Ўзбекистон-Қирғизистон саммити самарали бўлди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан мамлакатимизда бўлган Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг давлат ташрифи якунланди.
Икки кунлик ташриф доирасида олий даражадаги музокаралар бўлиб ўтди, уларнинг якунида етакчилар Кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини янада чуқурлаштириш ва кенгайтириш тўғрисида қўшма баёнотни имзоладилар.
Икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўплами қабул қилинди. Энергетика, автомобилсозлик ва тўқимачилик саноатида йирик қўшма лойиҳаларга старт берилди.
Давлат раҳбарлари Ўзбекистон ва Қирғизистон санъат усталарининг концертини томоша қилдилар.
Бугун етакчиларнинг мулоқоти Хивада давом этди. "Хива гиламлари" комбинатининг ишлаб чиқариш қувватлари, "Made in Uzbekistan" бренди остидаги маҳсулотлар кўргазмаси билан танишилди.
Президентлар рафиқалари билан биргаликда қадимий Хива шаҳрининг тарихий-меъморий дурдоналарини ҳам зиёрат қилдилар.
Ташриф тадбирлари якунлангач, Президент Шавкат Мирзиёев рафиқаси билан Урганч халқаро аэропортида Президент Садир Жапаров ва рафиқасини кузатиб қўйди.

Узбекско-кыргызский саммит прошел плодотворно
Состоявшийся по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева государственный визит Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова завершился.
В рамках двухдневной программы пребывания состоялись переговоры на высшем уровне, по итогам которых лидеры подписали Совместное заявление о дальнейшем углубленииmи расширении отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
Принят солидный пакет двусторонних документов. Дан старт крупным совместным проектам в сферах энергетики, автомобилестроения и текстильной промышленности.
Главы государств приняли участие в совместном концерте мастеров искусств Узбекистана и Кыргызстана.
Сегодня диалог глав государств продолжился в Хиве. Президенты ознакомились с производственными мощностями коврового комбината «Хива гиламлари», а также выставкой продукции под брендом «Сделано в Узбекистане».
Лидеры вместе с супругами также посетили историко-архитектурные жемчужины древнего города-оазиса.
По завершении мероприятий визита в международном аэропорту города Ургенча Президент Шавкат Мирзиёев с супругой проводили Президента Садыра Жапарова и его супругу.