Ўзбекистон Республикаси Президенти ХХР делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 апрель куни жорий йилнинг январь ойида ўтган олий даражадаги учрашувдаги келишувлар доирасида мамлакатимизга келган Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши аъзоси, жамоат хавфсизлиги вазири Ван Сяохун бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Юқори мартабали меҳмон Ўзбекистон етакчисига кўрсатилаётган меҳмондўстлик учун чуқур миннатдорлик билдириб, Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда хавфсизликка нисбатан замонавий хатар ва таҳдидларга қарши курашишда амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш ва биргаликдаги саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон билан Хитой ўртасидаги дўстлик ва барча шароитларда стратегик шериклик муносабатлари бугун юксак даражага кўтарилганини алоҳида мамнуният билан таъкидлади. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасида самарали идоралараро ҳамкорлик учун мавжуд салоҳият ва имкониятлар қайд этилди.
Устувор йўналишлар сифатида жамоат хавфсизлигининг асосий йўналишлари бўйича тажриба алмашиш ва қўшма тадбирлар ўтказиш, замонавий ахборот технологиялари ва инновацион усулларни жорий қилиш, кибержиноятчиликка қарши курашиш, малакали мутахассисларни тайёрлаш ва бошқалар кўрсатиб ўтилди.

Президент Республики Узбекистан принял делегацию КНР
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 апреля принял делегацию Китайской Народной Республики во главе с членом Государственного совета, министром общественной безопасности Ван Сяохуном, который прибыл в нашу страну в развитие договоренностей январской встречи на высшем уровне.
Высокий гость выразил лидеру Узбекистана глубокую признательность за оказываемый прием и передал приветствия и наилучшие пожелания от Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества и координации совместных усилий в борьбе с современными вызовами и угрозами безопасности.
Глава нашего государства с особым удовлетворением отметил нынешний высокий уровень узбекско-китайских отношений дружбы и всепогодного стратегического партнерства. Подчеркнуты потенциал и возможности для плодотворного межведомственного взаимодействия в правоохранительной сфере.
В качестве приоритетных направлений названы обмен опытом и проведение совместных мероприятий по основным направлениям общественной безопасности, внедрение современных информационных технологий и инновационных методов работы, борьба с киберпреступностью, подготовка квалифицированных специалистов и другие.