Ўзбекистон Республикаси Президенти Осиё хотин-қизлари форумининг самарали якунларини юқори баҳолади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 14 май куни Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котибининг ўринбосари, "БМТ-аёллар" тузилмаси ижрочи директори Сима Сами Бахус бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
БМТ делегацияси шу кунларда Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган Осиё хотин-қизлар форуми доирасида мамлакатимизда бўлиб турибди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг гендер тенглик масалалари бўйича етакчи институти раҳбари Президентимизга Бош котиб Антониу Гутерришнинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистонда хотин-қизларнинг мавқеини тубдан яхшилаш ва жамиятдаги мақомини оширишга қаратилган самарали ислоҳотларга юксак баҳо берилди.
Учрашувда мамлакатимизнинг "БМТ-аёллар" тузилмаси билан конструктив ҳамкорлигини янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон хотин-қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва манфаатларини илгари суриш соҳасидаги барча асосий халқаро конвенцияларга қўшилган, БМТнинг тегишли комиссияси ишида фаол иштирок этмоқда.
Осиё хотин-қизлари форумининг самарали якунлари юқори баҳоланди. Ушбу форумни Осиё минтақасида аёллар ҳуқуқларини кенгайтириш масалалари бўйича доимий мулоқот платформасига айлантириш муҳимлиги таъкидланди.
Ўзаро ҳамкорлик бўйича, шу жумладан минтақавий даражадаги аниқ лойиҳа ва дастурларни ўз ичига олган ўрта муддатли истиқболга мўлжалланган дастурни қабул қилиш зарурлиги қайд этилди.

Президент Республики Узбекистан высоко оценил плодотворные итоги Азиатского форума женщин
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 мая принял делегацию Организации Объединенных Наций во главе с заместителем Генерального секретаря, исполнительным директором структуры «ООН-женщины» Симой Сами Бахус.
Делегация ООН пребывает в нашей стране в рамках программы Азиатского форума женщин, мероприятия которого в эти дни прошли в городе Самарканде.
Руководитель ведущего института системы Объединенных Наций по вопросам гендерного равенства передала главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Генерального секретаря Антониу Гутерриша.
Дана высокая оценка эффективно осуществляемым в Узбекистане реформам, нацеленным на кардинальное улучшение положения и повышение статуса женщин в обществе.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы дальнейшего углубления конструктивного партнерства нашей страны со структурой «ООН-женщины».
Следует отметить, что Узбекистан присоединился ко всем основным международным конвенциям в сфере защиты прав и продвижения интересов женщин, активно участвует в работе соответствующей Комиссии ООН.
Высоко оценены плодотворные итоги Азиатского форума женщин. Отмечена важность его трансформации в постоянно действующую платформу диалога по вопросам расширения прав женщин в Азиатском регионе.
Подчеркнута необходимость принятия двусторонней Программы сотрудничества на среднесрочную перспективу, включающей конкретные проекты и мероприятия, в том числе регионального взаимодействия.