi navbatda, Birlashgan Millatlar Tashkiloti va Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi.

Tashkent hosted political consultations between Foreign Ministries of Uzbekistan and Azerbaijan
On July 25, 2024, Tashkent hosted political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Republic of Azerbaijan.
The parties conducted an in-depth review of bilateral relations. They discussed the progress of implementing agreements reached at the highest level. A schedule of upcoming events was agreed upon.
Emphasis was placed on close coordination between the Foreign Ministries to ensure successful joint projects in trade, economics, investment, culture, and humanitarian spheres.
The sides highlighted the importance of further expanding the contractual and legal framework of relations, taking into account developing ties in all areas.
Special attention was given to strengthening interaction within multilateral structures, particularly the United Nations and the Organization of Turkic States.