O‘zbekiston-Braziliya siyosiy maslahatlashuvlari bo‘lib o‘tdi
2024-yil 30-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi va Braziliya Federativ Respublikasi o‘rtasida videokonferensaloqa shaklida siyosiy maslahatlashuvlarning uchinchi davrasi bo‘lib o‘tdi.
Siyosiy maslahatlashuvlar chog‘ida O‘zbekiston-Braziliya munosabatlari kun tartibi yuzasidan fikr almashildi va yaqin kelajakda hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi.
Uchrashuvda siyosiy muloqotni faollashtirish, savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida hamkorlikning foydalanilmagan salmoqli salohiyatini ro‘yobga chiqarish, parlamentlararo aloqalarni rivojlantirish, madaniy-gumanitar hamkorlikni mustahkamlash, shuningdek, Braziliyaning yetakchi universitetlari bilan aloqalarni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar kun tartibidan qishloq xoʻjaligi, toʻqimachilik va kimyo sanoatida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, turizm sohasida aloqalarni kengaytirish va iqlim oʻzgarishiga qarshi kurashish masalalari ham oʻrin oldi.

Cостоялись узбекско-бразильские политические консультации
30 апреля 2024 года состоялся третий раунд политических консультаций между Республикой Узбекистан и Федеративной Республикой Бразилия в формате видеоконференцсвязи.
В ходе политконсультаций стороны обменялись мнениями по повестке дня узбекско-бразильских отношений и определили приоритетные направления развития сотрудничества на ближайшую перспективу.
Во время встречи были рассмотрены вопросы активизации политического диалога, реализации неиспользованного потенциала сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционной сферах, развития межпарламентских контактов, укрепления культурно-гуманитарного взаимодействия, а также установления связей с ведущими университетами Бразилии.
В повестку дня переговоров также были включены вопросы наращивания партнерства в сельскохозяйственной, текстильной и химической промышленности, расширения сотрудничества в области туризма и борьбе с изменением климата.