Энди давлат гранти ўринлари энг юқори балл тўплаган абитуриентлар танлови асосида белгиланади
Бу ҳақда Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида олий таълим тизими бўйича бўлган тақдимотда айтиб ўтилди.
Таълим доим ривожланиб, янгиланиб борадиган жараён. Бу йўналишдаги ислоҳотларни жадаллаштириш мақсадида, давлатимиз раҳбарининг шу йил 2 февралдаги қарорига асосан, “Таълим соҳасида лойиҳалар маркази” лойиҳа офиси тузилган эди. Ўтган вақт мобайнида ушбу офис томонидан вазирликлар билан бирга ўқув жараёнларини янги тамойиллар асосида ташкил этиш, кадрлар салоҳиятини ошириш, таълим хизматлари сифатини халқаро стандартлар даражасига кўтариш бўйича чора-тадбирлар ва истиқболли ташаббуслар ишлаб чиқилди.
6 май куни Президент ҳузурида олий таълим йўналишларини оптималлаштириш, қабул ва малака тизимларини такомиллаштириш бўйича таклифлар муҳокама қилинди.
Бугунги кунда бакалавриатда 306 та йўналиш, магистратурада 625 та мутахассислик бор. Лекин уларнинг айримлари халқаро стандартлар ва замонавий меҳнат бозори талабларига мос эмас. Бу битирувчиларда тўлиқ малака шаклланиши ва уларнинг ишга жойлашишида муайян қийинчиликлар туғдирмоқда.
Шу боис таълимнинг халқаро таснифи, илғор хорижий тажриба асосида бакалавриат ва магистратура йўналишларини қайта кўриб чиқиш ҳамда айни пайтда талаб юқори бўлган соҳаларда янги йўналишлар очиш бўйича таклифлар билдирилди.
Олий ўқув юртларида таълим жараёнларини рақамлаштирган ҳолда деканатлар ва бошқа маъмурий тузилмаларни оптималлаштириш масаласи ҳам муҳокама этилди. Шу нуқтаи назардан, 1 сентябрга қадар ўқув жараёнларини тўлиқ қайта кўриб чиқиб, янги тизимни жорий этиш бўйича кўрсатма берилди.
Кейинги асосий масала бу – олий таълимга қабул тизимини янада адолатли қилиш ва давлат грантларини иқтидорга йўналтириш. Ҳозирги қабул тизими, квоталарнинг тақсимланиши рақобатни тўлиқ таъминламаяпти. Айрим абитуриентлар юқори балл тўпласа-да, топширган олийгоҳининг квотаси сонига қараб, ўқишга киролмай қолиши мумкин.
Янги тартибга кўра, муайян бир йўналишга ажратилган давлат гранти доирасида юқори балл тўплаган абитуриент, танлаган олий таълим муассасасидан қатъи назар, давлат грантига тавсия этилади. Яъни, юқори балл олган ёшлар ўқишга кирмай қолмайди.
Яна бир янгилик: энди давлат гранти 4 йилга битта талабага эмас, балки ҳар йили юқори баҳоларга эришган талабалар орасида қайта тақсимланади.
Давлатимиз раҳбари бу тизимни адолатли йўлга қўйиш, ёшларга ва ота-оналарга етказиш зарурлигини таъкидлади.
Малака талаблари бўйича ҳам долзарб масалалар кўп. Юртимиздаги айрим мезонлар халқаро стандартларга ва иш берувчи талабларига тўлиқ мос келмайди. Меҳнат бозорида мавжуд 8 мингга яқин ишчи касбдан 5 мингдан ортиғи бўйича малака стандартлари ишлаб чиқилмаган. Борлари ҳам аниқ ва сифатли эмас.
Шунингдек, малакани баҳолаш марказларида сертификатлаш йўлга қўйилмаган. Миллий малака тизимига доир жараён ва ҳужжатлар Электрон платформада юритилмайди.
Шу боис Миллий малака тизимини ривожлантириш институтини ташкил қилиб, иш берувчилар билан бирга малака талабларини тўлиқ ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
– Бу аҳоли бандлигига бевосита дахлдор долзарб масала. Шунинг учун бу борада қонунлар ишлаб чиқиб, вазирлик ва идоралар масъулиятини белгилаш, ижроси устидан назоратни кучайтириш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Тақдимотда муҳандислик соҳасидаги таълим сифати ҳам таҳлил қилинди.
Мамлакатимизда йилига 3 мингдан зиёд саноат корхоналари ташкил этилиб, 146 минг иш ўрни яратилаяпти. Уларда йилига 25 мингдан зиёд муҳандис ва технологларга эҳтиёж бор.
Бу йўналишда 33 та давлат олийгоҳида кадрлар тайёрланса-да, таълим сифати талаб даражасида эмас. Илғор хорижий университетларда аллақачон тўхтатилган айрим фан ва мутахассисликлар ҳали ҳам ўқитилмоқда. Ўқув режа ва дастурларининг қарийб ярми меҳнат бозори ва халқаро стандартларга жавоб бермайди.

Количество государственных грантов будет определяться исходя из выбора вузов абитуриентами, набравшими наивысший балл
06.05.2024
Об этом говорилось на презентации по системе высшего образования при Президенте Шавкате Мирзиёеве.
Образование – это процесс, который постоянно развивается и трансформируется. С целью ускорения реформ в этом направлении постановлением главы государства от 2 февраля этого года был создан проектный офис «Центр проектов в сфере образования». За прошедшее время офисом совместно с министерствами разработаны меры и инициативы по организации учебного процесса на новых принципах, повышения потенциала кадров и качества образовательных услуг до международных стандартов.
На презентации при Президенте, состоявшемся 6 мая, обсуждены предложения по оптимизации направлений обучения в высшем образовании, совершенствованию систем приема и квалификации.
Сегодня в вузах страны имеются 306 направлений бакалавриата и 625 направлений магистратуры. Однако некоторые из них не соответствуют международным стандартам и требованиям современного рынка труда. Это создаёт определённые сложности в формировании полноценной квалификации у выпускников и их трудоустройстве.
В связи с этим выдвинуты предложения по пересмотру направлений бакалавриата и магистратуры, а также открытию новых направлений в более востребованных областях на основе международной классификации образования и передового зарубежного опыта.
Рассмотрен также вопрос оптимизации деканатов и других административных структур путем цифровизации учебного процесса в вузах. Дано указание в срок до 1 сентября полностью пересмотреть учебные процессы и внедрить новую систему.
Следующий важный вопрос – дальнейшее обеспечение справедливости приема в вузы и предоставление доступа к государственным грантам самым способным абитуриентам. Нынешняя система приема и распределение квот нельзя назвать полностью конкурентной. Некоторые абитуриенты, набравшие высокий балл, могут и не поступить, так как в вузе, в который они подали документы, заполнена квота.
Согласно новому порядку, абитуриент, набравший высокий балл по конкретному направлению, будет рекомендован на государственный грант независимо от выбранного вуза. То есть, молодежь, набирающая высокие баллы, обязательно получит возможность учиться.
Еще одно нововведение: теперь государственный грант не будет предоставляться одному студенту на 4 года, а будет перераспределяться ежегодно между студентами, достигшими высоких результатов.
Глава государства подчеркнул необходимость справедливой организации этой системы и информирования молодежи и родителей о ней.
Также много актуальных вопросов по квалификационным требованиям. Некоторые критерии в нашей стране не полностью соответствуют международным стандартам и требованиям работодателей. Из существующих около 8 тысяч рабочих профессий для более чем 5 тысяч не разработаны стандарты квалификации, а существующие нечеткие и имеют низкое качество.
Кроме того, в центрах оценки квалификации не внедрена сертификация. Процессы и документация национальной системы квалификаций не цифровизированы.
В связи с этим решено создать Институт развития национальной системы квалификаций и вместе с работодателями разработать необходимые квалификационные требования.
– Это проблема, непосредственно затрагивающая занятость населения. Поэтому необходимо разработать законы в этой области, определить ответственность министерств и ведомств, усилить контроль за их исполнением, – сказал Шавкат Мирзиёев.
На презентации также проанализировано качество технического образования.
В нашей стране ежегодно создаются более трех тысяч промышленных предприятий, на них создается 146 тысяч рабочих мест. Требуется более 25 тысяч инженеров и технологов в год.
Несмотря на то, что кадры готовятся в 33 государственных высших учебных заведениях технического направления, качество образования не соответствует требуемому уровню. Некоторые предметы и специализации, которые преподаются здесь, уже исключены из программ ведущих зарубежных технических университетах. Почти половина учебных планов и программ не соответствует требованиям рынка труда и международным стандартам.