Urumchi shahrida birinchi O‘zbekiston-Xitoy hududlararo forumining ochilishi bo‘lib o‘tdi
2024-yil 22-yanvar kuni Xitoyning Urumchi shahrida birinchi O‘zbekiston-Xitoy hududlararo forumining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xodjayev boshchiligidagi Hukumat delegatsiyasi, O‘zbekiston viloyatlari hokimlari va Xitoy provinsiyalari rahbarlari, ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari, shuningdek, ishbilarmon doiralarining 1200 dan ortiq vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bobur Usmanov o‘z nutqida tadbir ishtirokchilariga O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarining asosiy yo‘nalishlari, erishilgan natijalar va aloqalarni yanada rivojlantirishning istiqbollari haqida ma’lumot berdi.
Forum doirasida o‘tkazilayotgan “B2B” va “G2B” shakllarida uchrashuvlar natijasida sarmoyaviy bitimlar va savdo shartnomalarining salmoqli to‘plamini imzolash rejalashtirilgan.
Forum doirasida Xitoy ishbilarmon doiralarini O‘zbekistonning ishlab chiqarish, eksport va sarmoyaviy salohiyati bilan keng tanishtirish maqsadida “O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” nomli ko‘rgazma ham tashkil etildi.

В г.Урумчи состоялось открытие первого Узбекско-китайского межрегионального форума
22 января 2024 года в г.Урумчи (КНР) состоялась церемония открытия первого Узбекско-китайского межрегионального форума.
В мероприятии приняли участие Правительственная делегация во главе с заместителем премьер-министра Жамшидом Ходжаевым, хокимы областей Узбекистана и руководители провинций КНР, причастных министерств и ведомств, а также более 1200 представителей деловых сообществ двух стран.
Заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Бобур Усманов в своем выступлении проинформировал участников мероприятия об основных направлениях, достигнутых результатах и перспективах дальнейшего развития узбекско-китайских отношений всестороннего стратегического партнерства.
На полях форума проходят встречи в форматах «B2B» и «G2B», а по итогам планируется подписание солидного пакета торговых контрактов и инвестиционных соглашений.
В рамках форума также организована выставка «Сделано в Узбекистане», главной целью которой является широкое ознакомление китайских деловых кругов с производственным, экспортным и инвестиционным потенциалом Узбекистана.