Қувасойда 450 гектар интенсив боғ яратилди
Бу адирлик илгари фойдаланилмайдиган яйдоқ жойлар эди. Давлатимиз раҳбарининг 2020 йил июнда Фарғона вилоятига ташрифи чоғида тадбиркорнинг бу ерда боғ яратиш таклифи қўллаб-қувватланди.
Ҳозир бу агролойиҳа босқичма-босқич амалга оширилмоқда. Дастлабки икки йилда 450 гектар ерда интенсив боғ яратилиб, томчилатиб суғориш йўлга қўйилди. Экспортбоп гилос ва шафтоли кўчатлари ҳосилга кириб қолди.
Бугунги ташрифда Президент «Уз-Сеганг» қўшма корхонасининг ушбу боғини кўздан кечирди. Тадбиркорнинг муаммо ва таклифларини сўради.
Корхонага Қува туманидан қарийб 2 минг гектар ва Қувасой шаҳридан 1 минг 600 гектар ер ажратилган.
Келгуси икки йилда қайта ўзлаштирилган бу ерларда яна 980 гектар интенсив боғ барпо этилади. Шунингдек, экотуризм ва логистика марказлари ишга туширилади. Энг муҳими яна қўшимча 200 та доимий, 3 мингта мавсумий иш ўрни пайдо бўлади.
Ўтган йили корхона томонидан фермер хўжаликлари ва хонадонлардан 1 минг 700 тонна гилос, шафтоли ва анор йиғиб олиниб, 5 миллион доллардан зиёд экспорт қилинди. Бу йил экспорт миқдорини 15 миллион долларга етказиш мақсад қилинган.
Корхона фақат мева етиштириш билан чекланмайди. Италия, Туркия, Жанубий Корея ва Хитойдан илғор технологиялар келтирилиб, маҳсулотларни сақлаш, қайта ишлаш, қадоқлаш йўлга қўйилган.
Президент бундай лойиҳаларни кўпайтириш зарурлигини таъкидлаб, бунинг учун қандай таклиф бўлса, қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирди.
Шу ерда вилоятдаги агросаноат маҳсулотлари намойиш этилди. Соҳадаги келгуси режалар тақдимот қилинди.
Вилоятда 48 минг 300 гектар боғ ва токзор мавжуд бўлиб, унинг 3 минг 400 гектарини интенсив боғлар ташкил этади. Кейинги тўрт йилда 6 минг 400 гектар боғ ва 2 минг 900 гектар токзорлар барпо этилган. Шунингдек, 1 минг 400 гектарда томчилатиб суғориш тизими жорий қилинган.
Бу йил яна 3 минг 400 гектар интенсив боғ ва токзорлар барпо қилиниб, 2 минг 400 та иш ўрни яратилиши мўлжалланган.

В Кувасае создано 450 гектаров интенсивных садов
Предложение предпринимателя о создании садов на неосвоенных землях было поддержано в ходе поездки главы государства в Ферганскую область в июне 2020 года.
Сейчас этот агропроект реализуется в несколько этапов. За первые два года на 450 гектарах были созданы интенсивные сады и налажено капельное орошение. Черешни и персик экспортоориентированных сортов скоро начнут давать плоды.
В ходе сегодняшнего приезда Президент ознакомился с садом совместного предприятия "Uz-Segang". Поинтересовался проблемами и предложениями предпринимателя.
Предприятию выделено около 2 тысяч гектаров земли в Кувинском районе и 1,6 тысячи гектаров в городе Кувасае.
В ближайшие два года на этих вновь освоенных землях будет создано еще 980 гектаров интенсивных садов. Также будут запущены центры экотуризма и логистики. Самое главное, появится еще 200 постоянных и 3 тысячи сезонных рабочих мест.
В прошлом году предприятие собрало у фермерских хозяйств и домохозяйств 1,7 тысячи тонн черешни, персика и граната, экспортировало продукцию более чем на 5 миллионов долларов. В этом году поставлена цель довести объем экспорта до 15 миллионов долларов.
Предприятие не ограничивается выращиванием и экспортом фруктов. Внедрены передовые технологии из Италии, Турции, Южной Кореи и Китая, налажены хранение, переработка и упаковка продукции.
Президент подчеркнул необходимость увеличения количества таких проектов и выразил готовность поддержать любые предложения.
Здесь же состоялась презентация агропромышленной продукции области. Представлены дальнейшие планы в сфере.
В области имеется 48 тысяч 300 гектаров садов и виноградников, из которых 3 тысячи 400 гектаров составляют интенсивные сады. За последние четыре года создано 6,4 тысячи гектаров садов и 2,9 тысячи гектаров виноградников. Также на 1400 гектарах внедрена система капельного орошения.
В этом году будет создано еще 3,4 тысячи гектаров интенсивных садов и виноградников, а также 2,4 тысячи рабочих мест.