TIVda Islom hamkorlik tashkilotining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2023-yil 24-noyabr O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev Islom hamkorlik tashkilotining (IHT) Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Tariq Baxit bilan uchrashdi.
Muloqot chog‘ida Afg‘onistondagi bugungi vaziyat va IHTga a’zo davlatlarning yaxlit pozitsiyasini ishlab chiqish yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Tomonlar Afg‘onistonda inson huquqlari, ayniqsa, ayollar va qizlar huquqlarini ta’minlash, qish mavsumi oldidan afg‘on xalqiga insonparvarlik yordam ko‘rsatish borasidagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish zarurligini muhokama qildilar.

В МИД состоялась встреча со специальным представителем Организации исламского сотрудничества по Афганистану
24 ноября 2023 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился со спецпредставителем Организации Исламского сотрудничества (ОИС) по Афганистану Тарик Бахитом.
В ходе беседы состоялся обстоятельный обмен мнениями о текущей ситуации в Афганистане, выработке консолидированной позиции государств-членов ОИС.
Стороны обсудили необходимость координации усилий в вопросе обеспечения прав человека, женщин и девочек в Афганистане, а также оказания гуманитарной помощи афганскому народу в преддверии зимнего периода.