Ўзбекистон ва БАА етакчилари кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш муҳимлигини таъкидладилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 11 март куни Бирлашган Араб Амирликлари Президенти Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари Президент Шайх Муҳаммад Ол Наҳаённи таваллуд куни билан дилдан қутлаб, унга мустаҳкам соғлик ва бахт-саодат, фаолиятида катта муваффақиятлар, дўст Амирликлар халқига тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Икки мамлакат етакчилари бутун мусулмон олами учун муқаддас бўлган муборак Рамазон ойининг бошлангани билан ҳам бир-бирини самимий табрикладилар.
Ўзбекистон билан БАА ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик бугунги кунда юксак даражага чиққани катта мамнуният билан қайд этилди.
2023 йил якунига кўра ўзаро савдо ҳажми 20 фоизга ошди. Ўзбекистонда Амирликлар сармояси иштирокида 300 дан ортиқ корхона фаолият юритмоқда, қўшма лойиҳалар портфели 4 миллиард доллардан ошди. Бундан ташқари, юқори технологиялар, энергетика, геология, қишлоқ хўжалиги, туризм, IT, инфратузилма, логистика ва бошқа соҳаларда истиқболли лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда.
Томонлар амалий ҳамкорликни барча йўналишларда фаоллаштиришга тайёр эканини тасдиқладилар. Бўлажак олий даражадаги учрашувларнинг кун тартибини пухта тайёрлаш муҳимлиги таъкидланди.

Лидеры Узбекистана и ОАЭ подчеркнули важность дальнейшего расширения многопланового сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 марта провел телефонный разговор с Президентом Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мухаммадом бин Заидом Аль Нахаяном.
Глава нашего государства сердечно поздравил Президента Шейха Мухаммада Аль Нахаяна с днем рождения, искренне пожелав крепкого здоровья и благополучия, больших успехов в деятельности, мира и процветания дружественному народу Эмиратов.
Лидеры двух стран также обменялись теплыми поздравлениями в связи с началом священного для всего мусульманского мира месяца Рамазан.
С глубоким удовлетворением отмечен нынешний высочайший уровень узбекско-эмиратского многопланового сотрудничества.
По итогам 2023 года объем взаимной торговли увеличился на 20 процентов. В Узбекистане действуют свыше 300 предприятий с участием эмиратского капитала, портфель совместных проектов превысил 4 миллиарда долларов. Помимо этого, прорабатываются перспективные проекты в таких сферах, как высокие технологии, энергетика, геология, сельское хозяйство, туризм, IT, инфраструктура, логистика и другие.
Подтверждена взаимная готовность активизировать практическое взаимодействие по всем направлениям. Подчеркнута важность тщательной подготовки повестки дня предстоящих встреч на высшем уровне.