Ўзбекистон Президенти Шуша шаҳридаги бунёдкорлик билан танишди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркий давлатлар ташкилотининг норасмий саммитида иштирок этиш учун Шуша шаҳрига келди.
Давлатимиз раҳбарини бу ерда Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев кутиб олди.
ТДТ иштирокчи мамлакатлари делегациялари раҳбарлари Озарбайжон етакчиси ҳамроҳлигида Шуша шаҳрида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Шуша “Қорабоғ дурдонаси”, “Кавказ санъати маркази” ва “озарбайжон мусиқаси бешиги” номлари билан маълум. Шаҳар бир қатор таниқли фан, маданият ва санъат арбоблари ватанидир. 2021 йилдан буён Шуша Озарбайжоннинг маданий пойтахти ҳисобланади, 2023 йилда эса туркий дунё маданий пойтахти деб эълон қилинган.
Жорий йилда Хива шаҳри ва Шуша шаҳри ўртасида биродарлик алоқалари ўрнатилди.
Олий мартабали меҳмонлар Шушада ўттиз икки йил ичида биринчи марта қурилган турар жой мажмуасига ташриф буюрдилар. 23 та бинодан иборат уй-жой мажмуасининг умумий майдони қарийб 8 гектарни ташкил этади.
Сўнг етакчилар 2021 йилда тамал тоши қўйилган янги замонавий масжид лойиҳаси ва уни барпо этиш жараёни билан танишдилар.
Озарбайжон раҳбари меҳмонларга шаҳар инфратузилмасини ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар ва келгусидаги режалар ҳақида сўзлаб берди.
Президентлар, шунингдек, ХIХ асрда Шушада қурилган биринчи масжид – Гавҳар Оға масжидини зиёрат қилдилар. Меҳмонлар бу ерда амалга оширилган реставрация ишларининг натижаларига юқори баҳо берди.
Ўзбекистон Президентининг Озарбайжонга амалий ташрифи давом этмоқда. ТДТ норасмий саммитининг асосий тадбирлари эртага, 6 июль куни бўлиб ўтади.

Президент Узбекистана ознакомился с созидательной работой в Шуше
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в город Шушу для участия в неформальном саммите Организации тюркских государств.
Здесь главу нашего государства встретил Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Главы делегаций стран-участниц ОТГ в сопровождении лидера Азербайджана ознакомились с созидательной работой, проводимой в городе Шуше.
Шушу называют главной жемчужиной Карабаха, храмом искусства Кавказа и колыбелью азербайджанской музыки. Город является родиной целой плеяды выдающихся деятелей науки, культуры и искусства. С 2021 года Шуша является культурной столицей Азербайджана, а в 2023 году город объявлен культурной столицей тюркского мира.
В этом году город Хива и город Шуша стали побратимами.
Высокие гости посетили жилой комплекс, построенный в Шуше впервые за тридцать два года. Общая площадь жилого комплекса из 23 зданий составляет около 8 гектаров.
Затем лидеры ознакомились с проектом и ходом строительства новой современной мечети, первый камень которой был заложен в 2021 году.
Глава Азербайджана рассказал гостям о проводимой работе и дальнейших планах по развитию городской инфраструктуры.
Президенты также посетили мечеть Говхар Ага, первую из построенных в Шуше в XIX веке. Гости дали высокую оценку результатам проведенной здесь реставрации.
Рабочий визит Президента Узбекистана в Азербайджан продолжается. Основные мероприятия неформального саммита ОТГ состоятся завтра, 6 июля.