O‘zbekiston delegatsiyasi YUNESKO Ijroiya Kengashi sessiyasida ishtirok etdi
2024-yilning 26-27-mart kunlari O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Muzaffar Madrahimov boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Parij shahrida bo‘lib o‘tgan YUNESKO Ijroiya Kengashining 219-sessiyasida ishtirok etdi.
Tadbir doirasida 2025-yilda Samarqand shahrida YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rish masalasi ko‘rib chiqildi.
YUNESKO rahbariyati va a’zo davlatlar o‘tgan yili YUNESKOning asosiy boshqaruv organi majlisini Samarqandda o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilinganidan buyon O‘zbekiston hukumati tomonidan tadbirga tayyorgarlik ko‘rish borasida salmoqli ishlar amalga oshirilganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Sessiya ishtirokchilari joriy yil 15-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "2025-yilda YUNESKO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasining Samarqand shahrida o‘tkazilishiga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi qarori qabul qilinganligini yuqori baholadilar. So‘nggi yillarda respublika tomonidan yirik xalqaro tadbirlarni tashkil etish bo‘yicha to‘plangan boy tajribani hisobga olgan holda, bo‘lajak sessiya muvaffaqiyatli o‘tkazilishiga ishonch bildirildi.
Parij shahrida O‘zbekiston delegatsiyasi YUNESKO rahbariyati bilan qator uchrashuvlar o‘tkazdi. Muzokaralarda O‘zbekiston va YUNESKO o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, Samarqandda bo‘lib o‘tadigan Bosh konferensiya 43-sessiyasini tashkil etish bo‘yicha hamkorlikning aniq jihatlari muhokama qilindi.
Tashrif doirasida Fransiya Prezidenti Administratsiyasining Kontinental Yevropa bo‘yicha maslahatchisi Bertrand Bushvalter va Fransiya tashqi ishlar vaziri maslahatchisi Melani Rossel bilan ham uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. Muloqotlarda savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirishga e’tibor qaratgan holda O‘zbekiston-Fransiya hamkorligining dolzarb masalalari, shuningdek, joriy yilga rejalashtirilgan qo‘shma tadbirlar jadvali va kun tartibi ko‘rib chiqildi.

The delegation of Uzbekistan took part in the session of the UNESCO Executive Board
On March 26-27, 2024, the delegation of the Republic of Uzbekistan, led by Deputy Minister of Foreign Affairs Muzaffar Madrakhimov, took part in the 219th session of the UNESCO Executive Board in Paris.
The Board considered the preparations for the 43rd session of the General Conference of the UNESCO in Samarkand in 2025.
The leadership of the UNESCO and member countries once again applauded the decision to hold the next meeting of the main governing body of UNESCO in Samarkand. They highlighted that the Government of Uzbekistan has been doing a lot to organize the event at the highest possible level. The session participants highly appreciated the adoption (March 15, 2024) of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to prepare for the 43rd session of the UNESCO General Conference in the city of Samarkand in 2025”. This document defines the strategic guidelines for the preparatory process. As noted, taking into the account of the unique experience Uzbekistan accumulated over the recent years in organizing major international events, all members are confident in the successful holding of the upcoming meeting.
The delegation of Uzbekistan also held several meetings with the leadership of the UNESCO.
The current state and prospects for further development of interaction between Uzbekistan and the UNESCO, as well as specific aspects of the upcoming collaboration on organizing the 43rd session of the General Conference in Samarkand, were discussed at the negotiations.
During the visit, meetings were also held with the Adviser for Continental Europe of the Administration of the President of France Bertrand Buchwalter and the Adviser to the Minister of Foreign Affairs of France Melanie Rossele. Current issues of Uzbekistan-French cooperation were considered with an emphasis on expanding trade and economic ties, as well as the schedule and agenda of joint events planned for the current year.