O‘zbekiston delegatsiyasi YUNESKO Ijroiya Kengashi sessiyasida ishtirok etdi
2024-yilning 26-27-mart kunlari O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Muzaffar Madrahimov boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Parij shahrida bo‘lib o‘tgan YUNESKO Ijroiya Kengashining 219-sessiyasida ishtirok etdi.
Tadbir doirasida 2025-yilda Samarqand shahrida YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rish masalasi ko‘rib chiqildi.
YUNESKO rahbariyati va a’zo davlatlar o‘tgan yili YUNESKOning asosiy boshqaruv organi majlisini Samarqandda o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilinganidan buyon O‘zbekiston hukumati tomonidan tadbirga tayyorgarlik ko‘rish borasida salmoqli ishlar amalga oshirilganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Sessiya ishtirokchilari joriy yil 15-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "2025-yilda YUNESKO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasining Samarqand shahrida o‘tkazilishiga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi qarori qabul qilinganligini yuqori baholadilar. So‘nggi yillarda respublika tomonidan yirik xalqaro tadbirlarni tashkil etish bo‘yicha to‘plangan boy tajribani hisobga olgan holda, bo‘lajak sessiya muvaffaqiyatli o‘tkazilishiga ishonch bildirildi.
Parij shahrida O‘zbekiston delegatsiyasi YUNESKO rahbariyati bilan qator uchrashuvlar o‘tkazdi. Muzokaralarda O‘zbekiston va YUNESKO o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, Samarqandda bo‘lib o‘tadigan Bosh konferensiya 43-sessiyasini tashkil etish bo‘yicha hamkorlikning aniq jihatlari muhokama qilindi.
Tashrif doirasida Fransiya Prezidenti Administratsiyasining Kontinental Yevropa bo‘yicha maslahatchisi Bertrand Bushvalter va Fransiya tashqi ishlar vaziri maslahatchisi Melani Rossel bilan ham uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. Muloqotlarda savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirishga e’tibor qaratgan holda O‘zbekiston-Fransiya hamkorligining dolzarb masalalari, shuningdek, joriy yilga rejalashtirilgan qo‘shma tadbirlar jadvali va kun tartibi ko‘rib chiqildi.

Делегация Узбекистана приняла участие в сессии Исполнительного совета ЮНЕСКО
26-27 марта 2024 года делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем министра иностранных дел Музаффаром Мадрахимовым приняла участие в 219-й сессии Исполнительного совета ЮНЕСКО в городе Париже.
В рамках мероприятия рассмотрен вопрос хода подготовки к проведению 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в г.Самарканде в 2025г.
Руководство ЮНЕСКО и страны-члены с удовлетворением отметили, что с момента принятия в прошлом году решения о проведении заседания главного руководящего органа ЮНЕСКО в Самарканде, Правительством Узбекистана проделана огромная работа по подготовке к мероприятию.
Участники сессии высоко оценили принятие 15 марта текущего года Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по подготовке к проведению в городе Самарканде 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в 2025 году», которое определяет стратегические ориентиры подготовительного процесса. Принимая во внимание накопленный республикой за последние годы уникальный опыт по организации крупных международных мероприятий, высказана уверенность в успешном проведении предстоящего заседания.
В ходе пребывания в г.Париже делегацией Узбекистана проведены встречи с руководством ЮНЕСКО. На переговорах обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего развития взаимодействия между Узбекистаном и ЮНЕСКО, а также конкретные аспекты предстоящей совместной работы по организации 43-й сессии Генеральной конференции в Самарканде.
В рамках визита также состоялись встречи с советником по Континентальной Европе Администрации Президента Франции Бертрандом Бушвальтером и советником министра иностранных дел Франции Мелани Росселе. Рассмотрены актуальные вопросы узбекско-французского сотрудничества с акцентом на расширение торгово-экономических связей, а также график и повестка дня запланированных на текущий год совместных мероприятий.