Oʻzbekiston tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Turkiy investitsiya fondi prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
2024-yil 5-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Rahmatulla Nurimbetov va Turkiy investitsiya fondi prezidenti Bag‘dod Amreyev o‘rtasida telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida Fond doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning joriy holati va istiqbollari, jamg‘arma ta’sischi davlatlari rahbarlari tomonidan erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi ko‘rib chiqildi hamda Turkiy investitsiya fondi faoliyatini amaliy yo‘lga qo‘yish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi.
B.Amreyev Turkiy davlatlar tashkiloti taʼsischi davlatlari oʻrtasida investitsiyaviy hamkorlikning ushbu mexanizmini yaratish jarayonida Oʻzbekistonning faol rolini qayd etdi.

Состоялся телефонный разговор замглавы МИД Узбекистана с президентом Тюркского инвестиционного фонда
5 января 2024 года состоялся телефонный разговор заместителя министра иностранных дел Республики Узбекистан Рахматуллы Нуримбетова с президентом Тюркского инвестиционного фонда Багдадом Амреевым.
Собеседники рассмотрели состояние и перспективы многопланового взаимодействия в рамках Фонда, ход выполнения договоренностей, достигнутых главами государств-учредителей Фонда, а также обсудили вопросы, связанные с практическим запуском деятельности Тюркского инвестиционного фонда.
Б.Амреев отметил активную роль Узбекистана в процессе создания данного механизма инвестиционного сотрудничества между государствами-учредителями Организации тюркских государств.