Ўзбекистон Президенти ЕИ делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 16 январь куни Европа Иттифоқининг Европа комиссияси вице-президенти Маргаритис Схинас бошчилигидаги делегациясини қабул қилди.
Суҳбат аввалида Евроиттифоқнинг юқори мартабали вакили ЕИ ва Ўзбекистон ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги билан самимий қутлаб, давлатимиз раҳбарига Еврокомиссия раҳбари Урсула фон дер Ляйен ва Еврокенгаш раиси Шарль Мишелнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
ЕИ билан кўп қиррали шерикликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Кейинги йилларда ҳамкорлик сезиларли даражада фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Европа кенгаши Президенти Шарль Мишелнинг Ўзбекистонга ташрифи, Марказий Осиё давлатлари ва Евроиттифоқ раҳбарларининг иккита учрашуви, ўзаро боғлиқлик бўйича Самарқанд конференцияси муваффақиятли ўтказилди.
ЕИ ва Марказий Осиё ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш бўйича қўшма “йўл харитаси” амалга оширилмоқда. “Марказий Осиё - ЕИ” биринчи саммитини Ўзбекистонда ташкил этиш ишлари олиб борилмоқда.
Январь ойи охирида Брюсселда икки минтақанинг транспорт-коммуникациявий ўзаро боғлиқлигини мустаҳкамлашга қаратилган йирик Инвесторлар форуми бўлиб ўтади.
Ўзбекистон ва ЕИ мамлакатлари ўртасидаги савдо жадал ўсиб бормоқда, ўтган йили унинг ҳажми 30 фоизга ошди.
Европанинг етакчи компаниялари иштирокида юқори технологик тармоқларда йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. ЕИнинг Ўзбекистон учун савдо преференциялари амал қилиш муддати узайтирилди.
Долзарб минтақавий масалалар, шу жумладан Афғонистонга гуманитар ёрдам кўрсатиш масалалари юзасидан фикр алмашилди.

Президент Узбекистана принял делегацию ЕС
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 января принял делегацию Европейского союза во главе с вице-президентом Европейской комиссии Маргаритисом Схинасом.
В начале беседы высокий представитель Евросоюза, искренне поздравив с 30-летием установления дипломатических отношений между ЕС и Узбекистаном, передал лидеру нашего государства теплые приветствия и наилучшие пожелания от главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и председателя Евросовета Шарля Мишеля.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения многопланового партнерства с ЕС.
С удовлетворением отмечена заметная активизация сотрудничества в последние годы. Успешно проведены визит Президента Европейского совета Шарля Мишеля в Узбекистан, две встречи глав государств Центральной Азии и Евросоюза, Самаркандская конференция по взаимосвязанности.
Реализуется совместная «дорожная карта» по углублению связей между ЕС и Центральной Азии. Ведется работа по организации первого саммита «Центральная Азия – ЕС» в Узбекистане.
В конце января в Брюсселе состоится крупный Форум инвесторов, направленный на укрепление транспортно-коммуникационной взаимосвязанности между двумя регионами.
Динамично растет объем взаимной торговли между Узбекистаном и странами ЕС, который в прошлом году увеличился на 30 процентов.
Реализуются крупные инвестиционные проекты в высокотехнологичных отраслях экономики с участием ведущих европейских компаний. Продлен срок действия торговых преференций ЕС для Узбекистана.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным региональным вопросам, в частности по оказанию гуманитарной помощи Афганистану.