Тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш ва экспортга жалб этиш бўйича таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 12 март куни тадбиркорлар фаолиятини кенгайтириш ва экспортга жалб этиш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Бу ҳақда давлатимиз раҳбари 2023 йил 18 декабрда бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида айтган эди. Шундан сўнг, экспертлар иштирокида тадбиркорларнинг таклифлари асосида янги ёндашувлар ишлаб чиқилди.
Таҳлилларга кўра, ўтган йили экспортчи корхоналарга 665 миллиард сўмлик ёрдам кўрсатилиб, 3 миллиард 200 миллион долларлик экспорт таъминланган. Лекин айрим тармоқ ва ҳудудларда бу маблағлардан самарали фойдаланилмаган. Электр техникаси, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, заргарлик тармоқларида экспорт ўртача кўрсаткичларга етмаган. Уюшмалар томонидан 2 минг 709 та салоҳиятли экспортчилар қамраб олинмаган, уларга ҳалигача бирор ёрдам кўрсатилмаган.
Шу боис ҳудудларда ишлаб чиқариш, саноат зоналари ва экспорт масалаларини яхлит тизимда бирлаштириш мақсад қилинмоқда. 12 та тармоқ ва саноат уюшмасини Савдо-саноат палатаси тизимига ўтказиш таклиф этилмоқда. Бу орқали лойиҳа тайёрлаш ва экспорт тизими давлатдан тадбиркорлар ўзини ўзи бошқарадиган ташкилотга ўтади. Натижада уларнинг талаб ва истакларини эшитиш, муаммоларини ҳал қилиш осонлашади, тадбиркорларнинг ўзаро ҳамкорлиги кучаяди.
Ривожланган мамлакатлар тажрибасидан келиб чиқиб, соҳадаги агентлик ва жамғармалар ўрнига Савдони ривожлантириш компанияси ташкил этилади. У чет элдан малакали дизайнер, технолог ва маркетологларни жалб этиб, миллий маҳсулотларни халқаро талабларга мослаштириш, экспортчиларнинг янги бозорларга чиқишига кўмаклашиш, миллий брендларни хорижда тарғиб қилиш билан шуғулланади. Бу компания томонидан субсидия, компенсация ва бошқа кўмаклар тадбиркорларнинг барқарорлик рейтинги асосида ажратилади.
Шунингдек, “Ўзбекэкспертиза” акциядорлик жамиятининг бошқаруви ҳамда Савдо-саноат палатаси билан алоқалари кучайтирилади. Барча туманда Тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш лойиҳа офислари иш бошлайди.
Президентимиз иқтисодий ислоҳотлардан асосий мақсад тадбиркорликни ривожлантириш эканини таъкидлаб, уларни қўллаб-қувватлаш бўйича ўз фикрларини билдирди.
Уюшмаларнинг вазифа ва натижадорлигини кўриб чиқиш, раҳбар ва ходимлар малакасини ошириш муҳимлиги қайд этилди. Асосий ишни ҳудудларда ташкил этиб, янги лойиҳалар ишлаб чиқиш, тадбиркорларни экспортга жалб қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Мутасаддилар бу йил маҳаллий саноат экспорти ҳажмини 12 миллиард долларга етказиш режалари тўғрисида ахборот берди.

Рассмотрены предложения по поддержке предпринимателей и вовлечению их в экспортную деятельность
Президент Шавкат Мирзиёев 12 марта ознакомился с презентацией предложений по расширению деятельности предпринимателей и вовлечению их в экспорт.
О необходимости этого глава нашего государства говорил на состоявшемся 18 декабря 2023 года видеоселекторном совещании. После этого были разработаны новые подходы на основе предложений предпринимателей и при участии экспертов.
Анализ показал, что в прошлом году предприятиям-экспортерам была оказана помощь на сумму 665 миллиардов сумов, что позволило обеспечить экспорт на 3 миллиарда 200 миллионов долларов. Однако в некоторых отраслях и регионах эти средства не были использованы эффективно. В отраслях электротехники, сельского хозяйства, фармацевтики и ювелирного дела экспорт не достиг средних показателей. Отраслевые ассоциации не охватили поддержкой 2 709 потенциальных экспортеров.
В связи с этим вопросы производства в регионах, промышленных зон и экспорта планируется объединить в единую систему. Предлагается перевести 12 отраслевых и промышленных ассоциаций в систему Торгово-промышленной палаты. Посредством этого вопросы поддержки проектов и экспорта перейдут от государства к организации самоуправления предпринимателей. В результате облегчится принятие решений по требованиям и запросам предпринимателей, волнующим их проблемам, а взаимодействие между предпринимателями усилится.
Исходя из опыта развитых стран, вместо агентства и фондов, действующих в сфере, будет создана Компания по развитию торговли. Она будет привлекать из-за рубежа квалифицированных дизайнеров, технологов и маркетологов для обеспечения соответствия отечественной продукции международным требованиям, помогать экспортерам выходить на новые рынки и продвигать национальные бренды за рубежом. Субсидии, компенсации и другие виды поддержки будут предоставляться этой компанией на основе рейтинга устойчивости предпринимателей.
Будет усилено взаимодействие между Торгово-промышленной палатой и акционерным обществом “Узбекэкспертиза”. В каждом районе начнут работать проектные офисы по поддержке предпринимателей.
Президент отметил, что развитие бизнеса является одним из приоритетов экономических реформ и изложил свое видение задач в сфере поддержки предпринимателей.
Подчеркнута важность изучения актуальности функций и критериев результативности ассоциаций, повышения квалификации их руководителей и сотрудников. Указано на необходимость организации работы преимущественно в регионах, активного вовлечения предпринимателей к разработке новых проектов и экспорту.
Ответственные лица доложили о планах по увеличению объема экспорта местной промышленности до 12 миллиардов долларов в этом году.