Yevropa Ittifoqining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus elchisi bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi
2023-yil 12-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Yevropa Ittifoqining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus elchisi Tomas Niklasson bilan videokonferensaloqa shaklida uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat chogʻida Oʻzbekiston va Yevropa Ittifoqi oʻrtasidagi koʻp tomonlama hamkorlikning keng koʻlamli masalalari, xususan, mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlash, jumladan, Afgʻonistondagi joriy vaziyat muhokama qilindi.
Afg‘on muammosini tartibga solish va xalqaro sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish masalasida BMTning yetakchi o‘rni muhimligi ta’kidladlandi.
Tomonlar Afg‘onistonning yangi hukumatiga nisbatan jahon hamjamiyatining yaxlit yondashuvini ishlab chiqmasdan turib, o‘tkir ijtimoiy-gumanitar inqirozni bartaraf etish, shuningdek, mamlakatda mustahkam tinchlik va barqarorlik o‘rnatilishiga hissa qo‘shib bo‘lmasligini ta’kidladilar.

О видеоконференции со Специальным посланником Европейского Союза по Афганистану
12 декабря 2023 года состоялась встреча спецпредставителя Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматуллы Иргашева со Специальным посланником Европейского Союза по Афганистану Томасом Никлассоном в формате видеоконфренцсвязи.
В ходе состоявшейся беседы обсужден широкий круг вопросов многостороннего сотрудничества между Узбекистаном и ЕС, в частности, в сфере укрепления региональной безопасности, включая нынешнюю ситуацию в Афганистане.
Сторонами подчёркнута важность лидирующей роли ООН в вопросе афганского урегулирования и координации международных усилий.
Стороны согласились с мнением о том, что без выработки консолидированной позиции мирового сообщества в отношении новых властей Афганистана невозможно разрешение острого социально-гуманитарного кризиса, а также содействие установлению прочного мира и стабильности в стране.