Саноат тармоқларидаги лойиҳалар ва режалар танқидий кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 25 декабрь куни ҳудудларда электротехника, кимё ва фармацевтика тармоқларини ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Саноатдаги таркибий ўзгаришлар ва шароитлар натижасида сўнгги беш йилда ушбу учта тармоқда ишлаб чиқариш 2,6 баробар ошган, уларнинг саноатдаги улуши 7 фоизга етган. Шунингдек, 231 турдаги янги маҳсулотлар ўзлаштирилиб, экспорт 1,6 миллиард долларни ташкил этган.
Жорий йилнинг ўзида электротехникада 163 миллион долларлик 39 та, кимё саноатида 70 миллион долларлик 17 та ва фармацевтикада 87 миллион долларлик 57 та корхона ишга тушди.
Шу билан бирга, бу тармоқларда фойдаланилмаган имкониятлар ҳали кўп. Ички бозорни маҳаллий маҳсулотлар билан тўлдириш электротехникада 50 фоизга, кимё саноатида 40 фоизга, фармацевтикада 18 фоизга ҳам етмайди.
Ҳудудларда ташкил қилинган зоналардан ҳамда саноат кооперацияси имкониятларидан етарлича фойдаланилмаяпти. 116 та корхонага олиб келинган 85 миллион долларлик саноат ускунаси ишга тушмасдан турибди. 727 та корхона тўлиқ қувватда ишламаяпти.
Йиғилишда шу каби камчиликлар танқидий таҳлил қилиниб, долзарб вазифалар белгиланди.
– Ҳокимликлар саноат тармоқлари билан узвий боғлиқликда ишлаб, ҳудудларда иқтисодиётни диверсификация қилиши, лойиҳаларни кўпайтириши зарур. Шундагина жойларда иқтисодий ўсиш, иш ўрни, бюджетга тушум бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Келгуси йилда мазкур 3 тармоқда 12 миллиард 700 миллион долларлик 24 та йирик лойиҳа бошланиши қайд этилди. “Навоийазот”да поливинилхлорид ва Қўнғиротда кальцийланган сода қувватларини кенгайтириш, Қоракўлда метанолдан олефин олиш, Самарқандда маиший техника ва автомобиллар учун металл листлар ишлаб чиқариш лойиҳалари шулар жумласидандир.
Давлатимиз раҳбари бу лойиҳаларга керак бўладиган қурилиш материаллари ва асбоб-ускуналарни етказиб беришга маҳаллий корхоналарни жалб этиш муҳимлигини таъкидлади.
Шунингдек, тармоқ ва ҳудудлар биргаликда ишлаб, электротехникада 2,1 миллиард долларлик 190 та, кимё саноатида 3,8 миллиард долларлик 139 та, фармацевтикада 1,5 миллиард долларлик 110 та ўрта ва кичик лойиҳаларни шакллантирган. Йиғилишда Президент уларнинг қуввати, яратилажак маҳсулотлар тури ва иш ўрнига эътибор қаратиб, лойиҳаларни жадаллаштириш ва самарадорлигини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.
Мутасаддилар лойиҳалар ижроси, ҳудудлар ва тармоқларнинг ўзаро боғланган иш тизими юзасидан ахборот берди.

Критически рассмотрены проекты и планы в отраслях промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев 25 декабря провел совещание по вопросам развития электротехнической, химической и фармацевтической отраслей в регионах.
В результате структурных преобразований и созданных условий в промышленности за последние пять лет производство в указанных трех отраслях выросло в 2,6 раза, а их доля в промышленности достигла 7 процентов. Также освоен выпуск новой продукции 231 вида, экспорт составил 1,6 миллиарда долларов.
Только в этом году запущено 39 электротехнических предприятий стоимостью 163 миллиона долларов, в химической промышленности запущено 17 предприятий на 70 миллионов долларов, в фармацевтике - 57 предприятий на сумму 87 миллионов долларов.
Однако в этих отраслях еще имеется большой неиспользованный потенциал. Насыщенность внутреннего рынка отечественной продукцией не достигает и 50 процентов в электротехнике, 40 процентов в химической промышленности, 18 процентов в фармацевтике.
Созданные в регионах зоны и возможности для промышленной кооперации используются недостаточно. Промышленное оборудование стоимостью 85 миллионов долларов, завезенное для 116 предприятий, не введено в эксплуатацию. 727 предприятий не работают на полную мощность.
На совещании критически проанализированы имеющиеся недостатки и определены неотложные задачи.
- Хокимиятам необходимо работать в тесной связи с отраслями промышленности, диверсифицировать экономику регионов, увеличивать количество проектов. Только тогда будут экономический рост, рабочие места и поступления в бюджет, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В следующем году в трех рассматриваемых отраслях намечено начать реализацию 24 крупных проекта на сумму 12 миллиардов 700 миллионов долларов. В их числе – расширение мощностей производства поливинилхлорида на «Навоиазот» и кальцинированной соды в Кунграде, получение олефина из метанола в Каракуле, производство металлических листов для бытовой техники и автомобилей в Самарканде.
Глава нашего государства подчеркнул важность привлечения местных предприятий к поставкам строительных материалов и оборудования, необходимых для реализации проектов.
Также отрасли и регионы вместе сформировали 190 средних и малых проектов на сумму 2,1 миллиарда долларов в электротехнике, 139 проектов на сумму 3,8 миллиарда долларов в химической промышленности, а также 110 средних и малых проектов на 1,5 миллиарда долларов в фармацевтике. На совещании Президент ознакомился с их производственной мощностью, ассортиментом продукции и количеством создаваемых рабочих мест, дал указания по ускорению реализации проектов и повышению их эффективности.
Ответственные лица доложили о ходе реализации уже реализуемых проектов, системе взаимодействия регионов и отраслей.