TIVda Islom hamkorlik tashkilotining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2023-yil 24-noyabr O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev Islom hamkorlik tashkilotining (IHT) Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Tariq Baxit bilan uchrashdi.
Muloqot chog‘ida Afg‘onistondagi bugungi vaziyat va IHTga a’zo davlatlarning yaxlit pozitsiyasini ishlab chiqish yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Tomonlar Afg‘onistonda inson huquqlari, ayniqsa, ayollar va qizlar huquqlarini ta’minlash, qish mavsumi oldidan afg‘on xalqiga insonparvarlik yordam ko‘rsatish borasidagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish zarurligini muhokama qildilar.

MFA of Uzbekistan hosted a meeting with the OIC Special Representative for Afghanistan
On November 24, 2023, the Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan Ismatulla Irgashev met with the Special Representative of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) for Afghanistan, Tariq Bakhit.
During the conversation, the sides exchanged views on the current situation in Afghanistan and the development of a consolidated position of the OIC member states.
The parties discussed the need to coordinate efforts in ensuring human rights, especially women and girls rights in Afghanistan, as well as providing humanitarian assistance to the Afghan people ahead of the winter period.