Ўзбекистон соғлиқни сақлаш соҳаси ходимларига
Аввало, ўз ҳаётини эл-юрт саломатлигини асрашдек олижаноб ишга бағишлаб келаётган сиз, азизларни қутлуғ касб байрамингиз – Тиббиёт ходимлари куни билан самимий муборакбод этаман.
Биз Янги Ўзбекистонда инсон қадри ва манфаатларини таъминлашни ўз олдимизга эзгу мақсад қилиб қўйган эканмиз, бу йўлда халқимиз саломатлигини мустаҳкамлаш энг муҳим вазифаларимиздан бири бўлиши табиийдир.
Айни шу мақсадда кейинги йилларда Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизими тубдан ислоҳ қилинмоқда. Соҳанинг моддий-техник базаси, кадрлар салоҳияти мустаҳкамланмоқда. Тизимга илғор даволаш ва диагностика усуллари, инновацион технологиялар кенг татбиқ этилмоқда.
Ана шундай саъй-ҳаракатларимиз туфайли бирламчи ва малакали тиббий хизматлар аҳолининг кенг қатламларига кириб бормоқда. Бунинг тасдиғини шу йилнинг ўзида жойларда 22 та оилавий поликлиника, 93 та оилавий шифокорлик пункти ва 394 та маҳалла тиббиёт пункти ташкил этилиб, бирламчи тиббий хизматлар 2 миллион 100 минг нафардан зиёд аҳолига яқинлаштирилгани мисолида яққол кўриш мумкин.
Бу ҳақда сўз юритганда, 8 миллион 600 минг нафар аҳоли профилактик тиббий кўрикдан ўтказилиб, уларнинг 685 минг нафари амбулатор, 72 минг нафари эса стационар шароитда соғломлаштирилгани, скрининг текширувлари орқали 167 минг нафар юртдошимизда юрак-қон томир, 52 минг нафарида қандли диабет касаллиги аниқланиб, уларнинг саломатлигини тиклаш чоралари кўрилганини таъкидлаш лозим.
Айниқса, туғма юрак нуқсони бўлган 2 минг нафар боланинг давлат ҳисобидан операция қилингани ёш авлодга меҳр ва ғамхўрлик кўрсатишнинг яна бир ёрқин намунаси бўлди.
Соҳага давлат тиббий суғуртаси ва рақамлаштириш механизмлари билан бирга хусусий тиббиёт муассасалари фаолияти ҳам кенг жорий этилмоқда. Шифохоналарни замонавий транспорт ва тиббий жиҳозлар билан таъминлаш даражаси кескин яхшиланмоқда.
Айнан ана шундай ўзгаришлар, жонкуяр шифокорлар, юқори малакали тиббиёт мутахассислари, ҳамшираларнинг машаққатли меҳнати туфайли юқори технологик жарроҳлик операциялари нафақат пойтахтимиз ва вилоятлар марказларида, балки туманларда ҳам муваффақиятли ўтказилмоқда ва минглаб беморлар ўз дардига шифо топмоқда.
Соҳа ходимлари меҳнатини рағбатлантириш, иш ҳақини ошириш доимо эътиборимиз марказида бўлиб келмоқда. Сўнгги 7 йилда ушбу тизимда самарали хизмат қилиб келаётган юртдошларимиздан 727 нафари Ватанимизнинг фахрий унвон, орден ва медаллари билан тақдирланди.
Бугунги байрам муносабати билан уларнинг сафига яна кўплаб тиббиёт ходимлари қўшилганини алоҳида қайд этмоқчиман. Фурсатдан фойдаланиб, ушбу фидойи юртдошларимизни юксак мукофотлар билан табриклаб, барчасига ўзимнинг чуқур ҳурматим ва эзгу тилакларимни билдираман.
Биз “Ўзбекистон – 2030” стратегияси доирасида тиббиёт соҳасида ҳам улкан ўзгаришларни амалга оширишни режа қилганмиз. Жумладан, аҳолининг ўртача умр кўриш давомийлигини 78 ёшга етказиш, бунинг учун тиббиётга йўналтириладиган маблағлар ҳажмини 2 баробар ошириш, онкология, юрак-қон томир, диабет ва нафас йўллари касалликлари бўйича эрта ўлимни 2,5 баробар камайтириш, Ўзбекистонни сил хасталигидан холи мамлакатга айлантириш устувор вазифамиз бўлади.
Шунингдек, 350 минг нафар диабет ва 1 миллион 500 минг нафар юрак-қон томир касаллиги билан оғриган беморларни даволаш, тиббий ёрдамга муҳтож аҳолининг 70 фоиз мурожаатларини бирламчи бўғиннинг ўзида ҳал этиш, беморларни гемодиализ ўринлари билан тўлиқ қамраб олиш бўйича ҳам амалий ишларни бошлаймиз.
Аҳоли ўртасида мустаҳкам саломатлик гарови бўлган соғлом турмуш тарзини шакллантириш, жисмоний тарбия ва спортни ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилади.
Қадрли тиббиёт ходимлари!
Барчамиз биргаликда ҳаракат қилиб, тиббиёт соҳасини чинакам халқчил тизимга айлантириш бўйича олдимизда турган улкан вазифаларни албатта муваффақиятли адо этамиз.
Ўз қасамёдига, касби ва бурчига садоқат билан меҳнат қилаётган, Абу Али ибн Синодек буюк аждодларимиз анъаналарининг давомчилари бўлган сиз, азизлар бундан буён ҳам шу эзгу йўлда бор билим ва тажрибангизни сафарбар этасиз, деб ишонаман.
Сизларни Тиббиёт ходимлари куни билан яна бир бор чин дилдан табриклаб, ғоят шарафли ва масъулиятли фаолиятингизда сиҳат-саломатлик, ютуқ ва омадлар, оилавий бахт-саодат тилайман.

От всей души поздравляю всех вас, посвятивших жизнь благородному делу – охране здоровья нашего народа, с замечательным профессиональным праздником – Днем медицинских работников.
В Новом Узбекистане мы поставили перед собой высокую цель по обеспечению защиты чести, достоинства и интересов человека и, конечно, одной из важнейших задач определили сохранение здоровья людей.
Для ее реализации в последние годы кардинально реформируется система здравоохранения Узбекистана. Укрепляются материально-техническая база и кадровый потенциал. Широко внедряются передовые методы лечения и диагностики, инновационные технологии.
Благодаря нашим усилиям первичные и специализированные медицинские услуги становятся ближе к широким слоям населения. Ярким примером тому является создание на местах только в этом году 22 семейных поликлиник, 93 семейных врачебных пунктов и 394 махаллинских медицинских пунктов, позволивших охватить первичными медицинскими услугами еще свыше 2 миллионов 100 тысяч человек.
Следует отметить проведение медицинского профилактического осмотра 8 миллионов 600 тысяч человек, из которых 685 тысяч поправили здоровье в амбулаторных условиях, 72 тысячи – в стационарах, скрининговые исследования позволили своевременно принять меры по восстановлению здоровья 167 тысяч пациентов, страдающих сердечно-сосудистыми заболеваниями, 52 тысяч – сахарным диабетом.
За счет государства были сделаны операции 2 тысячам детей с врожденными пороками сердца, что стало еще одним проявлением заботы о подрастающем поколении.
В сферу широко внедряются механизмы государственного медицинского страхования, цифровизации, а вместе с тем и деятельность частных медицинских учреждений. Кардинально улучшается уровень обеспеченности больниц современным транспортом и медицинским оборудованием.
Благодаря таким изменениям, а также самоотверженному труду наших врачей, высококвалифицированных специалистов-медиков, медицинских сестер сегодня высокотехнологичные хирургические операции успешно проводятся не только в столице и областных центрах, но и в районах, что обеспечивает выздоровление тысяч пациентов.
В центре нашего постоянного внимания находится стимулирование труда работников сферы, повышение заработной платы. За последние 7 лет 727 специалистов, эффективно работающих в системе, были удостоены почетных званий, награждены орденами и медалями Родины.
Следует отметить, что в связи с сегодняшним праздником к их числу присоединилась еще группа мединских работников. Пользуясь случаем, поздравляю своей преданных профессии соотечественников с высокими наградами и выражаю им глубокое уважение и самые добрые пожелания.
В рамках Стратегии «Узбекистан – 2030» в сфере медицины намечены огромные преобразования. Так, нашими приоритетными задачами определены доведение средней продолжительности жизни людей до 78 лет, двукратное увеличение объемов средств, направляемых в здравоохранение, снижение в 2,5 раза ранней смертности от онкологических, сердечно-сосудистых заболеваний, диабета и болезней дыхательных путей, превращение Узбекистана в страну, свободную от туберкулеза.
Кроме того, мы предпримем практические меры для полного охвата лечением 350 тысяч больных сахарным диабетом и 1 миллиона 500 тысяч человек, страдающих сердечно-сосудистыми заболеваниями, для решения 70 процентов обращений граждан, нуждающихся в медицинской помощи, на уровне первичного звена, полного удовлетворения потребности больных в гемодиализе.
Особое внимание также будет уделено формированию среди населения здорового образа жизни – залога нашего здоровья, а также развитию физической культуры и спорта.
Все вместе, сплотившись, мы обязательно успешно выполним стоящие перед нами задачи по превращению здравоохранения в подлинно народную систему.
Уверен, что вы, мои дорогие, верные своей клятве, профессии и долгу, последователи традиций наших великих предков, таких как Абу Али ибн Сино, направите все свои знания и опыт в это благородное дело.
Еще раз искренне поздравляю вас с Днем медицинских работников, желаю крепкого здоровья, благополучия и успехов в вашем почетном и ответственном труде.