Ўзбекистон Президенти мудофаа саноати мажмуалари билан танишди
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош қўмондони Шавкат Мирзиёев 11 январь куни Мудофаа саноати агентлигининг Тошкент вилоятида жойлашган ишлаб чиқариш кластерига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан Қуролли Кучларимизни ислоҳ қилиш ва ҳар томонлама модернизация қилиш, уларни замонавий талабларга тўлиқ жавоб берадиган, Янги Ўзбекистоннинг мустақиллиги ва суверенитети, халқимиз хавфсизлиги ва фаровонлигини кафолатли таъминлашга қодир янги армияга айлантириш бўйича тизимли чора-тадбирлар кўрилмоқда.
Хусусан, кейинги йилларда қўшинларнинг тезкор ва жанговар тайёргарлиги самараси ва сифатини ошириш, ҳарбий хизматчиларнинг малака ва кўникмаларини юксалтириш учун замонавий шароитлар яратиш мақсадида зарур инфратузилмага эга бир қатор ўқув полигонлари барпо этилди ва бу борадаги ишлар изчил давом эттирилмоқда.
Шу билан бирга, бугунги кунда янги босқичга кўтарилаётган мудофаа саноатини модернизация қилиш ва салоҳиятини оширишга устувор аҳамият қаратилмоқда. Айнан шу мақсадда ўтган йилнинг январь ойида Президент Мудофаа саноати агентлигини Мудофаа вазирлиги тизимига ўтказиш ва унинг фаолиятини янада ривожлантириш юзасидан топшириқ берган эди.
Агентлик томонидан зарур ҳарбий-техник маҳсулотлар ишлаб чиқаришни ўзлаштириш, замонавий ҳарбий техникаларни харид қилиш ва қўшинларга етказиш ҳамда мавжуд қурол-аслаҳа намуналарини модернизация қилиш бўйича тизимли ишлар йўлга қўйилди.
Бугунги ташриф давомида Президентимизга Мудофаа саноати агентлигининг ишлаб чиқариш салоҳиятини ошириш, моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича қилинаётган ишлар ва келгуси режалар тўғрисида батафсил ахборот берилди.
Давлатимиз раҳбарининг топшириғига мувофиқ қисқа муддатда Мудофаа вазирлигининг бир нечта техник бўлинмалари негизида кенг кўламли қурилиш ишлари бажарилди, мавжуд объектлар мукаммал таъмирланди ва реконструкция қилинди. Кластер ҳудудига Мудофаа вазирлигининг техникани таъмирлаш заводи ва Марказий автомобиль техникасини сақлаш базаси кўчирилди.
Янги кластер ҳудудида жойлашган корхоналар ўзаро интеграция қилиниб, уларнинг ягона таъмирлаш цехлари ташкил қилинди. Мазкур корхоналарда қурол-яроғ ва ҳарбий техника, радиолокация қурилмалари, оптик ва электрон-оптик асбоблар, ўқотар ва артиллерия қуроллари модернизация қилинмоқда ҳамда металларга юқори аниқликда ишлов берилмоқда.
Давлатимиз раҳбари ушбу қувватлар фаолияти билан танишиб, соҳага илғор технологияларни кенг жалб қилиш, янги иш ўринларини яратиш зарурлигини қайд этди, корхоналар фаолиятини янада такомиллаштириш юзасидан кўрсатмалар берди.
Саноат тармоқларига, шу жумладан мудофаа саноатига “яшил” технологияларни кенг жорий қилиш бўйича белгиланган вазифаларга мувофиқ ҳамда электр энергиясини иқтисод қилиш мақсадида кластер ҳудудида қуёш панеллари ўрнатилган. Бу ишлаб чиқариш жараёнларининг электрга бўлган эҳтиёжининг катта қисмини муқобил манбалар ҳисобидан таъминлашга хизмат қилади.
Шунингдек, давлатимиз раҳбарига Мудофаа саноати агентлигининг янги кластеридаги ишлаб чиқариш қувватлари томонидан таъмирланган ва модернизация қилинган ҳарбий техника ва қурол-яроғ намуналари намойиш этилди.
Мудофаа саноати маҳсулотларининг тақдимоти чоғида давлатимиз раҳбарига "Келажак аскари" мажмуаси таркибига кирувчи махсус аслаҳа ва анжомлар тўплами амалда намойиш этилди. Ушбу тўплам мамлакатимиз мутахассислари томонидан ишлаб чиқилган бўлиб, унинг хусусиятлари жаҳоннинг етакчи ишлаб чиқарувчилари томонидан тайёрланган муқобилларидан қолишмайди.
Ташриф чоғида Олий Бош Қўмондон янги турдаги ҳарбий маҳсулотларни ишлаб чиқариш бўйича корхона фаолиятига старт берди. Маҳсулотларнинг юқори сифатини таъминлаш, муҳандис ва мутахассислар малакасини ошириш зарурлигини таъкидлади.
Якунда Президентимиз мутасаддиларга мудофаа саноати корхоналарининг ишлаб чиқариш имкониятларини янада кенгайтириш юзасидан аниқ топшириқлар берди.

Президент Узбекистана ознакомился с мощностями оборонно-промышленного комплекса
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев 11 января посетил производственный кластер Агентства оборонной промышленности, расположенный в Ташкентской области.
По инициативе и под руководством главы нашего государства реализуется комплекс мер по реформированию и всесторонней модернизации национальных Вооруженных Сил, их поэтапной трансформации в новую армию, полностью отвечающую современным требованиям и служащей гарантом государственной независимости и суверинетета, залогом безопасности и процветания народа Нового Узбекистана.
Так, в последние годы в целях повышения эффективности и качества оперативной и боевой подготовки войск, создания современных условий для повышения их боевой выучки был создан ряд учебных полигонов с необходимой инфраструктурой. Эта работа последовательно продолжается.
Наряду с этим приоритетное значение придается модернизации и повышению потенциала отечественной оборонной промышленности, которая поднимается на новый уровень. Именно в этих целях в январе прошлого года Президент поручил передать Агентство оборонной промышленности в ведение Министерства обороны и принять необходимые меры по дальнейшему развитию его деятельности.
Агенством развернута системная работа по освоению производства востребованных образцов военно-технической продукции, приобретению и поставке в войска современной военной техники, а также модернизации имеющихся образцов вооружения.
Сегодня в ходе посещения объектов Президенту подробно доложено о принимаемых мерах и дальнейших планах по повышению производственного потенциала, укреплению материально-технической базы Агентства оборонной промышленности.
В соответствии с поручением главы государства за короткий период на базе нескольких технических подразделений Минобороны проведены масштабные строительные работы, капитальный ремонт и реконструкция существующих объектов. На территорию кластера были переведены завод по ремонту техники и Центральная база хранения автомобильной техники Министерства обороны.
Предприятия, находящиеся на территории нового кластера, были интегрированы, создана сеть взаимоувязанных ремонтных цехов. В них выполняются работы по ремонту и модернизации вооружения и военной техники, радиолокационных установок, оптических и электронно-оптических приборов, ремонту стрелкового и артиллерийского вооружения, а также по точной обработке металлов.
Ознакомившись с работой предприятий, глава государства подчеркнул необходимость широкого привлечения в сферу передовых технологий, создания новых рабочих мест, а также дал поручения по дальнейшему совершенствованию деятельности предприятий.
Во исполнение задач по широкому внедрению “зеленых” технологий в промышленность, в том числе оборонную, и в целях экономии электроэнергии на территории предприятий кластера установлены солнечные панели. Это позволяет обеспечивать большую часть производственных потребностей в электричестве от альтернативных источников.
Кроме того, главе государства были представлены модернизированные образцы военной техники и вооружения, ремонт и модернизация которых выполнены на производственных мощностях нового кластера Агенства оборонной промышленности.
Во время демонстрации продукции предприятий оборонной промышленности главе государства был показан в действии комплект специального снаряжения и приборов, входящих в состав группового комплекса «Солдат будущего». Данный комплекс разработан национальными специалистами и не уступает по своим характеристикам аналогам, выпускаемым ведущими мировыми производителями.
В ходе посещения Верховный Главнокомандующий также дал старт деятельности предприятия по выпуску новых видов военной продукции. Указал на необходимость обеспечения высокого качества продукции, повышения квалификации инженеров и специалистов.
В завершении визита Президент поставил перед ответственными лицами конкретные задачи по дальнейшему расширению производственных возможностей предприятий оборонной промышленности.