Мўғулистон Президенти Ўзбекистоннинг инновацион салоҳиятини юқори баҳолади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух биргаликда Тошкент шаҳридаги Технопаркка ташриф буюрдилар.
Ушбу замонавий инновацион мажмуа давлатимиз раҳбари ташаббуси билан саноат кооперациясини ривожлантириш ва юқори технологик маҳсулотлар ишлаб чиқариш мақсадида барпо этилган.
Бугунги кунда бу ерда 365 миллион доллардан ортиқ тўғридан-тўғри инвестициялар эвазига 16 та ишлаб чиқариш майдони жойлашган.
Мўғулистон Президентига Технопарк корхоналарида ишлаб чиқарилаётган кенг турдаги юқори технологик маҳсулотлар, шу жумладан маиший техника, электрон ҳисоблагичлар, лифтлар, сув насослари, саноат кондиционерлари, совутиш ускуналари ва бошқалар намойиш этилди.
Таъкидлаш жоизки, етакчи хорижий брендлар остида ва улар назоратида ишлаб чиқарилаётган бу товарлар ички ва ташқи бозорларда катта талабга эга.
Президентлар икки мамлакат етакчи корхоналари ўртасида кооперацияни кенгайтириш ва илғор технологияларни жорий этиш тажрибаси билан ўзаро алмашиш муҳимлигини таъкидладилар.

Президент Монголии высоко оценил инновационный потенциал Узбекистана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух вместе посетили Технопарк в городе Ташкенте.
Этот современный инновационный комплекс был создан по инициативе главы нашего государства для развития промышленной кооперации и производства высокотехнологичной продукции.
Сегодня здесь размещены 16 производственных площадок с суммой прямых инвестиций более 365 миллионов долларов.
Президенту Монголии была продемонстрирована широкая номенклатура производимой на предприятиях технопарка высокотехнологичной продукции, в числе которой бытовая техника, электронные счетчики, лифты, водяные насосы, промышленные кондиционеры, холодильное оборудование и другое.
Следует отметить, что товары, выпускаемые под ведущими зарубежными брендами и их контролем, пользуются высоким спросом на внутреннем и зарубежных рынках.
Лидеры отметили важность расширения кооперации между ведущими предприятиями двух стран и взаимного обмена опытом внедрения передовых технологий.