Ўзбекистон Республикасида болалар камбағаллигини баҳолаш
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (ИТИМ) UNICEF билан биргаликда Ўзбекистондаги болаларнинг монетар камбағаллиги даражасини баҳолади. Тадқиқотда ижтимоий ҳимоя тизимининг камбағаллик даражасига таъсири таҳлил қилинди. Ҳисоб-китобларга кўра, ижтимоий нафақалар бўлмаса, мамлакатда болалар камбағаллиги даражаси 1,6 баравар ошади.
2024 йил 1 апрель. Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази БМТ Болалар жамғармасининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан биргаликда болалар ўртасидаги камбағаллик даражасини баҳолаш, шунингдек, ижтимоий ҳимоя тизимининг самарадорлигини таҳлил қилди.
Болаларнинг камбағаллик даражаси Статистика агентлиги томонидан Жаҳон банки билан ҳамкорликда ўтказилган уй хўжаликлари бюджети ўрганиш маълумотлари асосида ҳисоблаб чиқилган.
2021 йилда ўтказилган сўровда 10 минг хонадон иштирок этган бўлса, 2023 йилда мамлакат бўйлаб 16 мингдан ортиқ оила ўрганилди.
Ўзбекистонда уч йил ичида болалар камбағаллиги 7,8 ф.п. камайди.
Натижаларга кўра, болалар камбағаллиги даражаси 2021 йилдаги 21,5%дан 2023 йилда 13,7%гача камайди.
Камбағалликни камайтириш тенденциялари шаҳар ва қишлоқ жойлари ўртасида сезиларли даражада фарқ қилади. Хусусан, қишлоқ жойларда болаларнинг камбағаллик даражаси 24,6%дан 14,5%гача, шаҳарларда эса 18%дан 13%гача камайди.
Тадқиқот шуни кўрсатдики, болалар камбағаллиги даражаси энг паст бўлган ҳудудлар Навоий вилояти ва Тошкент шаҳри бўлса, Сирдарё ва Жиззах вилоятларида эса болалар камбағаллигининг нисбатан юқори эканлиги қайд этилган.
Ижтимоий тўловларни таҳлил қилиш
Ижтимоий ҳимоя Миллий агентлиги маълумотларига кўра, 2023 йилда Ўзбекистонда ижтимоий нафақаларнинг умумий қамрови 10,8 млн кишини ташкил этди.
Кам таъминланган оилаларни болалар нафақалари ва моддий ёрдам билан қамраб олиш – 2,1 миллионта кам таъминланган оиладан 9 миллион нафар кишини ва 72,5 минг бенефициар оилани ташкил этади, умумий тўловлар миқдори 12,3 триллионга тенг.
Ижтимоий ҳимоя тизимига инвестициялар самарадорлигини, шунингдек ислоҳотларнинг самарадорлиги ва таъсир даражасини ошириш мақсадида Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази турли уй хўжаликлари гуруҳлари ўртасида ижтимоий тўловларнинг тақсимланиши таҳлил қилди.
Ижтимоий ҳимоя тизимининг самарадорлиги ва мақсадлилиги ижтимоий нафақаларнинг тақсимланиши, қамрови ва етарлилиги ҳамда уларнинг камбағаллик даражасига таъсирини таҳлил қилиш орқали баҳоланди.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, мавжуд ижтимоий ҳимоя тизими ресурсларнинг салмоқли қисмини аҳолининг энг кам таъминланган қатламларига йўналтиради. Хусусан, ҳисоб-китобларга кўра, аҳолининг 20%ини ташкил этадиган энг бадавлат оилалар гуруҳи умумий ижтимоий нафақаларнинг деярли 6%ини, шу жумладан болалар нафақаси оладиган уй-хўжаликларининг 4%ига тўғри келади.
Аксинча, кекса ёшдаги пенсиялар аҳолининг барча гуруҳлари ўртасида нисбатан тенг тақсимланади, бу кекса аҳолини таъминлашга универсал ёндашувни акс эттиради.
Ижтимоий ёрдамнинг камбағаллик даражасига таъсири
Тадқиқотда ижтимоий ҳимоя тизимининг камбағаллик даражасига таъсири таҳлил қилинди.
Шундай қилиб, даромад етарли бўлмаган тақдирда, даромадлар камбағаллик чегарасидан паст бўлса, ижтимоий ўтказмаларнинг етишмаслиги камбағаллик даражасини 11%дан 20,8%гача, болалар камбағаллигини – 13,7%дан 21,8%гача ва камбағал пенсионерлар улушини – 7,3%дан 31,4%гача оширади.
Умуман олганда, ушбу таҳлил ижтимоий ҳимоя тизимининг самарадорлиги ва мақсадга мувофиқлигини баҳолаш, унинг афзалликлари ва камчиликларини аниқлаш, шунингдек, ижтимоий имтиёзлардан тенг фойдаланишни таъминлаш ва жамиятдаги камбағаллик даражасини пасайтириш учун уни такомиллаштириш чораларини таклиф қилиш имконини беради.
Шундай қилиб, Ўзбекистон барқарор ривожланишнинг биринчи мақсади – 2030 йилгача камбағалликни барча шаклларда бартараф этишга содиқлигини намойиш этмоқда. Шу муносабат билан, монетар болаларининг камбағаллигини ўлчаш ушбу миссияни амалга ошириш йўлидаги муҳим қадамдир.

Assessment of Child Poverty in the Republic of Uzbekistan
Center for Economic Research and Reforms (CERR), together with UNICEF, assessed the level of monetary child poverty in Uzbekistan. The study analyzed the impact of the social protection system on the poverty level. According to the calculations, in the absence of social payments, the child poverty rate in the country would have increased by 1.6 times.
April 1, 2024. The Center for Economic Research and Reforms (CERR), together with the United Nations Children's Fund (UNICEF) in Uzbekistan, conducted an assessment of the level of poverty among the child population, as well as an analysis of the effectiveness of the social protection system.
The child poverty rate was calculated based on data from a Household Budget Survey data collected by the Statistics Agency in collaboration with the World Bank.
While 10,000 households were surveyed in 2021, more than 16,000 households were surveyed across the country in 2023.
Over the past three years, child poverty in Uzbekistan has decreased by 7.8 percentage points.
According to the results, the child poverty rate decreased from 21.5% in 2021 to 13.7% in 2023.
Poverty reduction trends vary markedly between urban and rural areas. In particular, in rural areas, the child poverty rate decreased from 24.6% to 14.5%, while in urban areas it decreased from 18% to 13%.
The study found that the regions with the lowest level of child poverty are Navoi region and Tashkent city, while a relatively high level of child poverty is observed in Syrdarya and Jizzakh regions.
Social benefits analysis
According to the National Agency of Social Protection, the total coverage of social benefits in Uzbekistan in 2023 amounted to 10.8 million people.
The coverage of low-income families with child benefits and financial aid amounted to 9 million people from 2.1 million low-income families and 72.5 thousand beneficiary families, with a total amount of payments of 12.3 trillion sums.
In order to increase the efficiency of investments in the social protection system, as well as the effectiveness and reforms, the CERR analyzed the distribution of social benefits among various groups of households.
The effectiveness and targeting of the social protection system was assessed by analyzing the distribution, coverage, and adequacy of social benefits, as well as their impact on the poverty level.
Experts note that the existing social protection system directs most of its resources to the least affluent segments of the population. However, according to the calculations, almost 6% of those receiving social assistance belong to the 20% most affluent households, including 4% of households receiving child benefits.
In contrast, old-age pensions are distributed relatively evenly among all population groups, reflecting a universal approach to ensuring the well-being of the elderly population.
Impact of social assistance on poverty level
The study analyzed the impact of the social protection system on the poverty level.
That way, in case of insufficient income, when incomes are below the poverty line, the absence of social payments would increase the poverty rate from 11% to 20.8%, child poverty from 13.7% to 21.8% and the share of deprived pensioners from 7.3% to 31.4%.
Overall, this analysis allows us to assess the effectiveness and targeting of the social protection system, identify its advantages and disadvantages, and propose measures for its improvement in order to ensure more equal access to social benefits and reduce the poverty level in society.
Hereby, Uzbekistan demonstrates its commitment to achieving the SDG 1 – to end poverty in all its forms by 2030. In this regard, measuring monetary child poverty is a significant step towards achieving this mission.