Tashqi ishlar vazirligida Xitoyning Sichuan provinsiyasi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2024-yilning 28-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bobur Usmanov Xitoy Xalq Respublikasi Sichuan provinsiyasi gubernatori o‘rinbosari Tszou Yunsyan bilan uchrashdi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekistonning Xitoy, xususan, Sichuan provinsiyasi bilan hamkorligini kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Hududlararo aloqalarni chuqurlashtirish hamda savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, turizm, ta’lim va boshqa sohalardagi hamkorlik uchun mavjud salmoqli salohiyatdan foydalanish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
Avtomobilsozlik, “yashil” energiya va “aqlli” qishloq xo‘jaligi sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishdan o‘zaro manfaatdorlik bildirildi.

В МИД состоялась встреча с делегацией провинции Сычуань КНР
28 марта 2024 года заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Бобур Усманов провел встречу с заместителем губернатора провинции Сычуань Китайской Народной Республики Цзоу Юнсяном.
В ходе переговоров обсуждены вопросы расширения взаимодействия Узбекистана с КНР, в частности с провинцией Сычуань. Отдельное внимание было уделено перспективам углубления межрегиональных связей, задействования имеющегося существенного потенциала сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, туристической, образовательной и других сферах.
Выражена взаимная заинтересованность в реализации совместных проектов в области автомобилестроения, «зеленой» энергетики и «умного» сельского хозяйства.