Ўзбекистон ва Италия Президентлари стратегик шериклик муносабатларини кенгайтириш режаларини муҳокама қилдилар
10.11.2023
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Италия Республикаси Президенти Сержо Маттарелла “Кўксарой” қароргоҳида икки томонлама музокара ўтказдилар.
Учрашув аввалида давлатимиз раҳбари олий мартабали меҳмонни самимий қутлаб, Италия Президентининг ушбу ташрифи икки томонлама муносабатлар ривожида муҳим воқеа эканини таъкидлади.
Сержо Маттарелла Ўзбекистон етакчисига таклиф ҳамда Италия делегациясига кўрсатилаётган меҳмондўстлик учун дилдан миннатдорлик билдирди.
Италия Президенти Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ортга қайтмас ислоҳотларни қатъий қўллаб-қувватлашини алоҳида таъкидлади ҳамда мамлакатимизнинг Марказий Осиёда барқарорликни таъминлаш ва интеграциялашувни кучайтириш борасидаги саъй-ҳаракатларини юксак баҳолади.
Икки томонлама стратегик шерикликни ва устувор йўналишлардаги кўп қиррали муносабатларни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Президенти жорий йил июнь ойида Италияга амалга оширган расмий ташрифи давомида эришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Давлат раҳбарлари парламентлар ва ташқи сиёсий идоралар ўртасидаги фаол мулоқотларни давом эттириш муҳим эканини айтдилар.
Келгуси йилда ташқи сиёсий идоралар раҳбарлари даражасидаги Стратегик мулоқотнинг биринчи йиғилишини ўтказишга келишиб олинди.
“Марказий Осиё - Италия” мулоқоти доирасида ҳам фаол алоқалар давом эттирилади.
Иқтисодий ҳамкорлик соҳасида жорий йил бошидан ўзаро товар айирбошлаш 30 фоизга ошди. Қўшма лойиҳалар портфели 9 миллиард еврони ташкил этди.
Савдо муносабатларини янада ривожлантириш мақсадида Савдога кўмаклашиш комплекс дастурини ишлаб чиқиш таклиф қилинди.
Италиянинг етакчи компаниялари билан металлургия, энергетика, электротехника, қишлоқ хўжалиги ва бошқа тармоқларда муваффақиятли кооперация қилинаётгани қайд этилди.
Мамлакатимиз миллий иқтисодиётни модернизация қилиш лойиҳаларида Италиянинг илғор ва юқори технологик компанияларини жалб қилишдан манфаатдор экани билдирилди.
Томонлар Тошкент шаҳрида саноат кооперациясини чуқурлаштиришга хизмат қиладиган “Конфиндустрия Ўзбекистон” саноатчилар уюшмаси очилганини олқишладилар.
Ҳукуматлараро гуруҳ доирасида маҳаллийлаштиришнинг янги йўналишлари ва лойиҳалари бўйича таклифлар тайёрлашга келишиб олинди.
Италия Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига тез фурсатда киришини ҳамда Европа Иттифоқи билан кенгайтирилган шериклик тўғрисидаги битимнинг қабул қилишини қўллаб-қувватлашга тайёрлиги билдирилди.
Икки мамлакат ҳудудлари ўртасидаги тўғридан-тўғри алоқаларни рағбатлантириш муҳимлиги қайд этилди. Шу муносабат билан Ўзбекистон ва Италия ҳудудлари форумини таъсис этиш ва унинг илк учрашувини келгуси йили Самарқандда ўтказиш таклиф қилинди.
Бундан ташқари, маданий-гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари атрофлича муҳокама қилинди.
Тошкентдаги Турин политехника университети филиалининг фаолияти бу борадаги муваффақиятли шерикликка мисол экани қайд этилди.
Ушбу етакчи олий таълим даргоҳи негизида Италиянинг илғор технологиялари трансфери маркази ташкил этилади.
Ўзбекистонда итальян тилини ўрганишга қизиқиш ўсиб бораётгани мамнуният билан таъкидланди. Мактабларимизда итальян тили ўқитувчиларини тайёрлаш ва мактабларимизда уни ўқитишни босқичма-босқич жорий қилиш муҳимлиги ҳақида якдил фикр билдирилди.
Шунингдек, Италияда қўшма тасвирий санъат кўргазмаларини ўтказиш режалари муҳокама қилинди.
Халқларимиз бир-бирининг бой ва бетакрор маданий-тарихий мероси билан танишиши учун мамлакатларимизда Ўзбекистон ва Италия маданият, кино ва туризм кунлари ўтказилади.
Самарқанд археология институти ҳамда Болонья ва Неаполь университетларининг қўшма гуруҳи томонидан олиб борилаётган археология изланишлари юксак баҳоланди.
Давлат раҳбарлари академик алмашинувларни кенгайтириш ҳамда қўшма Таълим форумини ўтказиш зарурлигини алоҳида таъкидладилар.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар, хавфсизликка умумий таҳдид ва хатарларга қарши курашишдаги ҳамкорликни давом эттириш юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Президенты Узбекистана и Италии обсудили дальнейшие планы по расширению отношений стратегического партнерства
10.11.2023
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Итальянской Республики Серджо Маттарелла провели двусторонние переговоры в резиденции «Куксарой».
В начале встречи глава нашего государства тепло приветствовал высокого гостя и отметил, что нынешний визит Президента Италии является важным событием в развитии узбекско-итальянских отношений.
Серджо Маттарелла выразил искреннюю признательность лидеру Узбекистана за приглашение и оказываемый итальянской делегации теплый прием.
Президент Италии особо отметил решительную поддержку необратимых реформ в Новом Узбекистане и высоко оценил усилия нашей страны по обеспечению стабильности и углублению интеграции в Центральной Азии.
Были обсуждены вопросы дальнейшего расширения двустороннего стратегического партнёрства и многоплановых отношений в приоритетных направлениях.
Особое внимание уделено практической реализации договорённостей, достигнутых в ходе официального визита Президента Узбекистана в Италию в июне этого года.
Главы государств подчеркнули важность продолжения активных контактов по линии парламентов и внешнеполитических ведомств.
Достигнута договоренность о проведении в следующем году первого заседания Стратегического диалога на уровне глав внешнеполитических ведомств.
Будут продолжены активные контакты в рамках диалога «Центральная Азия – Италия».
В сфере экономического сотрудничества с начала этого года взаимный товарооборот вырос на 30 процентов. Портфель совместных проектов составил 9 миллиардов евро.
В целях дальнейшего развития торговых отношений предложено разработать Комплексную программу содействия торговле.
Отмечены примеры успешной кооперации с ведущими компаниями Италии в металлургической, энергетической, электротехнической, аграрной и других отраслях.
Выражена заинтересованность в привлечении передовых итальянских высокотехнологичных компаний для участия в проектах модернизации национальной экономики.
Стороны приветствовали открытие Ассоциации промышленности «Конфиндустрия Узбекистан» в городе Ташкенте, которая будет способствовать углублению промышленной кооперации.
Достигнута договорённость о подготовке в рамках действующей Межправительственной группы предложений по новым направлениям и проектам локализации.
Выражена готовность Италии к поддержке скорейшего вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию и принятия Соглашения о расширенном партнерстве с Европейским Союзом.
Отмечена важность стимулирования прямых контактов между регионами двух стран. В связи с этим предложено учредить Форум регионов Узбекистана и Италии и провести его первую встречу в Самарканде в следующем году.
Кроме того, подробно обсуждены перспективы развития культурно-гуманитарного сотрудничества.
Одним из примеров успешного взаимодействия отмечена деятельность филиала Туринского политехнического университета в Ташкенте.
На базе этого ведущего вуза в следующем году будет запущен Центр по трансферу передовых итальянских технологий.
С удовлетворением подчеркнут растущий интерес к изучению итальянского языка в Узбекистане. Выражено единое мнение о важности подготовки учителей и поэтапного внедрения преподавания итальянского языка в наших школах.
Кроме того, обсуждены планы по проведению совместных выставок изобразительного искусства в Италии.
С целью ознакомления с богатейшим, уникальным культурно-историческим наследием в будущем году будут проведены Дни культуры, кино и туризма Узбекистана и Италии в наших странах.
Дана высокая оценка археологическим исследованиям, проводимым совместной командой Самаркандского института археологии, университетов Болоньи и Неаполя.
Главы государств отдельно отметили необходимость расширения академических обменов и проведения совместного Образовательного форума.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам международной и региональной повестки, продолжения сотрудничества по борьбе с общими вызовами и угрозами безопасности.