Ҳурматли прокуратура ходимлари!
Аввало, сиз, азиз қонун посбонларини 8 январь – Ўзбекистон Республикаси прокуратура органлари ходимлари куни билан чин қалбимдан самимий муборакбод этаман.
Барчамиз яхши тушунамизки, бугунги кунда Янги Ўзбекистонни барпо этиш йўлида амалга ошираётган барча ислоҳотларимизда қонун устуворлигини таъминлаш ҳал қилувчи аҳамият касб этмоқда.
Қонун ҳукмрон бўлган жамиятда албатта адолат, сиёсий-ижтимоий барқарорлик, иқтисодий ўсиш ва юксалиш бўлади, инсон қадри, ҳуқуқ ва манфаатлари таъминланади.
Бундай муҳим мақсадларга эришишда прокуратура органлари ва ушбу тизимда хизмат қилаётган, ўз касби ва бурчига содиқ, ватанпарвар инсонларнинг роли катта эканини бугун алоҳида таъкидлашимиз ўринлидир.
Сизларга маълумки, сўнгги йилларда прокуратура соҳасини тубдан ислоҳ этиш, бу борада очиқлик ва адолатга асосланган, фуқаролар ва жамият манфаатига хизмат қиладиган, халқпарвар қарорлар қабул қилиш, ўз назарий ва амалий мактабига, фидойи ва профессионал ходимлар корпусига эга бўлган тизимни шакллантириш бўйича улкан ишларни амалга оширмоқдамиз.
Эл-юртимизнинг Конституциямизда мустаҳкамланган ҳуқуқ ва эркинларини ишончли ҳимоя қилишда, қонунийликни таъминлаш, жиноятчиликнинг олдини олишда прокуратура органларининг аҳамияти тобора ортиб бормоқда.
Айниқса, халқ билан очиқ мулоқот қилиш, аҳоли муаммоларини чуқур ўрганиш ва ҳал этиш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини муҳофаза қилиш соҳа ходимларининг энг асосий ва кундалик вазифасига айланди.
Прокуратуранинг қонунлар ижроси устидан назорат олиб бориш фаолияти тубдан ўзгартирилди. Илгари қонун бузилиши ҳолатларини аниқлаш ва жазолашга асосий ўрин берилган бўлса, энди асосий эътибор бундай ҳолатларнинг олдини олиш, мавжуд муаммоларни бартараф этишга қаратилмоқда.
Энг муҳими, прокуратура тизими ҳам, одамларимизнинг унга нисбатан муносабати ҳам ўзгармоқда. Бугунги кунда эл-юртимиз прокуратура тимсолида “жазоловчи идорани” эмас, балки аҳоли ва тадбиркорларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклашга кўмаклашадиган, уларнинг дардига шерик, мададкор бўлишга ҳаракат қиладиган халқпарвар тузилмани кўрмоқда.
Буни кейинги етти йилда прокуратура органлари томонидан 2 миллионга яқин мурожаат ижобий ҳал этилиб, 300 мингдан ортиқ фуқаронинг бузилган ҳуқуқлари тиклангани, 148 мингга яқин тадбиркорнинг муаммоларига ечим топилгани ҳам тасдиқлайди.
Кадрлар малакасини ошириш, шунингдек, тергов ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилиш бўйича мутахассислар тайёрлаш тизимини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш мақсадида Бош прокуратура академияси негизида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ташкил этилди.
Бугунги кунда тадбиркорлик ва инвестиция, қурилиш йўналишларида, ер ресурсларидан фойдаланишда қонун бузилишининг олдини олиш, хотин-қизлар ва ёшлар ҳуқуқларини таъминлаш ҳамда уларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш, ёқилғи-энергетика ва экология, маданий мерос ва спорт соҳаларида қонун устуворлигини таъминлашга қаратилган самарали прокурор назорати тизими йўлга қўйилди ва ўз ижобий натижаларини бермоқда.
Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти томонидан ўтган даврда 53 мингдан зиёд ҳуқуқбузарлик ва жиноятга чек қўйилди, давлат ва жамият манфаатларига етказилган 4,7 триллион сўм зарар ундирилди, 15 мингдан ортиқ шахснинг фаолиятига қонуний тус берилиб, уларнинг тадбиркор сифатида рўйхатдан ўтиши таъминланди.
Прокуратура ҳузурида Мажбурий ижро бюросининг ташкил этилиши ижро ишини юритиш бўйича мавжуд тартибсизликларга барҳам бериб, қатъий интизом ўрнатишга имкон яратди. Биргина ўтган йил давомида 36 триллион сўмлик суд ҳужжатларининг ижроси таъминланди.
Ҳурматли соҳа ходимлари!
Мамлакатимизда “Қонун – устувор, жиноятга жазо муқаррар” деган эзгу тамойил асосида қонунийликни таъминлаш борасидаги ишларимиз ҳал қилувчи босқичга кираётган ҳозирги вақтда ҳар бир прокуратура ходими бир ҳақиқатни чуқур англаб етиши зарур. Қачон одамларимиз ҳаётида хотиржамлик, рўзғорида фаровонлик ва ҳаловат бўлади, қачон уларда эртанги кунга ишонч ортади? Қачонки, юртимизда қонунлар қоғозда эмас, балки амалда қатъий бажарилган, ислоҳотлар ҳар бир хонадон, ҳар бир маҳаллага кириб, юртдошларимиз уларнинг амалий самарасини ўз кундалик ҳаётида ҳис этган тақдирда бу мақсадга тўла эришиш мумкин.
Халқимизнинг оғирини енгил қилиш, янги иш ўринлари яратиш, камбағалликка қарши курашишга қаратилган дастурларимиз ижросини изчил ташкил этиш, атроф-муҳит, табиий бойликлар ва маданий меросимизни кўз қорачиғидек асраш, тиббиёт, таълим каби соҳалардаги ислоҳотларимизни давом эттириш ва бу борада қонун бузилишига муросасиз бўлиш – прокуратура ходимларининг конституциявий бурчи ва энг асосий вазифасидир. Буни ҳеч ким унутмаслиги керак. Аминманки, юртимизда коррупция иллатига қарши курашиш жараёни умумхалқ ҳаракатига айланаётган бугунги кунда прокуратура ходимлари алоҳида жонбозлик кўрсатиб, ўз ташаббуслари билан барчага намуна бўладилар.
Ана шу мақсадларда прокуратура органлари фаолиятига илғор иш услубларини ва рақамли технологияларни кенг жорий этиш, қонунлар ижроси устидан назорат механизмларини мунтазам такомиллаштириш, жиноятчиликка қарши курашиш ва тергов ишига замонавий илм-фан ҳамда амалиёт ютуқларини татбиқ этиш, ходимларнинг билим даражаси ва маънавий-маърифий савиясини ошириш, уларнинг фидокорона меҳнатини муносиб қадрлаш келгусида ҳам эътиборимиз марказида бўлади.
Ишончим комил, прокуратура ходимлари қонун ҳимояси – бу халқ ва Ватан ҳимояси каби муқаддас бурч эканини чуқур англаб, зиммаларидаги ғоят масъулиятли ва шарафли вазифани бундан буён ҳам самарали адо этадилар.
Сизларни касб байрамингиз билан яна бир бор чин дилдан қутлаб, барчангизга мустаҳкам соғлиқ, бахт ва омад, хонадонларингизга файзу барака, қонун ва адолат устуворлигини таъминлаш йўлидаги ишларингизда улкан зафарлар тилайман.

Уважаемые работники прокуратуры!
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, наших стражей закона, с Днем работников органов прокуратуры Республики Узбекистан – 8 января.
Все мы хорошо понимаем, что сегодня во всех наших реформах на пути строительства Нового Узбекистана решающее значение имеет обеспечение верховенства закона.
В обществе, где правит закон, всегда будут справедливость, общественно-политическая стабильность, экономический рост и развитие, будут обеспечены защита прав, интересов и достоинства человека.
В этот день следует особо отметить большую роль в достижении таких важных целей органов прокуратуры и их служащих, настоящих патриотов, верных профессии и долгу.
Как известно, в последние годы мы проводим большую работу по кардинальному реформированию прокуратуры, созданию системы, основанной на открытости и справедливости, которая служит интересам граждан и общества, принимает гуманные решения, имеет свою теоретическую и практическую школу, корпус самоотверженных и профессиональных кадров.
Все более возрастает значение органов прокуратуры в надежной защите закрепленных в Конституции страны прав и свобод людей, обеспечении законности и предупреждении преступности.
Особенно открытый диалог с народом, глубокое изучение и решение проблем населения, защита прав и свобод человека стали основными и повседневными задачами работников сферы.
Кардинально усовершенствована деятельность органов прокуратуры по надзору за исполнением законов. Если прежде основное значение придавалось выявлению фактов нарушения закона и применению мер наказания, то теперь в первую очередь – их предотвращению и устранению существующих проблем.
Самое важное, с изменениями в системе прокуратуры меняется и отношение к ней людей. Сегодня наши граждане видят в прокуратуре не карательный орган, а народную структуру, способствующую восстановлению нарушенных прав населения и предпринимателей, которая стремится всегда помочь и поддержать.
Это подтверждается тем, что за последние семь лет органами прокуратуры было положительно решено около 2 миллионов обращений, восстановлены нарушенные права более 300 тысяч граждан, разрешено около 148 тысяч проблем предпринимателей.
В целях повышения квалификации кадров, выведения на качественно новый уровень системы подготовки специалистов для следственных и правоохранительных органов на базе Академии Генеральной прокуратуры создана Правоохранительная академия Республики Узбекистан.
В настоящее время налажена система эффективного прокурорского надзора, направленная на предупреждение правонарушений в сферах предпринимательства, инвестиций, строительства, использования земельных ресурсов, обеспечение прав женщин и молодежи, их защиту от притеснений и насилия, верховенства закона в топливно-энергетической отрасли, в области экологии, культурного наследия, спорта, которая дает свои положительные результаты.
Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре за прошедший период пресечено более 53 тысяч правонарушений и преступлений, возмещено 4,7 триллиона сумов ущерба, причиненного государству и обществу, деятельности свыше 15 тысяч лиц был придан правовой статус и обеспечена их официальная регистрация в качестве предпринимателей.
Создание при прокуратуре Бюро принудительного исполнения позволило навести порядок и установить строгую дисциплину в исполнительном производстве. Только за минувший год было обеспечено исполнение судебных актов на 36 триллионов сумов.
В настоящее время наши усилия по обеспечению законности в стране на основе благородных принципов верховенства закона и неотвратимости наказания выходят на решающий этап, и каждый работник прокуратуры должен глубоко понимать одну неоспоримую истину. Только тогда наш народ будет жить спокойно и в семьях воцарятся мир и благополучие, появится уверенность в завтрашнем дне, когда в нашей стране будут строго соблюдаться законы – не на бумаге, а на деле, и эта цель полностью достижима, если реформы затронут каждый дом, каждую махаллю, наши соотечественники ощутят их практический результат в своей повседневной жизни.
Быть непримиримыми поборниками закона, делать все, чтобы жизнь нашего народа стала легче, создавать новые рабочие места, организовать последовательную реализацию программ, направленных на борьбу с бедностью, обеспечить надежную защиту окружающей среды, наших природных богатств и культурного наследия, продолжение реформ в таких сферах, как медицина, образование – это конституционный долг и основная задача сотрудников органов прокуратуры. Никто не вправе об этом забывать. Убежден, что сегодня, когда противодействие коррупции в нашей стране становится общенациональным движением, работники органов прокуратуры проявят особую решимость и своими инициативами послужат примером для всех.
Поэтому в центре нашего внимания и впредь будут находиться широкое внедрение в деятельность органов прокуратуры передовых методов и цифровых технологий, регулярное совершенствование механизмов надзора за исполнением законов, применение современных научных и практических достижений в борьбе с преступностью и следственных действиях, повышение знаний и духовно-нравственного уровня работников, достойная оценка их самоотверженного труда.
Уверен, что сотрудники органов прокуратуры, глубоко осознавая, что защита закона является священным долгом, как и защита народа и Родины, будут и впредь эффективно выполнять возложенную на них чрезвычайно ответственную и почетную задачу.
Еще раз искренне поздравляю всех вас с профессиональным праздником и желаю здоровья, счастья и благополучия, больших успехов на пути обеспечения верховенства закона и справедливости.