Ўзбекистон Президенти “BYD” компаниясининг мамлакатимиздаги фаолиятини кенгайтириш режаларини қўллаб-қувватлади
27.06.2024
27 июнь куни Жиззах вилоятига ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев “BYD” компанияси президенти Ван Чуаньфуни қабул қилди.
Жиззахда гибрид ва электр автомобиллар ишлаб чиқариш бўйича қўшма корхонанинг муваффақиятли фаолияти катта мамнуният билан қайд этилди. Бугун заводдан биринчи электромобиль чиқди.
Лойиҳанинг биринчи босқичи доирасида 160 миллион АҚШ доллари миқдорида инвестиция киритилди, 1,2 мингта иш ўрни яратилди. Корхонада пайвандлаш, бўяш ва йиғиш жараёнларини ўз ичига олган юқори технологик ишлаб чиқариш ташкил этилган.
Учрашувда Президентимиз яқин истиқболда моделлар қаторини кенгайтириш ва ишлаб чиқариш қувватини йилига 500 мингтага етказиш зарурлигини таъкидлади.
Бутловчи ва эҳтиёт қисмларини маҳаллийлаштириш, маҳсулот таннархини камайтириш ҳамда автомобилларни Марказий Осиё ва МДҲ бозорларига экспорт қилиш лойиҳаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Компаниянинг мамлакатимизда “яшил” транспортни ривожлантириш лойиҳасида иштирок этиш режалари ҳам қўллаб-қувватланди. Бу қўшма инновацион тадқиқот марказини ташкил этиш, кадрлар тайёрлаш, электр транспорти учун техник регламент ва стандартларни ишлаб чиқиш ҳамда “Blade” авлодига мансуб батареялар ва “BYD” электробусларини ишлаб чиқаришни ўз ичига олади.

Президент Узбекистана поддержал планы BYD по расширению деятельности в нашей стране
27 июня в рамках поездки в Джизакскую область Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял президента компании BYD Вана Чуаньфу.
С глубоким удовлетворением отмечена успешная деятельность совместного предприятия по производству гибридных и электрических автомобилей в Джизаке. Сегодня с конвейера завода сошел первый электромобиль.
В рамках первого этапа проекта инвестировано 160 миллионов долларов США, создано 1,2 тысячи рабочих мест. На предприятии организовано высокотехнологичное производство, включающее сварку, окраску и сборку.
В ходе встречи Президент нашей страны подчеркнул необходимость в ближайшей перспективе расширить модельный ряд и увеличить мощности производства до 500 тысяч в год.
Особое внимание уделено проектам локализации комплектующих и запасных частей для снижения себестоимости продукции, а также организации экспорта автомобилей на рынки Центральной Азии и СНГ.
Поддержаны также планы компании по участию в проекте развития «зелёного» транспорта в нашей стране. Это создание совместного инновационного исследовательского центра для подготовки кадров, разработка техрегламентов и стандартов для электротранспорта и производство батарей последнего поколения «Blade» и электробусов BYD.