Ўзбекистон Президенти: Бугун биз бир авлоднинг кўз ўнгида йўқ бўлиб бораётган Орол денгизи глобал ҳалокатининг оғир оқибатлари билан деярли ёлғиз ўзимиз курашяпмиз
ТОШКЕНТ, 14 ноябрь. /«Дунё» АА/. Кеча Самарқандда БМТнинг Чўлланишга қарши кураш конвенцияси (CRIC 21) ижросини кўриб чиқиш қўмитасининг 21-сессияси иш бошлади, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ўзбекистон Ҳукуматининг «gov.uz» портали маълумотига кўра, БМТнинг Чўлланишга қарши кураш тўғрисидаги конвенцияси чўлланиш, ерларнинг деградациясига қарши курашиш ва қурғоқчилик оқибатларини юмшатиш учун халқаро даражадаги давлат ва хусусий сектор саъй-ҳаракатларини бирлаштириш учун яратилган. 196 давлат ва Европа Иттифоқи Конвенцияга аъзо. Конвенция 1994 йил 17 июнда Парижда Рио-де-Жанейрода бўлиб ўтган БМТнинг атроф-муҳит ва ривожланиш бўйича конференцияси натижасида қабул қилинган ва 1996 йил 26 декабрда кучга кирган. 2012 йилда Конвенция 195 давлат томонидан ратификация қилинган.
«Silk Road Samarkand» конгресс марказида бўлиб ўтаётган CRIC-21 да 196 мамлакат ва Европа Иттифоқидан 500 га яқин делегатлар, фуқаролик жамияти ва илмий доиралар вакиллари иштирок этмоқда. Улар Конвенциянинг стратегик мақсадларига эришиш йўлидаги тараққиётни кўриб чиқадилар. UNCCD имзоланганидан бери биринчи марта унинг энг муҳим йиғилишларидан бири Марказий Осиёда ўтказилмоқда.
CRIC-21 иштирокчилари БМТнинг 2018–2030 йилларга мўлжалланган стратегиясига мувофиқ ер деградациясининг олдини олиш бўйича глобал мақсадларга эришиш бўйича тараққиётни кўриб чиқиш ва тавсиялар бериш имкониятига эга бўлади.
Тадбирнинг очилиш маросимида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг табрик сўзи ўқиб эшиттирилди.
«Олий форум кун тартибидан замонамизнинг иқлим муаммоларига биргаликда қарши туриш ва чўлланишга қарши курашда кенг халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга оид ҳаётий муҳим масалалар ўрин олган. Таъкидлашни истардимки, Ўзбекистон ва бутун Марказий Осиё минтақаси иқлим ўзгаришининг салбий таъсири ва улар келтириб чиқарадиган ижтимоий, экологик муаммоларнинг оғир оқибатларини тўлиқ ҳис қилмоқда.
Бугун биз бир авлоднинг кўз ўнгида йўқ бўлиб бораётган Орол денгизи глобал ҳалокатининг оғир оқибатлари билан деярли ёлғиз ўзимиз курашяпмиз. Бу таҳдидларнинг барчаси ва бошқа кўплаб омиллар нафақат минтақамизда, балки бутун дунёда аҳоли фаровонлиги ва саломатлигига бевосита таъсир кўрсатмоқда, бу эса Барқарор ривожланишнинг асосий мақсадларига эришиш йўлида ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш тақозо этмоқда.
Ўзбекистоннинг жорий сессия якунларига кўра қум ва чанг бўронлари бўйича Самарқанд декларациясини қабул қилиш ташаббуси халқаро экспертлар ҳамжамияти томонидан қўллаб-қувватланишига ишонаман.
Ишончим комилки, мазкур кўп томонлама ҳужжат ана шундай жиддий экологик муаммолардан эрта огоҳлантириш ва самарали курашишга қаратилган умумий саъй-ҳаракатларимизга муҳим ҳисса бўлиб, илмий алмашинувни кенгайтиради, янги техник кўмак дастурлари ва мақсадли инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга хизмат қилади», - деди Президент Шавкат Мирзиёев.
Тадбирнинг 1-куни доирасида, 13 ноябрь куни биринчи ялпи мажлис бошланди. Унда CRIC-21 раиси, UNCCD ижрочи котиби Иброҳим Тиау, Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Норбоева ва экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазири Азиз Абдуҳакимов нутқ сўзлади.
«Дунё бўйлаб биз кузатаётган қурғоқчилик, ўрмон ёнғинлари ва жазирама тўлқинлар бир-бири билан боғлиқ бўлган иқлим ва табиат инқирозларининг аломатларидир. 2015 йилдан бери тахминан 4 миллион квадрат км соғлом ва унумдор ерлар - тахминан Ўрта Осиё ҳажмига тенг майдон йўқолган. 2030 йилга бориб ердан фойдаланиш бўйича глобал мақсадларга эришиш учун ернинг кейинги деградациясини зудлик билан тўхтатишимиз ва камида 1 миллиард гектар майдонни тиклашимиз керак», — деди БМТнинг чўлланишга қарши кураш бўйича конвенцияси ижрочи котиби Иброҳим Тиау.
Ушбу йиғилиш жуда муҳим вақтда бўлиб ўтмоқда, чунки UNCCD томонидан тақдим этилган сўнгги маълумотлар шуни кўрсатадики, дунёдаги соғлом ва унумдор ерларнинг йиллик йўқотилиши тахминан 100 миллион гектарни ташкил қилади. Мавжуд тенденциялар давом этса, 2030 йилга бориб дунёда ер деградациясининг нейтраллигига эришиш учун 1,5 миллиард гектар майдонни тиклаш керак бўлади. Бироқ, қўшимча таназзулни тўхтатиш ва мавжуд мажбуриятларнинг бажарилишини тезлаштириш белгиланган мақсадлардан ошиб кетиши мумкин.
«Дунё уч томонлама глобал инқироз билан курашаётган бир пайтда ерга бўлган муносабатларимизни қайта кўриб чиқиш долзарб масаладир. Ерларимизни соғлом сақлаш иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш ва мослашиш борасидаги саъй-ҳаракатларимизда устувор вазифа бўлиши керак.
CRIC-21 кўргазмасининг Ўзбекистонда ўтказилиши бежиз эмас, чунки у ер деградациясининг барча салбий оқибатларини - қурғоқчилик, қум ва чанг бўронларидан тортиб қишлоқ хўжалиги маҳсулдорлиги ва биологик хилма-хилликни йўқотишгача бошдан кечираётган энг заиф мамлакатлардан бири мисолидир.
Асрлар давомида ўзбеклар анъанавий равишда деҳқончилик билан шуғулланиб келган, шу боис ер тарихда энг муҳим тирикчилик манбаи ҳисобланган. Бинобарин, бу муҳим тирикчилик манбаини жиддий таҳдид остида кўриш хавотир уйғотади ва аниқ чора-тадбирлар кўриш зарурлигидан далолат беради.
Иқлим ўзгариши ва инсон фаолияти туфайли кўплаб муаммоларга дуч келсакда, биз уларни ер ва умуман табиат билан муносабатларимизни чинакам қайта кўриб чиқиш имконияти сифатида кўрамиз. Атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришлари кун тартиби Ўзбекистон ҳукуматининг энг муҳим стратегик устувор йўналишларидан бири эканлигини мамнуният билан маълум қилмоқчиман. Биз ер деградациясининг нейтраллигига эришишга интиламиз ва бу борада дастлабки натижаларни кўряпмиз», - деди Азиз Абдуҳакимов.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Осиё минтақаси ва МДҲ давлатлари орасида биринчи бўлиб 1995 йилда БМТнинг Чўлланишга қарши кураш тўғрисидаги конвенциясини ратификация қилган эди.
2023 йилда мамлакатимиз БМТ Конвенциясини (CRIC-21) амалга оширишни кўриб чиқиш қўмитасини биринчи марта қабул қилувчи давлат сифатида маъруза қилади. Ушбу вазифани ташкилотчи Ўзбекистон Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги амалга оширади.
БМТнинг Чўлланишга қарши кураш тўғрисидаги Конвенцияси ижросини кўриб чиқиш қўмитасининг 21-сессияси 17 ноябрга қадар давом этади.

Президент Узбекистана: Сегодня мы практически в одиночку боремся с разрушительными последствиями глобальной катастрофы Аральского моря, исчезающего на глазах одного поколения
ТАШКЕНТ, 14 ноября. /ИА «Дунё»/. Вчера в Самарканде начала работу 21-я сессия Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (CRIC 21), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации правительственного портала gov.uz, Конвенция ООН по борьбе с опустыниванием (КБО ООН) создана в целях объединения усилий государственного и частного сектора на международном уровне для борьбы с опустыниванием, деградацией земель и смягчению последствий засухи. Участниками Конвенции являются 196 стран и ЕС. Конвенция была принята в Париже 17 июня 1994 года в результате Конференции ООН по окружающей среде и развитию в Рио-де-Жанейро и вступила в силу 26 декабря 1996 года. В 2012 году Конвенция была ратифицирована 195 странами.
В работе CRIC-21 в конгресс-центре Silk Road Samarkand принимают участие около 500 делегатов из 196 стран и Европейского Союза, представители гражданского общества и научных кругов, которые проанализируют прогресс в достижении стратегических целей Конвенции. Впервые с момента подписания КБО ООН одна из ее наиболее значимых встреч пройдет в Центральной Азии.
Стороны CRIC 21 получат возможность обсудить прогресс и представить рекомендации по достижению глобальных целей по предотвращению деградации земель в соответствии со стратегией КБО ООН на 2018 - 2030 годы.
На открытии мероприятия была зачитана приветственная речь Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
«В повестку дня высокого форума включены жизненно важные вопросы совместного противодействия климатическим вызовам современности и развития широкого международного сотрудничества в борьбе с опустыниванием. Хотел бы подчеркнуть, что Узбекистан и в целом весь регион Центральной Азии особенно подвержены негативному воздействию климатических изменений, в полной мере ощущают тяжелейшие последствия вызванных ими социальных и экологических проблем.
Сегодня мы практически в одиночку боремся с разрушительными последствиями глобальной катастрофы Аральского моря, исчезающего на глазах одного поколения. Все эти угрозы и многие другие факторы напрямую влияют на благополучие и здоровье населения не только нашего региона, но и всего мира, что требует еще большей консолидации и укрепления партнерства для достижения ключевых Целей устойчивого развития.
Рассчитываю на решительную поддержку международным экспертным сообществом инициативы Узбекистана о принятии по итогам нынешней сессии Самаркандской декларации по песчаным и пыльным бурям.
Уверен, что этот многосторонний документ станет важным вкладом в наши общие усилия, направленные на раннее предупреждение и эффективное противодействие столь серьёзным экологическим вызовам, позволит расширить научный обмен, инициировать реализацию новых программ технического содействия и конкретных инвестиционных проектов», – заявил Президент Шавкат Мирзиёев.
В рамках 1-го дня мероприятия 13 ноября начало работу первое Пленарное заседание, на котором со вступительными заявлениями выступили председатель CRIC 21, исполнительный секретарь КБО ООН Ибрагим Тиау, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана Азиз Абдухакимов и председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева.
«Засухи, лесные пожары и аномальная жара, которые мы наблюдаем по всему миру, являются симптомами климатического и природного кризисов, которые усугубляются и взаимосвязаны между собой. С 2015 года было утеряно около 4 млн кв. км здоровых и продуктивных земель - территория, равная примерно площади Центральной Азии. Мы должны срочно остановить дальнейшую деградацию земель и восстановить не менее 1 миллиарда гектаров, чтобы достичь глобальных целей в области землепользования к 2030 году», - заявил исполнительный секретарь Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием Ибрагим Тиау.
Эта встреча проходит в критический момент, поскольку последние данные, представленные КБО ООН, показывают, что ежегодные потери здоровых и продуктивных земель в мире составляют около 100 миллионов гектаров. При сохранении нынешних тенденций для достижения нейтрального баланса деградации земель в мире к 2030 году необходимо будет восстановить 1,5 миллиарда гектаров. Однако прекращение дополнительной деградации и ускорение выполнения существующих обязательств могут превысить поставленные цели.
«Поскольку мир ведет всеобъемлющую борьбу с тройным планетарным кризисом, переосмысление наших отношений с землей является вопросом срочной необходимости. Сохранение здоровья наших земель должно стать приоритетом наших мер по смягчению последствий изменения климата и адаптации к ним.
CRIC-21 не случайно проводится в Узбекистане, поскольку это пример одной из наиболее уязвимых стран, испытывающей на себе все негативные последствия деградации земель: от усиления засух, песчаных и пыльных бурь до потери продуктивности сельского хозяйства и биоразнообразия.
На протяжении веков узбеки традиционно занимались сельским хозяйством, поэтому земля исторически рассматривалась как важнейший источник средств к существованию. Таким образом, наблюдение за тем, как этот важный источник существования находится под серьезной угрозой, вызывает тревогу и сигнализирует о необходимости конкретных действий.
Несмотря на то, что мы действительно сталкиваемся с многочисленными проблемами, вызванными изменением климата и деятельностью человека, мы также рассматриваем их как возможность по-настоящему переосмыслить наши отношения с землей и природой в целом. Я рад сообщить, что повестка дня в области окружающей среды и изменения климата является одним из главных стратегических приоритетов правительства Узбекистана. Мы стремимся достичь нейтральности деградации земель и уже видим в этом некоторые первые результаты», – рассказал Азиз Абдухакимов.
Стоит отметить, Узбекистан первой из государств Азиатского региона и СНГ ратифицировала Конвенцию ООН по борьбе с опустыниванием в 1995 году.
В 2023 году наша страна впервые выступает принимающей стороной Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН (CRIC 21), организатором которой выступает Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана.
21-я сессия Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием продолжит работу до 17 ноября.