Олий таълим сифатини ошириш масалалари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 15 июль куни давлат олий таълим муассасаларига қабул жараёнлари, олий таълим тизимида сифатни ошириш ва халқаро ўқув дастурларини татбиқ этишга оид ҳисобот билан танишди.
Шу кунларда олий таълим муассасаларига қабул имтиҳонлари бўлиб ўтмоқда. Бу йил унда 805 минг нафар абитуриент иштирок этмоқда.
Мутасаддилар 2024/2025 ўқув йили учун олий таълим муассасаларига кадрлар тайёрлаш давлат буюртмаси режаси бўйича ахборот берди. Қайд этилганидек, бу йил бакалавриатда ҳам, магистратурада ҳам муҳандислик, қурилиш, табиий фанлар, математика, ахборот технологиялари йўналишларига квоталар сони оширилмоқда. Тўлов-контракт асосида қабул давлат ва нодавлат муассасаларга бир хил шартлар асосида, олийгоҳнинг илмий салоҳияти ва моддий-техника базасига риоя этилган ҳолда амалга оширилади.
Давлатимиз раҳбари олий таълим муассасаларига умумий давлат буюртмасини тасдиқлаш, бунда мамлакатимиз ривожи ва меҳнат бозори талабларига эътибор қаратиш бўйича кўрсатмалар берди.
Юртимизда муҳандис кадрларга талаб юқори. 20 июнь куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида бу соҳадаги олий таълим муассасалари фаолиятини такомиллаштириш вазифаси қўйилган эди.
Масалан, ҳозир Сурхондарёда Термиз муҳандислик-технология институти ҳамда Термиз агротехнологиялар ва инновацион ривожланиш институти бор. Уларни йириклаштириш орқали Термиз давлат муҳандислик ва агротехнологиялар университетини ташкил этиш режалаштирилмоқда.
Бу самарали бошқарув тизимини жорий этиш, такрорланувчи факультет ва кафедраларни қисқартириш, айрим штат бирликларини мақбуллаштириш имконини беради.
Янги университетда Илғор муҳандислик мактаби ташкил этилади. Унга билими юқори талабалар танлов асосида олиниб, амалиётга йўналтирилган махсус таълим дастурлари асосида ўқитилади. Бу мактабнинг йўналишларига мос саноат ҳамкорлари белгиланиб, замонавий лабораториялар ташкил этилади. Уларнинг таклифлари асосида илмий-тадқиқот ва тажриба-конструкторлик ишлари йўлга қўйилади.
Университетнинг бошқарув ва ўқитувчилик лавозимларига хорижий тажрибага эга, илмий ва амалий малакаси юқори мутахассисларни жалб этиш, уларнинг иш самарасини халқаро стандартлар асосида баҳолаш вазифалари қўйилди.
Давлатимиз раҳбари тармоқ, корхона ва олий таълим муассасаси узвийлигини мустаҳкамлаш, ўз соҳасида илғор, рақобатдош мутахассислар тайёрлаш зарурлигини таъкидлади.
Ўзбекистон Президентининг 2023 йил сентябрь ойида АҚШга ташрифи чоғида таълим соҳаси бўйича ҳам келишувларга эришилган эди. Шунга мувофиқ, Тошкент шаҳрида Америка технологиялар университети очилиши кутилмоқда.
Унинг фаолияти 2024/25 ўқув йилидан бошланади. Университетда муҳандислик, архитектура ва дизайн, ахборот технологиялари, соғлиқни сақлаш, иқтисодиёт ва молия, халқаро муносабатлар соҳалари учун кадрлар тайёрланади. Битирувчиларга Aризона давлат университети ёки АҚШда тан олинадиган ҳамкор хорижий университетнинг дипломи берилади.

Президент Шавкат Мирзиёев 15 июля ознакомился с отчетом о процессе приема в государственные высшие образовательные учреждения, повышении качества системы высшего образования и внедрении международных учебных программ.
В эти дни проходят вступительные экзамены в высшие учебные заведения. В них принимают участие 805 тысяч абитуриентов.
Ответственные лица представили информацию о плане государственного заказа на подготовку кадров в высших образовательных учреждениях на 2024/2025 учебный год. Отмечалось, что в этом году увеличивается количество квот как в бакалавриате, так и в магистратуре по направлениям "инженерия", "строительство", "естественные науки", "математика", "информационные технологии". Прием на обучение на платно-контрактной основе в государственные и негосударственные учреждения осуществляется на одинаковых условиях, в рамках научного потенциала и материально-технической базы вузов.
Глава государства дал указания по утверждению общего государственного заказа высшим образовательным учреждениям, уделив при этом особое внимание требованиям развития страны и потребностям рынка труда.
В нашей стране высок спрос на инженерные кадры. На состоявшемся 20 июня видеоселекторном совещании была поставлена задача по совершенствованию деятельности высших образовательных учреждений в этой сфере.
В настоящее время в Сурхандарье действуют Термезский инженерно-технологический институт и Термезский институт агротехнологий и инновационного развития. За счет их укрупнения планируется создание Термезского государственного университета инженерии и агротехнологий.
Это позволит внедрить эффективную систему управления, сократить количество дублирующих факультетов и кафедр, оптимизировать отдельные штатные единицы.
В новом университете будет создана передовая инженерная школа. Студенты с высокими знаниями будут отбираться на конкурсной основе и обучаться по специальным образовательным программам, ориентированным на практику. Будут определены соответствующие направлениям школы промышленные партнеры, созданы современные лаборатории. На основе их предложений будут организованы научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы.
На презентации даны поручения по привлечению на руководящие и преподавательские должности университета специалистов с зарубежным опытом, высокой научной и практической квалификацией, оценке эффективности их работы на основе международных стандартов.
Глава государства подчеркнул необходимость укрепления интеграции отрасли, предприятия и высшего образовательного учреждения, подготовки передовых, конкурентоспособных специалистов.
В ходе визита Президента Узбекистана в США в сентябре 2023 года были достигнуты договоренности и в сфере образования. Так, в Ташкенте ожидается открытие Американского технологического университета.
Университет будет готовить кадры в области инженерии, архитектуры и дизайна, информационных технологий, здравоохранения, экономики и финансов, международных отношений. Студентам будет предоставлена возможность провести один год обучения бакалавриата и магистратуры в дистанционной форме. Выпускникам будет выдаваться диплом Аризонского государственного университета или диплом зарубежного университета-партнера, признаваемый в США.