Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев ҳамроҳлигида қадимги Хиванинг Ичан-қалъа мажмуаси тарихий обидалари ва Нуриллабой саройини зиёрат қилди.
“Очиқ осмон остидаги музей” сифатида танилган Хива яхлит ёдгорлик сифатида Марказий Осиёда сақланиб қолган ягона шаҳардир. Бу ерда 120 дан ортиқ меъморий обидалар жойлашган.
1990 йилда Хива шаҳри ЮНЕСКОнинг Жаҳон мероси рўйхатига киритилган, 1997 йилда унинг 2500 йиллиги нишонланган. 2020 йилда шаҳар Туркий дунёнинг маданий пойтахти деб эълон қилинди, 2024 йилда эса ислом дунёсининг туризм пойтахти бўлди.
Нуриллабой саройи XX аср бошларида бунёд этилган. Мажмуа мадраса, 100 дан ортиқ хоналар, галереялардан иборат. Сарой хоналарини безашда нафақат хивалик моҳир усталар, балки чет эллик рассом-декораторлар ҳам иштирок этганлар, улар саройнинг шарқона қиёфасига Европанинг модерн услубини сингдирганлар. Хоналарнинг ички кўриниш, каминлари, Венеция ойналари ва тилла суви югуртирилган бронзадан ишланган, биллур илгакли қандиллари билан ажралиб туради.
Хива тарихи ва унинг фан ривожига қўшган ҳиссаси, шунингдек, ҳудуднинг бой маданияти ва санъати ҳақидаги ҳикоялар қозоғистонлик меҳмонларда катта таассурот қолдирди.

Президенты посетили достопримечательности города Хивы
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в сопровождении Главы нашего государства Шавката Мирзиёева посетил исторические памятники в комплексе Ичан-кала и дворец Нуруллабая в древнем городе Хиве.
Ичан-кала, которую называют «музеем под открытым небом», является единственным сохранившимся в Центральной Азии городом-памятником. Здесь расположено более 120 архитектурных памятников.
В 1990 году город Хива был включён в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, а в 1997 году отметил свое 2500-летие. В 2020 году город был объявлен культурной столицей тюркского мира, в 2024 – туристической столицей исламского мира.
Дворец Нуруллабая построен в начале XX века. В комплекс входят медресе, более 100 комнат, галереи. В создании дворцовых апартаментов участвовали не только ведущие хивинские мастера, но и зарубежные художники-декораторы, которые внесли в отделку элементы европейского стиля модерн. Парадные залы оформлены каминами, венецианскими зеркалами и бронзовыми золочеными люстрами с хрустальными подвесками.
Рассказы об истории Хивы и его вкладе в развитие науки, а также богатая культура и искусство региона произвели большое впечатление на казахстанских гостей.