WADA Ўзбекистон антидопинг агентлиги фаолиятини юқори баҳолади
Бутунжаҳон антидопинг агентлигининг (WADA) 2023 йил декабрь ойидаги йиллик ҳисоботида Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлиги дунёнинг 206 давлати орасида энг кучли гуруҳдан ўрин олди.
WADA томонидан 206 та давлатдаги Миллий антидопинг ташкилотларининг фаолияти 4 гуруҳга (1-гуруҳ юқори, 2-гуруҳ яхши, 3-гуруҳ қониқарли ва 4-гуруҳ қониқарсиз) бўлинган ҳолда баҳолаб борилади. Шуни айтиш жоизки, Ўзбекистон антидопинг соҳасида ёш мамлакат бўлишига қарамай 1-гуруҳ, яъни фаолияти юзасидан юқори натижалар қайд этган мамлакатлар қаторидан жой олди. Бу гуруҳдан МДҲ мамлакатлари орасида Ўзбекистон, Беларусь, Россия ва Қозоғистон жой олган бўлса, Озарбайжон, Арманистон, Қирғизистон 2-гуруҳдан, Тожикистон, Туркманистон ва Молдова эса 3-гуруҳдан ўрин олди.
Бутунжаҳон антидопинг агентлиги Кодекси талабларини ўз вақтида бажариш, яъни спортчи, шифокор ва мураббийларни антидопинг соҳасидаги билимларини ошириш, допинг синамасидан ўтиш ҳамда Халқаро тоифадаги допинг офицери ва суриштирув-офицерлари мавжудлиги ва энг асосийси мувофиқлик даражаси берилишига қараб гуруҳлар бўлинади.
Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлиги Бутунжаҳон антидопинг Кодексининг мувофиқлик назоратидан 2023 йил II чорагида муваффақиятли ўтган Миллий антидопинг агентлиги ҳисобланади.
Таъкидлаш керакки, Бутунжаҳон антидопинг агентлиги томонидан номувофиқ деб топилган мамлакатларга нисбатан санкциялар қўлланилади. Cанкциялар Кодекс талабларига тўлиқ, қисман ёки умуман мос келмаслик турларига қараб фарқ қилади. Мисол учун, мамлакат номидан халқаро мусобақаларда иштирок этмаслик, иштирок этган тақдирда мамлакат байроғи кўтарилмаслиги каби жазо турлари мавжуд.

WADA highly appreciated the work of the anti-doping agency of Uzbekistan
In the annual report of the World Anti-Doping Agency (WADA) for December 2023, In 206 countries worldwide, Uzbekistan's National Anti-Doping Agency ranks among the strongest groups.
WADA evaluates the activities of national anti-doping organizations in 206 countries, divided into 4 groups. These are group 1 - high level, group 2 - good, group 3 - satisfactory and group 4 - unsatisfactory. Despite the fact that Uzbekistan is a young country in the fight against doping, the country took a place in the first group, that is, among countries with high results in their activities. This group of CIS countries also includes Belarus, Russia and Kazakhstan, the 2nd group includes Azerbaijan, Armenia, Kyrgyzstan, and the 3rd group includes Tajikistan, Turkmenistan and Moldova.
The question arises as to the reason for the division of countries into these groups. Timely implementation of the requirements of the World Anti-Doping Agency Code, that is, increasing the knowledge of athletes, doctors and coaches in the field of anti-doping, doping tests and their results (taking into account the small number of positive results), and the presence of international class doping officers and investigators, and the main thing is the level of compliance, divided depending on the position.
In the second quarter of 2023, the National Anti-Doping Agency of the Republic of Uzbekistan met the requirements for World Anti-Doping Code compliance.
Countries deemed non-compliant by the World Anti-Doping Agency are subject to sanctions. Sanctions vary depending on the type of compliance with the requirements of the Code in full, in part, or non-compliance at all. For example, punishment is divided into types of non-participation in international competitions on behalf of the country or, such as not raising the country's flag in case of participation.