Янги Ўзбекистон тиббиёти — инновацион, юқори технологик, халқаро стандартларга жавоб берадиган мутлақо янгича тизимга айланмоқда
Ҳозирги кунда малакали тиббий хизмат Ўзбекистоннинг энг олис ва чекка ҳудудларда яшовчи аҳоли хонадонларигача кириб боряпти. Яқин йилларгача фақат илғор хорижий давлатларда амалга оширилган юқори технологик мураккаб жарроҳлик операцияларининг эндиликда нафақат пойтахт ва вилоятлар марказлари, балки туманлар даражасида ҳам муваффақиятли бажарилаётгани тарихий аҳамиятга эга воқеликдир.
Хўш, ушбу вазифалар ижроси доирасида тизимда қандай янгиланишлар амалга оширилмоқда?
Сифатли тиббий хизмат ҳар бир инсон учун!
2023 йил бошидан буён жойларда 22 та оилавий поликлиника, 93 та оилавий шифокор пункти ва 394 та маҳалла тиббиёт пункти ташкил этилди. Натижада 2,1 миллион нафардан зиёд аҳолига бирламчи тиббий хизмат яқинлаштирилди.
Шунингдек, 8,6 миллион нафар 18-40 ёшли аҳоли профилактик тиббий кўрикдан ўтказилиб, уларнинг 685 минг нафари амбулатор ҳамда 72 минг нафари стационар шароитда соғломлаштирилди.
Ўз навбатида, манзилли скрининг билан қамраб олинган 7,3 миллион нафар 40 ва ундан катта ёшдаги аҳолининг 167 минг нафарида юрак қон-томир, 52 минг нафарида қандли диабет касаллиги аниқланиб, уларнинг саломатлигини тиклаш чоралари кўрилди.
Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги ходимлари, нуронийлар, ўқитувчи ва мураббийларнинг саломатлик ойликлари ўтказилди. Туғма юрак нуқсони бўлган 2 минг нафар бола давлат ҳисобидан операция қилинди.
Аҳоли 235 турдаги дори воситалари билан бепул таъминланади
Соғлиқни сақлаш вазирлигининг тегишли буйруғига мувофиқ, оилавий шифокор пунктлари, оилавий поликлиникалар, кўп тармоқли марказий поликлиникалар, туман (шаҳар) марказий шифохоналари ва туғуруқхоналарда кўрсатиладиган тиббий ёрдамнинг кафолатланган ҳажмлари рўйхати белгиланди.
Мазкур рўйхатга кўра, эндиликда беморларга жами 520 та ташхис, 28 та диагностик текширув, 46 та лаборатор таҳлил, 235 турдаги дори воситалари, 27 та оператив даво ҳамда 76 та тиббий буюмлар давлат ҳисобидан бепул тақдим этилади.
Давлат тиббий суғуртаси, рақамли трансформация — тиббий хизматнинг янги ракурси
Давлат тиббий суғуртаси ва рақамлаштириш механизмлари соҳага кенг татбиқ этилмоқда. Бирламчи тизимда “электрон поликлиника” дастури асосида ортиқча қоғозбозликка чек қўйиляпти. Шифохоналарни замонавий автомашиналар ва тиббий жиҳозлар билан таъминлаш ҳар қачонгидан юқори даражага кўтарилди.
Сирдарё вилоятида бошланган давлат тиббий суғуртаси тизимига ўтиш тажрибасидан сўнг, 2023 йил 1 июлдан бошлаб Тошкент шаҳрида босқичма-босқич давлат тиббий суғуртаси механизмларини жорий этиш бошланди. Президент Фармони билан вақтинча меҳнатга лаёқатсизлик варақалари ва бошқа тиббий маълумотномалар берилиши босқичма-босқич электрон шаклга ўтказилиши белгиланди.
2023 йил — тиббиётда халқаро ҳамкорликни ривожлантириш йили бўлмоқда
Йил бошидан буён тиббиёт соҳаси юқори даражада ривожланган давлатлар, хусусан, АҚШ, Германия, Ҳиндистон, Россия, Туркия ва Озарбайжон вакилари билан ҳамкорликда соғлиқни сақлаш форумлари ўтказилди. Натижада хорижий инвестицияларни жалб қилиш, қатор ноёб операцияларни жорий этиш, шунингдек, шифокор ва ҳамшираларнинг хорижий клиникаларда тажриба ошириши учун кенг имкониятлар яратилди.
Шунингдек, айни пайтда тизимда 10 га яқин давлатлар билан умумий қиймати 100 млн. доллардан зиёд грант лойиҳалари амалга ошириляпти.
Хусусан, келгуси йили 11 та лойиҳа доирасида 130,6 миллион долларлик хорижий инвестициялар ўзлаштирилади. Ҳудудларда 400 та янги хусусий тиббиёт муассасаси ишга туширилиб, уларда 2720 та янги иш ўрни яратилади.
Оналар ва болалар саломатлиги муассасалари ўзаро интеграция қилинди
Оналар ва болалар саломатлигига масъул тиббиёт муассасалари ягона бошқарув тизимига бирлаштирилди.
Президентимизнинг “Оналар ва болалар саломатлигини муҳофаза қилиш, аҳолининг репродуктив саломатлигини мустаҳкамлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ Республика ихтисослаштирилган акушерлик ва гинекология илмий-амалий тиббиёт маркази, Республика аҳоли репродуктив саломатлиги маркази, Республика “Она ва бола скрининг” маркази негизида Республика ихтисослаштирилган она ва бола саломатлиги илмий-амалий тиббиёт маркази ташкил этилди.
Ҳудудий перинатал, аҳоли репродуктив саломатлиги ҳамда “Она ва бола скрининг” марказлари янги муассасанинг 14 та ҳудудий филиалига айлантирилди. Шу тариқа оналар саломатлигини муҳофаза қилишнинг такомиллаштирилган тиббий-профилактика ва патронаж тизими жорий этилди.
Шунингдек, Хитой ҳукумати билан ҳамкорликда сунъий нафас ускуналари, стоматологик тиббий жиҳозлар етказиб бериш, Бирлашган Араб Амирликлари билан эса Нукус шаҳрида 150 ўринли Она ва бола шифохонасини барпо этиш ишлари давом эттириляпти.
Сифатли тиббий таълим — сифатли тиббий хизмат демак
Тиббий таълимни трансформация қилиш борасида ҳам муҳим қадамлар қўйилди. Хусусан, тиббиёт олий ўқув юртларида 2023/2024 ўқув йилидан бошлаб бакалавриат, магистратура ва клиник ординатура ўқув режаларига “нано технология”, “тиббиёт генетикаси”, “IT-технология” каби фанлар киритилади ва хорижий педагогларни жалб қилган ҳолда ўқув жараёнлари ташкил этилди. Ўрта тиббиёт ходимлари тайёрлаш тизими мутлақо янги тартиб ва йўналишларда йўлга қўйилиб, барча тиббиёт коллежлари негизида Абу Али ибн Сино номидаги Жамоат саломатлиги техникумлари ташкил этилди. Тиббиёт ОТМда ўқиш муддати 4 йиллик “олий малакали ҳамшира” бакалавриат таълим йўналиши бўйича мутахассисларни тайёрлашга рухсат берилди.
Яна бир муҳим янгилик шуки, юртимизда илк бор ўрта тиббиёт ходимларига олий маълумот берувчи Ҳамширалар академияси ташкил этилди. Ушбу академия негизида Туркиянинг Соғлиқ билимлари университетининг “Ҳамширалик иши” факультети очилди.
Халқаро ҳамкорлик доирасида Германиянинг KfW банки ва GIZ иштирокида Термиз шаҳрида тиббий таълим ва малака ошириш дастурларини модернизация қилиш кўзда тутилмоқда.
Жанубий Корея билан биргаликда Болалар миллий тиббиёт марказининг тиббий мутахассисларини тайёрлаш марказини ташкил этиш, юртимизни юқумли касалликларга қарши курашиш салоҳиятини кучайтириш, Тошкент педиатрия тиббиёт институти учун таълим ва илмий-тадқиқот имкониятларини кенгайтириш, вилоятларда ўқув-симуляцион марказларни яратиш, ходимларни онлайн ва офлайн малака оширишини ташкил этиш режалаштирилган.
Асосий мақсад — “103”ни тезкор, ишончли, сифатли хизматга айлантириш
Ўзбекистон Президентининг топшириғига асосан кейинги йилларда бу йўналиш бутунлай трансформация қилинди. Соҳанинг моддий-техник базаси янгиланиб, кадрлар салоҳияти оширилмоқда.
Айниқса, тизимни энг сўнгги русумдаги ва барча қулайликларга эга бўлган замонавий автотранспорт воситалари билан таъминлаш борасидаги кенг қамровли чора-тадбирлар натижасида тез тиббий ёрдам хизматида кечикишлар сони кескин қисқарди. Бу эса шошилинч вазиятларда кўплаб инсонлар ҳаётини сақлаб қолиш имконини бераётир.
Рақамларни таҳлил қилсак, биргина жорий йил январь ойида Республика тез тиббий ёрдам маркази автопарки юртимизда ишлаб чиқарилган 110 та “Volkswagen Caddy” тез тиббий ёрдам машиналари билан таъминланди. Бу рақам февралда 117, августда 50, сентябрда 100, октябрда 100 ва ноябрь ойи бошида эса 108 донани ташкил қилди. Бу автотранспорт воситалари Республика тез тиббий ёрдам марказининг барча филиалларига зарур эҳтиёж ва аҳоли салмоғидан келиб чиқиб, етказиб берилди.
Шунингдек, бу йўналишда Корея Республикаси билан биргаликда тез тиббий ёрдамда педиатрик хизматни ривожлантириш ва шу йўналишда мослаштирилган махсус автомашиналар фаолиятини йўлга қўйиш режалаштирилган.
Янги тиббий муассасаларни барпо этиш — халқаро ҳамкорликнинг муҳим аспекти
Айни вақтда Ҳукумат кафолати остида умумий қиймати 877 млн. долларлик 11 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилмоқда. Германиянинг КfW банки иштирокидаги қиймати 45 млн. еврога тенг “Соғлиқни сақлаш тизимида рақамли технологияларни жорий этиш” лойиҳаси — шулардан бири.
Қолаверса, Жанубий Кореянинг “EDCF” жамғармаси иштирокида умумий қиймати қарийб 400 млн. долларлик 4 та йирик лойиҳа рўёбга чиқариляпти. Улар катталар учун замонавий кўп тармоқли тиббиёт марказини барпо этиш, ҳудудий тиббиёт муассасаларини тиббий жиҳозлар билан таъминлаш, миллий онкология марказини ташкил этиш, Тошкент шаҳрида Корея тиббиёт олий ўқув юрти фаолиятини йўлга қўйишга қаратилган.
Бундан ташқари, Ислом Тараққиёт банки иштирокида Ўзбекистон Республикаси онкология хизмати муассасаларини замонавий юқори технологияли ускуналар билан жиҳозлаш лойиҳасининг 2-босқичи ижроси ҳам таъминланади.
Марказий Осиёда ягона бўлган 8 қаватли, 650 ўринли ва 500 қатновга мўлжалланган маслаҳат поликлиникасидан иборат Республика ихтисослаштирилган онкология ва радиология илмий-амалий тиббиёт марказининг янги биноси ҳам бу йўналишдаги тиббий хизматлар қамровини кенгайтиришга хизмат қилади.
“Ўзбекистон – 2030” стратегияси — тиббиётнинг келгуси харитаси
Шу ўринда мамлакатимизда олиб борилаётган давлат сиёсатининг марказида инсон ва унинг манфаатлари туришини яна бир бор эслатиб ўтмоқчимиз. “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини ишлаб чиқишда ана шу омил бош мезон бўлди.
Унинг доирасида аҳолининг ўртача умр кўриш давомийлигини 78 ёшга етказиш, бунинг учун тиббиётга йўналтириладиган маблағлар ҳажмини 2 баробарга ошириш, онкология, юрак-қон томир, диабет ва нафас йўллари касалликлари бўйича эрта ўлимни 2,5 баробар камайтириш, Ўзбекистонни “Сил хасталигидан ҳоли мамлакат”га айлантириш кўзда тутилган.
Бинобарин, 350 минг нафар қандли диабет ва 1,5 миллион юрак-қон томир касаллиги бор беморларни даволаш билан тўлиқ қамраб олиш, тиббий ёрдамга муҳтож аҳолининг 70 фоиз мурожаатларини бирламчи бўғиннинг ўзида ҳал этишга эришиш, беморларни гемодиализ ўрин-жойлари билан тўлиқ қамраб олиш мақсад қилинган.
Наманган, Фарғона, Сирдарё, Қашқадарё, Навоий вилоятлари ва Тошкент шаҳрида тиббиёт кластерлари ташкил этилади. Қашқадарёда болалар шифохонаси, туғуруқ комплекси, скрининг маркази, репродуктив саломатлик маркази жойлашган мужассам бир комплекс “Она ва бола” кластери ишга туширилади.
Болалар ўртасидаги ирсий касалликларни 2 баробарга қисқартириш, чақалоқларда бундай хасталиклар бўйича селектив скрининг текширувлар қамровини камида 50 фоизга ошириш юзасидан ҳам зарур чора-тадбирлар белгиланган.
Оналар ва болалар, қолаверса, онкологик хасталиклардан ўлим кўрсаткичини камайтириш, юқумли бўлмаган касалликларни эрта аниқлаш даражасини 70 фоизга етказиш, 40 ва ундан катта ёшдаги аҳоли орасида қандли диабет ва артериал гипертония касалликларининг эрта босқичида аниқлаш даражасини 2 баробарга оширишга алоҳида эътибор қаратилади.
Стратегиядан 55 ва ундан катта ёшдаги аҳолини 100 фоиз тиббий профилактик кўрикдан ўтказиш ва соғломлаштириш, 40 ва ундан катта ёшдаги аҳоли орасида жисмоний фаол аҳоли улушини 2 баробар оширишга доир чора-тадбирлар ҳам ўрин олган.
Аҳоли ўртасида тўғри овқатланиш ва соғлом турмуш тарзини шакллантириш ҳам устувор мақсадларимиздан бири бўлади. Шу билан бирга, юртимиздаги тиббиёт муассасаларини рақамлаштириш даражаси 100 фоизга етказилади.
Бир сўз билан айтганда, “Ўзбекистон – 2030” стратегияси — тиббиётнинг келажакдаги харитаси вазифасини ўтайди.

Медицина Нового Узбекистана превращается в совершенно новую – инновационную и высокотехнологичную систему, отвечающую международным стандартам
Сегодня квалифицированная медицинская помощь становится доступной даже в самых отдаленных регионах Узбекистана. Сложные, высокотехнологичные хирургические операции, которые до недавнего времени проводились только в развитых зарубежных странах, теперь выполняются не только в столице и областных центрах, но и на районном уровне, что безусловно является историческим событием.
Качественные медицинские услуги – для каждого человека!
С начала 2023 года на местах были созданы 22 семейные поликлиники, 93 семейных врачебных пункта, 394 махаллинских медицинских пункта. В результате первичная медицинская помощь была приближена к 2,1 миллиону населения.
Проведен профилактический медицинский осмотр 8,6 миллиона человек в возрасте от 18 до 40 лет, 685 тысяч из них оздоровлены в амбулаторных условиях, 72 тысячи – в стационарных.
В свою очередь, из 7,3 миллиона человек в возрасте 40 лет и старше, охваченных адресным скринингом, у 167 тысяч выявлены сердечно-сосудистые заболевания, у 52 тысячи – сахарный диабет, приняты меры восстановлению их здоровья.
В Узбекистане были проведены месяцы здоровья работников сферы сельского хозяйства, престарелых, учителей и наставников. За счет государства выполнены операции у 2 тысяч детей с врожденными пороками сердца.
Население будет бесплатно обеспечиваться лекарственными средствами 235 видов
Соответствующим приказом Министерства здравоохранения установлены объемы гарантированной медицинской помощи, оказываемой в семейных врачебных пунктах, семейных поликлиниках, многопрофильных центральных поликлиниках, районных (городских) центральных больницах и родильных домах.
В перечень гарантированных объемов медицинской помощи, оказываемой пациентам бесплатно за счет средств государственного бюджета, включены в общей сложности 520 диагнозов, 28 диагностических исследований, 46 лабораторных анализов, 235 видов лекарственных средств, 27 оперативных методов лечения и 76 изделий медицинского назначения.
Государственное медицинское страхование, цифровая трансформация – новый ракурс медицинской службы
В сферу здравоохранения широко внедряются механизмы государственного медицинского страхования и цифровизации. С помощью программы «электронная поликлиника» в первичном звене устраняется излишняя бумажная волокита. Больницы активно оснащаются современной техникой и медицинским оборудованием.
После пилотного проекта в Сырдарьинской области с 1 июля 2023 года началось поэтапное внедрение механизмов государственного медицинского страхования в городе Ташкенте. Указом Президента установлено, что выдача листков временной нетрудоспособности и других медицинских справок будет постепенно переведена в электронную форму.
2023 год становится годом развития международного сотрудничества в медицине
С начала года в Узбекистане были проведены медицинские форумы совместно с государствами с высоким уровнем развития медицины, в том числе с США, Германией, Индией, Россией, Турцией и Азербайджаном. В результате открылись широкие возможности для привлечения иностранных инвестиций, проведения рядя уникальных операций, а также повышения опыта врачей и медсестер в зарубежных клиниках.
Вместе с тем сегодня с участием около 10 государств реализуются грантовые проекты на общую сумму 100 млн сумов.
В частности, в следующем году в рамках 11 проектов будут освоены иностранные инвестиции в размере 130,6 миллионав долларов. В регионах начнут работу 400 новых частных медицинских учреждений, в которых будет создано 2720 новых рабочих мест.
Учреждения здоровья матери и ребенка интегрированы
Медицинские учреждения, ответственные за здоровье матери и ребенка, объединены в единую систему управления.
В соответствии с постановлением Президента страны «О мерах по охране здоровья матери и ребенка, укреплению репродуктивного здоровья населения» на базе Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра акушерства и гинекологии, Республиканского центра репродуктивного здоровья населения и Республиканского центра «Скрининг матери и ребёнка» образован Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр здоровья матери и ребенка.
На базе территориальных перинатальных центров, центров репродуктивного здоровья населения и центров «Скрининг матери и ребенка» образовано 14 территориальных филиалов нового центра. Таким образом, запущена усовершенствованная система медицинского профилактики и патронажа охраны здоровья матерей.
При поддержке китайского правительства продолжается работа по поставке аппаратов искусственной вентиляции легких, стоматологического медицинского оборудования, а совместно с Объединенными Арабскими Эмиратами – по строительству в городе Нукусе больницы «Мать и дитя» на 150 мест.
Качественное медицинское образование – залог качественной медицинской помощи
Были сделаны важные шаги и на пути трансформации медицинского образования. В частности, начиная с 2023/2024 учебного года в учебные планы бакалавриата, магистратуры и клинической ординатуры включены такие предметы, как «нанотехнология», «медицинская генетика», «IT-технологии». Обучение при этом будет проводиться с привлечением иностранных педагогов. Налажена совершенно новая система подготовки среднего медицинского персонала. К примеру, на базе всех медицинских колледжей образованы техникумы общественного здоровья имени Абу Али ибн Сино. В медицинских высших учебных заведениях внедрена подготовка специалистов по направлению образования бакалавриата «Медицинская сестра высшей квалификации».
Еще одно важное новшество – в нашей стране впервые образована Академия медицинских сестер, в которой будут обучаться средние медицинские работники. На базе этой академии открылся факультет «Сестринское дело» Университета медицинских наук Турции.
В рамках международного сотрудничества при поддержке немецкого банка KfW и Германского общества по международному сотрудничеству предусматривается модернизация программ медицинского образования и повышения квалификации в городе Термезе.
Совместно с Южной Кореей планируются создать Центр по подготовке медицинских специалистов Национального детского медицинского центра, усилить потенциал нашей стране в борьбе с инфекционными заболеваниями, расширить образовательные и научно-исследовательские возможности Ташкентского медицинского института педиатрии, создать учебно-симуляционные центры в регионах, организовать повышение квалификации медицинских работников в режимах онлайн и оффлайн.
Превращение системы скорой медицинской помощи в быструю, надежную и качественную службу — главная цель!
По поручению Президента Узбекистана в последние годы это направление было полностью трансформировано. В частности, обновлена материально-техническая база, повышается кадровый потенциал.
В результате масштабных мер по обеспечению службы скорой медицинской помощи современными автотранспортными средствами последнего поколения, располагающими всеми удобствами, резко сократилось количество опозданий на вызовы. Это позволяет спасать жизни многих людей в чрезвычайных ситуациях.
Если обратиться к цифрам, то только в январе этого года автобаза Республиканского центра скорой медицинской помощи была пополнена 110 автомобилями Volkswagen Caddy отечественного производства. А в феврале их стало больше на еще 117, в августе – на 50, в сентябре и октябре – на 200, в ноябре – на 108. С учетом потребностей и количества населения эти автотранспортные средства были переданы всем филиалам Республиканского центра скорой медицинской помощи.
Также совместно с Южной Кореей планируется развивать педиатрическую службу в системе скорой медицинской помощи и запустить движение специальных автомобилей в этом направлении.
Создание новых медицинских учреждений – важный аспект международного сотрудничества
В настоящее время под гарантию Правительства реализуется 11 инвестиционных проектов общей стоимостью 877 млн долларов. Среди них – проект на сумму 45 млн долларов по внедрению цифровых технологий в систему здравоохранения, осуществляемый с участием немецкого банка развития KfW.
Кроме того, с южнокорейским фондом EDCF реализуется 4 крупных проекта стоимостью 400 млн долларов. Они направлены на строительство современного многопрофильного медицинского центра для взрослых, обеспечение региональных медицинских учреждений медицинским оборудованием, создание национального онкологического центра, открытие в Ташкенте Корейского медицинского высшего учебного заведения.
Планируется также запустить 2-й этап проекта стоимостью 80 млн долларов с участием Исламского банка развития «Оснащение современным высокотехнологичным оборудованием учреждений онкологической службы Республики Узбекистан».
Расширению медицинских услуг будет способствовать и новое здание Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра онкологии и радиологии, который станет единственным такого рода учреждением в Центральной Азии. На территории 8-этажного центра на 650 мест будет расположена также консультативная поликлиника на 500 посещений.
Стратегия «Узбекистан – 2030» — карта будущего медицины нашей страны!
Стоит подчеркнуть, что в центре внимания проводимой в нашей стране государственной политики находятся человек и его интересы. Это стало и главным критерием при разработке стратегии «Узбекистан – 2030».
В рамках стратегии предусматриваются доведение средней продолжительности жизни населения до 78 лет, увеличение в 2 раза объема средств, выделяемых на медицину, снижение в 2,5 раза показателей ранней смертности от онкологических, сердечно-сосудистых заболеваний, сахарного диабета и болезней дыхательных путей, резкое снижение уровня заболевания туберкулезом с нынешних 34 на 100 тысяч населения.
Также поставлены такие цели, как полный охват лечением 350 тысяч больных сахарным диабетом, 1,5 миллиона больных сердечно-сосудистыми заболеваниями, достижение решения 70 процентов обращений населения, нуждающегося в медицинской помощи, в первичном звене, полный охват больных гемодиализными койко-местами в республике.
В Наманганской, Ферганской, Сырдарьинской, Кашкадарьинской, Навоийской областях и городе Ташкенте будут созданы медицинские кластеры. В Кашкадарье будет запущен кластер «Мать и дитя», объединяющий в себе детскую больницу, родильный комплекс, скрининговый центр, центр репродуктивного здоровья.
Определены также необходимые меры по сокращению в 2 раза наследственных заболеваний у детей, повышению не менее, чем на 50 процентов охвата селективными скрининговыми обследованиями на наследственные заболевания у младенцев.
Будет уделено особое внимание снижению смертности среди женщин и детей, а также показателя смертности от онкологических заболеваний, доведению уровня ранней диагностики неинфекционных заболеваний до 70 процентов, увеличению в 2 раза показателя выявления на ранней стадии сахарного диабета и заболеваний артериальной гипертонии среди населения в возрасте 40 лет и старше.
В стратегии отражены и меры по ежегодному проведению профилактического медицинского осмотра и оздоровлению 100 процентов населения в возрасте 55 лет и старше, увеличению в 2 раза доли физически активного населения среди населения в возрасте 40 лет и старше.
Одним из приоритетных целей будет утверждение здорового образа жизни и правильного питания среди населения. Вместе с тем уровень цифровизации медицинских учреждений нашей страны будет доведен до 100 процентов.