Аҳоли осойишталигини таъминлаш тизими кўздан кечирилди
Давлатимиз раҳбари Тошкент шаҳри Ички ишлар бош бошқармасининг Ягона тезкор бошқарув марказини бориб кўрди.
Ушбу марказ Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 2 апрелдаги “Ички ишлар органларининг жамоат хавфсизлигини таъминлаш ва жиноятчиликка қарши курашиш соҳасидаги фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича қўшимча ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига мувофиқ ташкил этилган.
Замонавий ускуналар билан жиҳозланган мажмуа “Геоинформацион электрон харита” дастури асосида ишлайди. Унга ички ишлар, адлия, соғлиқни сақлаш, транспорт ва фавқулодда вазиятлар вазирликлари ҳамда Миллий гвардия, Солиқ қўмитаси каби идораларнинг 55 та электрон базаси интеграция қилинган. Тошкент шаҳридаги 10 мингдан ортиқ турар ва нотурар жойлардаги 7 минг 300 та видеокузатув камералари ҳам уланган.
Бу жамоат хавфсизлигига масъул куч ва воситаларни самарали бошқариш имконини бермоқда. Жумладан, кўча ва жамоат жойларида хизмат олиб бораётган ходимлар онлайн кузатиб турилади ва вазиятга қараб йўналтирилади. Натижада ҳодиса жойига 3-5 дақиқада етиб борилади.
Булар “хавфсиз шаҳар”, “хавфсиз маҳалла” мақсадларини таъминлаш, ҳуқуқбузарликларни эрта аниқлашда муҳим ўрин тутмоқда. Хусусан, ўтган даврда пойтахтда содир қилинган 925 та жиноят тезкор фош этилган.
Ягона тезкор бошқарув марказида “Е-манзил”, “Шакл-1”, “Е-меҳмон”, “Кадастр” дастурларидан маълумот олиш ҳам йўлга қўйилган. “Бир миллион дастурчи” лойиҳаси доирасида ўқиган ёшлар томонидан “Қалқон” номли тизим яратилган.
Буларнинг барчаси халқимиз осойишталигига масъул идораларнинг самарали ҳамкорлигини таъминлаб, маълумотларни яхлит дастурда қайта ишлаш, тезкор вазият ва криминоген ҳолатларни автоматик таҳлил қилиш, муаммоларни баҳолаш орқали тўғри қарорлар қабул қилиш имконини бераётир.
Президентимиз марказда яратилган шароитларни кўздан кечирди. Бу тизимдан фойдаланиб, маҳаллалардаги профилактика инспекторлари ишини ҳам рақамлаштириш, жиноятчиликка қарши курашиш самарадорлигини ва тезкорлигини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.

Продемонстрированы возможности автоматизированный системы обеспечения общественной безопасности
Глава государства посетил Единый центр оперативного управления главного управления внутренних дел города Ташкента.
Центр организован в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан “О дополнительных организационных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности органов внутренних дел в сфере обеспечения общественной безопасности и борьбы с преступностью” от 2 апреля 2021 года.
Современно оснащенный центр работает на основе “Геоинформационной электронной карты”, в которую интегрировано 55 электронных баз данных министерств внутренних дел, юстиции, здравоохранения, транспорта, по чрезвычайным ситуациям, Национальной гвардии, Налогового комитета и других ведомств, а также подключено 7,3 тысячи видеокамер с более чем 10 тысяч жилых и нежилых объектов по городу Ташкенту.
Это способствует эффективному управлению силами и средствами обеспечения общественной безопасности. В частности, в режиме реального времени осуществляется координация сотрудников, ведущих службу в общественных местах. В результате прибытие на место происшествия занимает 3-5 минут.
Все это играет важную роль в обеспечении целей “Безопасный город”, “Безопасная махалла”, раннем выявлении правонарушений. Так, за прошедший период в столице “по горячим следам” были раскрыты 925 преступлений.
К Единому центру оперативного управления также подключены информационные системы “Е-манзил”, “Шакл-1”, “Е-меҳмон”, “Кадастр” и собираются данные с камер видеонаблюдения. Молодыми специалистами-участниками проекта “Один миллион программистов” для центра разработана система “Қалқон” («Щит»).
Комплекс обеспечивает тесное взаимодействие структур, ответственных за общественную безопасность, обработку данных в рамках единой платформы, принятие правильных решений с помощью автоматических средств анализа и оценки оперативной обстановки и криминогенной ситуации.
Президент дал указания по эффективному использованию системы, внедрению цифровых решений и в деятельность инспекторов по профилактике, принятию дальнейших мер по повышению эффективности и оперативности борьбы с преступностью.