Tashqi ishlar vazirligida Yevroparlamentning O‘zbekiston bo‘yicha ma’ruzachisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2023-yilning 28-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bahromjon A’loyev Yevroparlamentning O‘zbekiston bo‘yicha ma’ruzachisi Ilhan Kyuchyuk bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, Yevroparlamentning 2023-yil 4-oktabrdagi mamlakatimizga oid ma’ruzasining asosiy bandlari muhokama qilindi.
Qonunc chiqaruvchi organlar o‘rtasidagi muntazam va samarali aloqalar O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarning muhim tarkibiy qismi ekani ta’kidlandi. Shu nuqtayi nazardan parlamentlararo muloqotni faollashtirish, oʻzaro tashriflarni tashkil etish va norma ijodkorligi sohasida tajriba almashish boʻyicha takliflar koʻrib chiqildi.

В МИД проведена встреча с докладчиком Европейского парламента по Узбекистану
28 ноября 2023 года заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахромжон Аълоев провел встречу с докладчиком Европейского парламента по Узбекистану Илханом Кючюком.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены текущее состояние и перспективы развития сотрудничества между Узбекистаном и ЕС, а также основные пункты доклада Европарламента по нашей стране от 4 октября 2023 года.
Констатировалось, что регулярные и плодотворные контакты между законодателями являются важными составляющими отношений Узбекистана и Евросоюза. В данном контексте рассмотрены предложения по активизации межпарламентского диалога, организации взаимных визитов членов парламентов и обмена опытом в области нормотворчества.