Кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга қаратилган ҳужжатлар имзоланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров ўртасида бўлиб ўтган самарали музокаралар якунида қатор икки томонлама ҳужжатлар қабул қилинди.
Давлат раҳбарлари кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини янада чуқурлаштириш ва кенгайтириш тўғрисида Қўшма баёнотни имзоладилар.
Ташриф давомида 16 та ҳужжат имзоланди, жумладан:
- Қирғиз Республикасининг Иссиқкўл вилояти ҳудудида жойлашган курорт-ҳордиқ хўжалиги объектлари бўйича ҳукуматлараро битим;
- Фуқароларнинг ўзаро келиб-кетишлари тўғрисидаги ҳукуматлараро битимга ўзгартиришлар киритиш тўғрисида баённома;
- Ўзбекистон Республикасининг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши бўйича икки томонлама музокараларни якунлаш тўғрисида баённома;
- Қурилиш фаолияти соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида баённома;
- Меҳнат, аҳоли бандлиги ва миграция соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида баённома;
- Маданият ва санъат соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида баённома;
- Давлат хизмати соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида баённома;
- 2024-2030 йилларда ўзаро савдо ҳажмини ошириш бўйича чора-тадбирлар режаси;
- 2024-2026 йилларда жисмоний тарбия ва спорт соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича амалий чора-тадбирлар режаси;
- 2024-2026 йилларда қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат таъминоти соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича "йўл харитаси";
- 2024-2026 йилларда Тошкент ва Бишкек шаҳарлари ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар режаси;
- Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ҳамда Қирғиз Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ташаббуслар миллий институти ўртасидаги меморандум ва бошқалар.

Подписаны документы, направленные на углубление отношений всеобъемлющего стратегического партнерства
18.07.2024
По итогам состоявшихся плодотворных переговоров между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым принят солидный пакет двусторонних документов.
Главы государств подписали Совместное заявление о дальнейшем углублении и расширении отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
В ходе государственного визита также были подписаны 16 документов, в числе которых:
– межправительственное Соглашение по объектам курортно-рекреационного хозяйства, расположенным на территории Иссык-Кульской области Кыргызской Республики;
– Протокол о внесении изменений в межправительственное Соглашение о взаимных поездках граждан;
– Протокол о завершении двусторонних переговоров по вступлению Республики Узбекистан во Всемирную торговую организацию;
– Протокол о сотрудничестве в сфере строительной деятельности;
– Протокол о сотрудничестве в области труда, занятости населения и миграции;
– Протокол о сотрудничестве в области культуры и искусства;
– Протокол о сотрудничестве в сфере государственной службы;
– План мероприятий по увеличению объемов взаимной торговли на 2024-2030 годы;
– План практических мер по развитию сотрудничества в области физической культуры и спорта на 2024–2026 годы;
– «Дорожная карта» по дальнейшему развитию сотрудничества в сфере сельского хозяйства и продовольственного обеспечения на 2024-2026 годы;
– План мероприятий по развитию сотрудничества между городами Ташкентом и Бишкеком на 2024-2026 годы;
– Меморандум между Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и Национальным институтом стратегических инициатив при Президенте Кыргызской Республики и другие.