WADA Ўзбекистон антидопинг агентлиги фаолиятини юқори баҳолади
Бутунжаҳон антидопинг агентлигининг (WADA) 2023 йил декабрь ойидаги йиллик ҳисоботида Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлиги дунёнинг 206 давлати орасида энг кучли гуруҳдан ўрин олди.
WADA томонидан 206 та давлатдаги Миллий антидопинг ташкилотларининг фаолияти 4 гуруҳга (1-гуруҳ юқори, 2-гуруҳ яхши, 3-гуруҳ қониқарли ва 4-гуруҳ қониқарсиз) бўлинган ҳолда баҳолаб борилади. Шуни айтиш жоизки, Ўзбекистон антидопинг соҳасида ёш мамлакат бўлишига қарамай 1-гуруҳ, яъни фаолияти юзасидан юқори натижалар қайд этган мамлакатлар қаторидан жой олди. Бу гуруҳдан МДҲ мамлакатлари орасида Ўзбекистон, Беларусь, Россия ва Қозоғистон жой олган бўлса, Озарбайжон, Арманистон, Қирғизистон 2-гуруҳдан, Тожикистон, Туркманистон ва Молдова эса 3-гуруҳдан ўрин олди.
Бутунжаҳон антидопинг агентлиги Кодекси талабларини ўз вақтида бажариш, яъни спортчи, шифокор ва мураббийларни антидопинг соҳасидаги билимларини ошириш, допинг синамасидан ўтиш ҳамда Халқаро тоифадаги допинг офицери ва суриштирув-офицерлари мавжудлиги ва энг асосийси мувофиқлик даражаси берилишига қараб гуруҳлар бўлинади.
Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлиги Бутунжаҳон антидопинг Кодексининг мувофиқлик назоратидан 2023 йил II чорагида муваффақиятли ўтган Миллий антидопинг агентлиги ҳисобланади.
Таъкидлаш керакки, Бутунжаҳон антидопинг агентлиги томонидан номувофиқ деб топилган мамлакатларга нисбатан санкциялар қўлланилади. Cанкциялар Кодекс талабларига тўлиқ, қисман ёки умуман мос келмаслик турларига қараб фарқ қилади. Мисол учун, мамлакат номидан халқаро мусобақаларда иштирок этмаслик, иштирок этган тақдирда мамлакат байроғи кўтарилмаслиги каби жазо турлари мавжуд.

ВАДА высоко оценила работу антидопингового агентства Узбекистана
В годовом отчете Всемирного антидопингового агентства (ВАДА) за декабрь 2023 года Национальное антидопинговое агентство Узбекистана включено в одну из сильнейших групп среди 206 стран мира.
ВАДА оценивает деятельность национальных антидопинговых организаций в 206 странах, разделенных на 4 группы. Это группа 1 - высокий уровень, группа 2 - хорошо, группа 3 - удовлетворительно и группа 4 - неудовлетворительно. Несмотря на то, что Узбекистан является молодой страной в сфере борьбы с допингом, страна заняла место в первой группе, то есть среди стран с высокими результатами в своей деятельности. В эту группу из стран СНГ также входят Беларусь, Россия и Казахстан, во 2-й группе - Азербайджан, Армения, Кыргызстан, в 3-й - Таджикистан, Туркменистан и Молдова.
Здесь возникает вопрос, на основании каких причин страны делятся на эти группы. Своевременное выполнение требований Кодекса Всемирного антидопингового агентства, то есть повышение знаний спортсменов, врачей и тренеров в области борьбы с допингом, прохождения допинг-тестов и их результатов (с учетом небольшого количества положительных результатов), и наличие допинг-офицеров и следователей международного класса, а главное, уровень соответствия, разделенный в зависимости от положения.
Национальное антидопинговое агентство Республики Узбекистан успешно прошло контроль соответствия Всемирного антидопингового кодекса во II квартале 2023 года.
К странам, которые Всемирное антидопинговое агентство считает несоответствующими требованиям, применяются санкции. Санкции различаются в зависимости от вида исполнения требований Кодекса полностью, частично или неисполнения вообще. Например, наказание делится на виды неучастия в международных соревнованиях от имени страны или такие, как не поднятие флага страны в случае участия.