Томорқа ва уй хўжалиги - аҳоли даромадини оширишда катта манба
Президент Шавкат Мирзиёев Сайхунобод тумани Иттифоқ маҳалласида бўлиб, томорқа ва уй хўжаликларидаги омилкорлик билан танишди.
Мамлакатимизда долзарб масалалардан бири – бандлик. Иқтисодий ислоҳотлар ёки ҳудудий дастурлар бўлсин, барчасининг замирида иш ўринлари очиш, аҳоли ҳаётини яхшилаш мақсади мужассам.
Буларнинг натижасида сўнгги йилларда 2 миллион 400 минг аҳоли ўзини ўзи банд қилди. Қарийб 2 миллион одам камбағалликдан чиқарилди. “20 минг тадбиркор 500 минг малакали мутахассис” дастури доирасида 455 минг аҳолининг бадлигини таъминлаш бўйича шартномалар имзоланди. Маҳаллабай асосда 51 мингта микролойиҳа амалга оширилиб, 206 мингта янги иш ўрни яратилди. Ишсиз фуқаролар “Ишга марҳамат” мономарказларида замонавий касб-ҳунар ва хорижий тилларга ўқитилмоқда.
Жорий йилги давлат дастурида 5 миллион аҳолининг бандлигини таъминлаш белгиланган. Шундан 2 миллиондан зиёди қишлоқ хўжалиги ва томорқачилик соҳасига тўғри келади.
Шу йил 7 март куни давлат раҳбари ҳузурида ўтган йиғилишда маҳаллалардаги имкониятларни ишга солиб, оилаларга даромад манбаи яратиш тизими муҳокама қилинган эди. Бунда энг қулай ва ҳаммабоп имконият томорқадан фойдаланиш экани таъкидланди.
Президентимиз ҳар доим мамлакат миқёсидаги дастурларни, хайрли ишларни энг оғир туманлардан бошлаш кераклигини айтади. Бундан мақсад, аввало, ўша ердаги шароитни яхшилаб, одамларнинг оғирини енгил қилиш ҳамда, шунинг баробарида, бундай туманларда нималар қилиш мумкинлигини амалда кўрсатишдир.
Сайхунобод тумани ҳам ана шундай оғир ҳудудлардан бири. Маҳаллий бюджет харажатининг 60 фоизи юқори турувчи бюджетдан ҳал бўлаяпти. Сабаби тадбиркорлик ўсмаяпти. Туманда 2 минг 400 та ишсиз бор. Камбағаллик даражаси ҳам юртимиздаги ўртача кўрсаткичдан юқори.
Туманидаги Иттифоқ маҳалласида 6 минг 672 нафар аҳоли яшайди. Учта мактаб, учта болалар боғчаси, поликлиника, ўнлаб тадбиркорлик ва фермер хўжаликлари фаолият юритмоқда. Лекин бу бандликни тўлиқ таъминлаш учун етарли эмас. Меҳнатга лаёқатли 100 киши ишсиз. Хорижда ишлаётганлар, ногиронлиги бўлган фуқаролар ҳам бор. Ўтган йили аҳолини тадбиркорликка жалб этиш учун 140 та лойиҳага кредит берилган. 137 кишига деҳқончилик қилиш учун узоқ муддатга ер ажратилган.
Аслида, туман аҳолисига қўшимча ер ажратиш шарт эмас. Чунки Сайхунобод томорқалар 20 сотих атрофида бўлган 26 та тумандан бири. Шундан ҳам тўла фойдаланилмаяпти. Асосий экинлар беда билан макка бўлиб қолган.
Жумладан, Иттифоқ маҳалласида умумий томорқа майдони 185 гектар. Тумандан Сирдарё оқиб ўтгани учун сув ҳам яхши. Лекин сархил маҳсулотлар етиштириб, рўзғорга барака киритиш суст. Хусусан, Фарғона водийси вилоятларида 6 сотих томорқадан олинаётган даромад бу ердаги катта томорқалар маҳсулдорлигидан бир неча баробар кўп.
Шу боис Сайхунобод томорқа ва уй хўжаликларидаги имкониятларни тўлиқ ишга солиш бўйича намунага айлантирилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 5 мартда қабул қилинган “Аҳоли хонадонларида саноат усулида маҳсулот ишлаб чиқаришни қўллаб-қувватлаш ҳамда томорқа ва деҳқон хўжаликларида янги захираларни ишга солишга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорида катта имкониятлар белгиланди. Жумладан, 2024 йилда экспортбоп ва сердаромад экинлар экиш, аҳолининг бу соҳадаги билим ва кўникмаларини ошириш учун 54 та туманда намунавий ўқув-тажриба майдонлари ташкил этилиши кўзда тутилган.
Шундай намунавий томорқалар Иттифоқ маҳалласида ҳам ташкил этилди. Давлатимиз раҳбари ушбу хонадонларни кириб кўрди.
Масалан, Рисолат Ғуломова хонадонининг 14 сотих томорқасида шу пайтгача томорқада сабзи, саримсоқ пиёз экилиб, ернинг ўттиз фоиз имкониятидан фойдаланилган.
Ҳокимлик ва мутасадди ташкилотлар кўмагида томорқага олма ва ток кўчатлари, уларнинг орасига турли кўкатлар экилди. Бунга қўшимча товуқ, қуён, асалари ва соғин сигир боқиш йўлга қўйилди.
Бугун юртимизда ёқилғисиз исийдиган иссиқхоналар барпо қилиш оммалашиб бораяпти. Давлатимиз раҳбари бу тажрибани маъқуллаб, уларни кўпайтириш, деҳқонларга тайёр ҳолда қуриб бериш зарурлигини айтган эди. Рисолат ая хонадонига ҳам икки сотихли иссиқхона қуриб берилди. Унга 30 туп лимон, қатор ораларида эса помидор ва қулупнай экилди.
Давлатимиз раҳбари шу ерда томорқа эгалари, маҳалла фаоллари билан суҳбатлашди.
- Халқимиз ўз ҳаётида сезиши учун ҳамма ишларни маҳаллада ташкил қилаяпмиз. Энди давлат идораларининг бутун имкониятларини ҳар бир кўчага, хонадонга олиб кирамиз. Масалан, маҳаллага бириктирилган банк маблағ бериш билан бирга одамларнинг дунёқарашини ҳам ўзгартиради. Мақсадимиз халқнинг даромадини ошириш, бой қилиш. Албатта, осон бўлмайди. Бу машаққатли меҳнат, тинимсиз изланиш, янги-янги ғоялар дегани. Лекин бажарса бўлади. Мезон битта - иқтисодий комплекс халқнинг дарди билан яшайди, - деди Президент.
Маҳалла фаоллари аҳоли, умуман, сайхунободликлар томорқадан бундай кенг фойдаланишга катта қизиқиш билдираётганини айтишди. Мутасаддилар бу тажрибани кенгайтиришга, томорқа эгаларига кўмаклашиб, маҳаллаларни ишсизликдан холи қилишга ваъда берди.
Президент шу ерда оммавий ахборот воситалари вакилларининг саволларига жавоб берди. Шу билан давлатимиз раҳбари ташрифни якунлаб, Тошкентга қайтиб келди.

Приусадебное и домашнее хозяйство – существенный источник для повышения доходов населения
Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Иттифок Сайхунабадского района, где ознакомился с приусадебными и домашними хозяйствами населения.
Один из актуальных вопросов в нашей стране - занятость. Будь то экономические реформы или региональные программы, все они направлены на создание рабочих мест и улучшение качества жизни населения.
В результате этих мероприятий за последние годы 2 миллиона 400 тысяч человек стали самозанятыми. Почти 2 миллиона человек были выведены из бедности. В рамках программы "20 тысяч предпринимателей – 500 тысяч квалифицированных специалистов" были подписаны договоры на обеспечение занятости 455 тысяч человек. На уровне махалли реализовано 51 тысяча микропроектов, создано 206 тысяч новых рабочих мест. Безработные граждане обучаются современным профессиям и иностранным языкам в монцентрах "Ишга мархамат".
В государственной программе на текущий предусмотрено обеспечение занятости 5 миллионов человек, в том числе более 2 миллионов в сельском и приусадебном хозяйстве.
На совещании у главы государства, прошедшем 7 марта, были рассмотрены возможности задействования возможностей махаллей, создания источников дохода для семей. Одним из наиболее доступных и массовых способов была названа реализация потенциала приусадебных земель.
Президент всегда отмечает необходимость начинать программы национального масштаба с самых тяжелых районов, чтобы прежде всего улучшить условия на местах, облегчить тяготы людей и в то же время показать на практике, чего возможно достичь в таких районах.
Сайхунабад - один из таких районов. 60 процентов местного бюджета обеспечивается за счет вышестоящих бюджетов. Развитие предпринимательства отстает от других районов. В районе 2 тысячи 400 безработных. Уровень бедности здесь выше среднего по стране.
В махалле Иттифок проживают 6 тысяч 672 человека. Здесь работают три школы, три детских сада, поликлиника, десятки предприятий и фермерских хозяйств. Но этого недостаточно для полного обеспечения занятости. Не имеют работы более ста трудоспособных человек. Есть те, кто работает за границей, есть лица с инвалидностью, желающие трудиться. В прошлом году для привлечения населения к предпринимательству были выделены кредиты на 140 проектов. 137 гражданам выделены на долгий срок земельные участки для ведения фермерского хозяйства.
В действительности же жители не нуждаются в выделении дополнительных земельных участков. Поскольку Сайхунабад входит в число 26 районов, где на одну семью в среднем приходится по 20 соток приусадебных участков. Однако они не используются в полной мере. Основными культурами, выращиваемыми на таких землях, остаются люцерна и кукуруза.
В частности, в махалле Иттифок общая площадь приусадебных участков составляет 185 гектаров. Благодаря протекающей через район реке Сырдарья воды в достатке. Но объемы производства ценной продукции и соответственно благосостояние домохозяйств остаются на низком уровне. В частности, доходы от 6 соток приусадебного участка в Ферганской долине в несколько раз выше, чем производительность намного большего участка здесь.
Поэтому Сайхунабад решено превратить в образец полномасштабного использования возможностей приусадебных и домашних хозяйств. В постановлении Президента Республики Узбекистан от 5 марта этого года «О мерах по поддержке производства продукции в домохозяйствах населения промышленным методом и задействованию новых резервов в приусадебных и дехканских хозяйствах» определены большие возможности для этого. В частности, в 2024 году предусмотрено создание образцовых учебно-опытных участков в 54 районах для посадки экспортноориентированных и высокодоходных культур, повышения знаний и умений населения в этой сфере.
Такие образцовые приусадебные участки также были созданы в махалле Иттифок. Глава государства посетил эти домохозяйства.
Например, на 14 сотках приусадебного участка Рисолат Гуломовой до сих пор выращивались морковь, чеснок, лук, использовалось всего тридцать процентов земли.
С помощью хокимията и ответственных организаций в огороде были посажены саженцы яблонь и винограда, а между ними – различные овощи. Кроме того, было организовано разведение кур, кроликов, пчел и молочных коров.
Сегодня в нашей стране набирает популярность строительство теплиц, работающих без использования топлива. Глава государства одобрил этот опыт и указал на необходимость его масштабирования и предоставления фермерам таких парников в готовом виде. В доме Рисолат-ая также была построена теплица площадью две сотки. В ней посажено 30 лимонных деревьев, а между рядами – помидоры и клубника.
Президент побеседовал здесь с владельцами приусадебных участков и активом махалли.
- Мы организуем всю работу в махалле, чтобы наш народ чувствовал происходящие изменения. Теперь мы направим все возможности государственных учреждений в каждую улицу, в каждый дом. Например, банк, закрепленный за махаллей, наряду с предоставлением средств будет менять подход людей к своему хозяйству. Наша цель – увеличить доходы народа, сделать его зажиточнее. Конечно, это не будет легко. Это упорный труд, непрерывный поиск, всегда новые идеи. Но это выполнимо. Единственный критерий – экономический комплекс должен жить заботами народа, - сказал Президент.
Представители махалли сообщили, что жители махалли и всего Сайхунабада проявляют большой интерес к широкому использованию подсобных хозяйств. Ответственные лица пообещали расширить этот опыт, помогать владельцам приусадебных участков и превратить махалли в территорию без безработицы.
Здесь же Президент ответил на вопросы представителей средств массовой информации. На этом глава государства завершил поездку и вернулся в Ташкент.