Президент маҳаллалардаги ободлик ва қишга тайёргарликни кўрди
Президент Шавкат Мирзиёев пойтахтимизнинг Мирзо Улуғбек туманидаги Ҳабиб Абдуллаев маҳалласида бўлди.
Бу маҳаллада 4 минг 400 нафардан зиёд аҳоли яшайди. Ҳудудда элликка яқин савдо дўконлари ва хизмат кўрсатиш шохобчалари, таълим ташкилотлари фаолият юритмоқда. 38 та кўп қаватли уй ва тўртта ижтимоий объектга “Маданиятли ҳудуд” бошқарув сервис компанияси хизмат кўрсатади.
Аҳолининг мазмунли ҳордиқ чиқариши учун барча шароитлар яратилган. Жорий йилда оталар чойхонаси, амфитеатр, “Wi-Fi” ҳудуд барпо этилди, ички йўллар ва болалар майдончалари таъмирланди.
Масъулларнинг эътибори, аҳолининг ҳамжиҳатлиги сабаб ҳудуднинг манзараси тубдан ўзгарди. “Яшил макон” лойиҳаси доирасида шу кузда 2 минг тупдан ортиқ манзарали ва мевали кўчатлар экилди. Иккита артизан қудуқ қазилиб, яшил майдонларни суғориш тизими яратилди.
Давлатимиз раҳбари шу ерда туман фаоллари, нуронийлар билан суҳбатлашди. Улар ўз маҳаллалари обод бўлгани, энергия тармоқлари таъмирланиб, қишга пухта тайёргарлик кўрилганини айтишди.
Президент энергияни тежаш, хонадонлардаги иссиқликни асраш, ҳар бир инсонда бунга дахлдорликни шакллантириш зарурлигини таъкидлади.
- Дунёдаги иқлим ўзгаришлари биздан узоқда, деб бўлмайди. Ўтган йилги совуқ буни кўрсатди. Энди иқлим ўзгаришини инобатга олиб, дунёқарашимизни ҳам ўзгартиришимиз керак. Ҳар бир фуқаро «бу менинг уйим, менинг маҳаллам, менинг туманим, менинг Ватаним» деб яшаса, натижа биз кутгандек бўлади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Бу маҳаллада ҳам қиш олдидан ўнта трансформатор таъмирланди, электр симлари алмаштирилди. Кўп қаватли уйларнинг кириш йўлаклар капитал таъмирланди, янги эшиклар ўрнатилди. Уйларнинг ертўласидаги иссиқлик қувурлари янгиланди.
Давлатимиз раҳбарига Чилонзор туманига ташриф чоғида берилган топшириқларга мувофиқ қишга кўрилган тайёргарлик ҳақида ахборот берилди.

Президент ознакомился с благоустройством и подготовкой к зиме в махаллях
В махалле проживают более 4,4 тысячи человек. Здесь действуют около пятидесяти пунктов торговли и обслуживания, действуют образовательные организации. 38 многоквартирных домов и четыре социальных объекта обслуживаются управляющей сервисной компанией «Маданиятли худуд».
Созданы все условия для полноценного досуга жителей. В этом году построены чайхана, амфитеатр, зона Wi-Fi, отремонтированы внутренние дороги и детские площадки.
Благодаря вниманию и сплоченности жителей махалля приобрела совершенно новый облик. Осенью в рамках проекта «Яшил макон» было высажено более 2 тысяч саженцев декоративных и плодовых деревьев. Вырыты два артезианских колодца и создана система орошения зеленых насаждений.
Здесь глава государства пообщался с активом района и представителями старшего поколения. Они рассказали о проделанной в их махаллях работе по благоустройству, ремонту электросетей, тщательной подготовке к зиме.
Президент подчеркнул необходимость экономить электроэнергию, беречь тепло в домах, формировать в каждом чувство сопричастности к культуре энергосбережения.
- Нельзя говорить, что изменение климата происходит где-то далеко от нас. Прошлогодние морозы показали это. Теперь нам необходимо изменить наше мировоззрение с учетом изменения климата. Если каждый гражданин будет относиться к этому, как к заботе о своем доме, своей махалле, своем районе, родной стране, то результат будет таким, как мы ожидаем, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В этой махалле перед зимой отремонтировали десять трансформаторов, заменили электросети. Были капитально отремонтированы входные группы многоэтажных домов, установлены новые двери. Заменены трубы отопления в подвалах.
Главе государства доложено о подготовке к зиме в соответствии с поручениями, данными в ходе посещения им Чиланзорского района.