13-14 май кунлари Самарқандда Осиё хотин-қизлари форуми бўлиб ўтади
Жорий йилнинг 13-14 май кунлари Самарқанд шаҳрида “Хотин-қизларнинг иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий ҳуқуқ ҳамда имкониятларини кенгайтириш масалаларига минтақавий ёндашув” мавзусида Осиё хотин-қизлари форуми бўлиб ўтади.
Мазкур форумни ўтказиш ташаббуси мамлакатимиз Президенти томонидан БМТ Бош Ассамблеясининг 78-сессиясида минтақа мамлакатлари етакчи аёлларининг бунёдкорлик салоҳиятини рўёбга чиқариш, уларнинг давлат ва жамият бошқаруви ҳамда иқтисодиётдаги иштирокини янада кенгайтириш борасида тажриба алмашиш мақсадида илгари сурилган эди.
Форумда Шарқий Осиё, Жануби-Шарқий Осиё, Жанубий Осиё ва Марказий Осиё мамлакатлари парламентларининг аёл аъзолари, ҳукуматлари раҳбарлари, давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, ишбилармон аёллар, сиёсатшунослар, ижтимоий соҳа фаоллари, олимлар, иқтисодиёт тармоқлари ва турли соҳалар вакиллари иштирок этиши кутилмоқда.
Форум 10 та параллел сессия доирасида ўтказилади. Иштирокчилар хотин-қизларнинг фан, таълим ва инновацион фаолиятдаги иштироки ҳамда рақамли технологиялардан фойдаланиши, ҳозирги глобал иқтисодиётда аёлларнинг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш орқали камбағалликни камайтириш, тадбиркорлик, етакчилик ва инновацияларга жалб этиш масалаларини муҳокама қиладилар.
Бундан ташқари, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда хотин-қизларнинг иштироки масаласи кўриб чиқилади. Хотин-қизларнинг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш, бизнес ва жамиятда уларнинг иштирокини рағбатлантиришда парламентларнинг ўрни, гендерга йўналтирилган бюджетлаштириш, молиявий имкониятлардан фойдаланишда гендер тафовутни бартараф этиш, хотин-қизлар ва болаларга нисбатан зўравонликнинг барча шаклларига барҳам бериш масалаларига алоҳида эътибор қаратилади.
Шунингдек, “Яшил” иқтисодиётни тарғиб қилиш, иқлим ўзгаришининг минтақадаги гендер муаммоларга таъсири масаласида ҳамда хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишда нодавлат нотижорат ташкилотларининг илғор тажрибаси ва инновацион ёндашувлари ҳам кўриб чиқилади.

13-14 мая в Самарканде состоится Азиатский форум женщин
13-14 мая текущего года в городе Самарканде пройдет Азиатский форум женщин на тему «Региональный подход к вопросам экономических, социальных и политических прав женщин и расширения возможностей».
Инициатива проведения данного форума была выдвинута Президентом нашей страны на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в целях реализации созидательного потенциала женщин-лидеров стран региона, обмена опытом по дальнейшему расширению их участия в управлении государством и обществом, в экономике.
Ожидается, что в работе форума примут участие женщины–парламентарии стран Восточной Азии, Юго-Восточной Азии, Южной Азии и Центральной Азии, главы правительств, представители государственных органов и институтов гражданского общества, деловые женщин, политологи, общественные активисты, ученые, представители отраслей экономики и различных сфер.
Форум пройдет в рамках 10 параллельных сессий. Участники обсудят вопросы участия женщин в научной деятельности, в сфере образования и инновационной деятельности, а также использования цифровых технологий, сокращения бедности посредством расширения экономических прав и возможностей женщин, привлечения их к предпринимательству и инновациям, обеспечения их лидерства в современной глобальной экономике.
Кроме того, будет рассмотрен вопрос участия женщин в достижении Целей устойчивого развития. Особое внимание будет уделено вопросам расширения экономических возможностей женщин, роли парламентов в стимулировании их участия в бизнесе и обществе, гендерно-ориентированного бюджетирования, устранения гендерного различия в использовании финансовых возможностей, искоренения всех форм насилия в отношении женщин и детей.
Участницы обсудят передовой опыт и инновационные подходы негосударственных некоммерческих организаций к продвижению «зеленой» экономики, вопросу влияния изменения климата на гендерные проблемы в регионе, а также защите прав и интересов женщин.