Urumchi shahrida birinchi O‘zbekiston-Xitoy hududlararo forumining ochilishi bo‘lib o‘tdi
2024-yil 22-yanvar kuni Xitoyning Urumchi shahrida birinchi O‘zbekiston-Xitoy hududlararo forumining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xodjayev boshchiligidagi Hukumat delegatsiyasi, O‘zbekiston viloyatlari hokimlari va Xitoy provinsiyalari rahbarlari, ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari, shuningdek, ishbilarmon doiralarining 1200 dan ortiq vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bobur Usmanov o‘z nutqida tadbir ishtirokchilariga O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarining asosiy yo‘nalishlari, erishilgan natijalar va aloqalarni yanada rivojlantirishning istiqbollari haqida ma’lumot berdi.
Forum doirasida o‘tkazilayotgan “B2B” va “G2B” shakllarida uchrashuvlar natijasida sarmoyaviy bitimlar va savdo shartnomalarining salmoqli to‘plamini imzolash rejalashtirilgan.
Forum doirasida Xitoy ishbilarmon doiralarini O‘zbekistonning ishlab chiqarish, eksport va sarmoyaviy salohiyati bilan keng tanishtirish maqsadida “O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” nomli ko‘rgazma ham tashkil etildi.

On January 22, 2024, the opening ceremony of the first Uzbekistan-China interregional forum took place in Urumqi.
Government delegation led by Deputy Prime Minister of Uzbekistan Jamshid Khodjayev, governors of the regions of Uzbekistan and provinces of the PRC, representatives of relevant ministries and agencies, as well as more than 1 200 representatives of the business communities of the two countries attended the forum.
Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bobur Usmanov in his speech informed the participants of the event about the main directions, results achieved and prospects for the further development of Uzbekistan-China comprehensive strategic partnership.
On the sidelines of the forum, “B2B” and “G2B” meetings are organized, and as a result, it is planned to sign a solid package of trade contracts and investment agreements.
The exhibition “Made in Uzbekistan” was also held as part of the forum, the main goal of which is to widely familiarize Chinese business circles with the production, export and investment potential of Uzbekistan.