Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркий давлатлар ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгаши мажлисидаги нутқи
03.11.2023
Ҳурматли Қосим-Жомарт Кемелович!
Авваламбор, сиз, азизлар билан яна дийдор кўришиб турганимдан ғоят мамнунман.
Бугунги саммитни юксак даражада ташкил этгани учун Қозоғистон Республикаси Президенти, ҳурматли Қосим-Жомарт Кемелевич Тоқаевга чуқур миннатдорлик изҳор этаман.
Сўзимни буюк аждодимиз – қадимий турк давлати асосчиларидан бири Билга Хоқоннинг қуйидаги даъвати билан бошламоқчиман: “Эй туркий элим, ўзлигингга қайт, ўзингни англа – янада юксалгайсан!”
Ушбу ибратли сўзлар бугунги шиддатли замонда – Туркий давлатлар ташкилоти ўз фаолиятини тобора такомиллаштириб бораётган бир даврда албатта чуқур маънога эга. Тили, дини ва юраклари бир-бирига чамбарчас боғланган қардош халқларимиз овози эндиликда дунё бўйлаб янада баланд, янада кучлироқ янграмоқда.
Фурсатдан фойдаланиб, дўст Қозоғистон элини яқинда кенг нишонланган мамлакат миллий байрами – Республика куни муносабати билан чин қалбимдан муборакбод этаман.
Шунингдек, Туркия Президенти, қардошим Режеп Таййип Эрдоған Жаноби Олийларини ва бутун турк халқини Республика эълон қилинган куннинг қутлуғ 100 йиллик тантаналари билан самимий табриклайман.
Барчангиз яхши биласиз, туркий дунёда дўст Озарбайжон халқи ўзининг муносиб ўрни ва катта обрў-эътиборига эга. Сўнгги йилларда Озарбайжон халқи қадрли биродарим Илҳом Ҳайдарович етакчилигида оламшумул ютуқларни қўлга киритмоқда.
Тарихий адолат қарор топиб, мамлакатнинг ажралмас қисми бўлган Қорабоғ ҳудудини бунёдкорлик маконига айлантириш борасида улкан натижаларга эришилмоқда.
Мен август ойида Шуша ва Фузулий шаҳарларида бўлиб, кенг кўламли ўзгаришларга, замонавий инфратузилма барпо этилаётгани, вайрон бўлган маданий мерос объектлари қайта тикланаётганига шахсан гувоҳ бўлдим.
Озарбайжон халқини буюк ғалаба – мамлакат ҳудудий яхлитлиги тўлиқ тиклангани билан яна бир бор чин юракдан самимий табриклайман.
Туркий давлатлар ташкилоти бугунги кунда шаклланаётган янги дунё тартиботи ва халқаро институтлар тизимида ўзига хос муҳим ўринга эга бўлиб бормоқда. 160 миллион аҳолини қамраб олган Ташкилотимиз ҳудуди катта иқтисодий имкониятлар макони ҳамдир.
Бизнинг мамлакатимиз Ташкилотнинг барча аъзолари билан стратегик шериклик алоқалари ўрнатганини катта мамнуният билан айтиб ўтмоқчиман.
Ўтган йили “Туркий цивилизациянинг янги даври: умумий тараққиёт ва фаровонлик сари” шиори остида бўлган Самарқанд саммитида имзоланган ҳужжатлар ҳаётга изчил татбиқ этилмоқда.
Ўзбекистон раислиги даврида юздан ортиқ турли тадбирлар ўтказилди, муҳим ташаббуслар илгари сурилди. “Туркий нигоҳ – 2040” концептуал дастури асосида амалий ҳамкорликнинг янги ва янада самарали механизмлари яратилди. Жумладан, Туркий давлатлар Касаба уюшмалари ташкилоти, Фазо тадқиқотлари академияси, Жўғрофий кенгаш, Қурғоқчиликни бартараф этиш институти, Нотариал идоралар уюшмаси каби янги тузилмалар иш бошлади. Қатор нуфузли глобал ва минтақавий тузилмалар – Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва унинг турли ихтисослашган институтлари, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти билан яқин шериклик алоқалари ўрнатилди.
Глобал иқтисодий инқироз кучайиб бораётганига қарамасдан, олиб бораётган тизимли ишларимиз натижасида ўзаро савдо ҳажми ўсмоқда.
Ўзбекистоннинг раислиги даврида бизга фаол кўмак кўрсатган барча давлатларга ва Ташкилот Котибиятига яна бир бор миннатдорлик билдираман.
Барчамиз гувоҳ бўлаяпмиз, бугунги кунда жаҳон миқёсида ишонч инқирози тобора авж олмоқда. Глобал хавфсизликни таъминлашда янги муаммолар юзага келмоқда ва халқаро ҳуқуқ меъёрларидан чекиниш ҳолатлари кучаймоқда.
Айниқса, Яқин Шарқда узоқ вақтдан буён давом этаётган Фаластин-Исроил муаммосининг ниҳоятда хавфли тус олгани барчамизни жиддий хавотирга солмоқда. Қуролли тўқнашувда тинч аҳоли, айниқса, кексалар, аёллар ва болалар орасида қурбонлар ва жароҳат олганлар сони кескин ортиб, низонинг кенг ёйилиб кетиш хавфи кучаймоқда.
Шу муносабат билан томонларни зудлик билан ҳарбий ҳаракатларга барҳам бериб, ўт очишни тўхтатишга, гуманитар мақсадларда муросага келишга чақирамиз.
Мазкур муаммонинг ягона ва энг адолатли ечими – низони “икки халқ учун икки давлат” тамойили асосида ҳал этишдир.
Фаластин халқи Бирлашган Миллатлар Ташкилоти резолюцияларида белгиланганидек, мустақил давлат барпо этиш ҳуқуқига эга. Биз Ташкилотимиз доирасида бу борадаги якдил ва қатъий позициямизни бутун дунёга эълон қилишимиз зарур.
Ҳурматли саммит қатнашчилари!
“Туркий давр” шиори остида ўтаётган бугунги саммитимизда кўп томонлама ва узоқ муддатли алоқаларимизни янада кенгайтиришга қаратилган қуйидаги таклифларни илгари сурмоқчиман.
Биринчидан, Ташкилот доирасида ўзаро ҳурмат, ишонч ва очиқлик тамойилларини мустаҳкамлаш, биргаликда турли тўсиқларни самарали енгиб ўтиш бош мақсадимиздир.
Шу муносабат билан Туркий халқлар бирдамлигини, уларнинг буюк ўтмиши ва бой маданиятини, азалий қадриятларини ифода этадиган “Туркий дунё хартияси”ни ишлаб чиқиш зарур, деб ҳисоблайман. Ушбу ўзига хос рамзий қомусни соҳанинг етук олимлари ва экспертлар иштирокида тайёрлашни таклиф қиламан.
Иккинчидан, шу кунларда Туркий инвестиция фонди ўз ишини бошлайди. Давлатларимиз ўртасида саноат кооперациясини кучайтириш ва йирик сармоявий лойиҳаларни амалга ошириш мақсадида кейинги босқичда Туркий тараққиёт банкини ташкил этиш ишларини ҳам фаоллаштиришимиз керак. Ушбу молия муассасасини Тошкент шаҳрида жойлаштиришга тайёрмиз.
Учинчидан, Туркий давлатлар савдо ҳамкорлиги тадқиқот марказини ташкил этиш бўйича бошланган амалий ишларни тўлиқ маъқуллаймиз. Келгусида Марказ имкониятларидан унумли фойдаланган ҳолда, биргаликда савдо тўсиқларини бартараф этиш, экспорт-импорт ҳажмини кўпайтириш бўйича янги механизмларни кенг жорий қилиш, электрон савдо платформаларини ривожлантиришга қаратилган аниқ чора-тадбирларни амалга оширишимиз зарур.
Тўртинчидан, глобал логистика занжирлари ва транспорт йўлакларини ривожлантириш ва диверсификация қилиш, ягона транзит тармоғини шакллантириш масалалари долзарб аҳамиятга эга.
Юк ташувларига ўсиб бораётган талабни қондириш мақсадида Ўрта коридор салоҳиятини кенгайтириш чораларини қўллаб-қувватлаймиз. Шунингдек, қўшимча кўптармоқли йўналишларни, жумладан, Хитой, Жанубий Осиё ва Европа бозорларига мамлакатларимиз орқали ўтадиган коридорларни ривожлантириш ҳамда транспорт хизматларини рақамлаштириш тарафдоримиз.
Давлатларимиз Темир йўл идоралари кенгашини таъсис этишни ва бу тузилманинг дирекциясини юртимизда жойлаштиришни таклиф этамиз.
Бешинчидан, экология соҳасида кенг қамровли ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдормиз.
Қадимдан аждодларимиз она табиат билан уйғун ва ҳамоҳанг бўлиб яшаганлар. Афсуски, бугунги кунда табиатга нисбатан истеъмолчилик кайфияти кучайиб бормоқда. Иқлим ўзгаришлари туфайли юзага келаётган турли муаммолардан бутун инсоният қаттиқ азият чекмоқда. Бундай ҳолат барчамиздан кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирларни амалга оширишни талаб қилмоқда.
Вазирлар даражасида доимий фаолият кўрсатадиган Туркий экология форумининг тузилиши бу йўлда муҳим қадам бўлиши шубҳасиз. Бундай таъсирчан механизм Ташкилотимиз фаолияти самарадорлигини оширишга қаратилган режаларимизга мосдир.
Олтинчидан, туркий цивилизацияни юксалтириш ғояси технологик тараққиёт ва илғор билимларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш билан бевосита боғлиқдир.
Ижодий фикрлайдиган, истеъдодли ва шижоатли ёшларимиз истиқболда туркий дунёнинг янги Ренессансини барпо этишига ишончим комил. Бу йўлда уларга буюк аждодларимиз яратган илмий кашфиётлар ва маънавий мерос мустаҳкам замин бўлиб хизмат қилади.
Таъкидлаш ўринлики, ўтган асрда яшаган жадид боболаримизнинг ибратли фаолияти, илмий-ижодий меросини чуқур ўрганиш юзасидан аъзо мамлакатларда катта ишлар амалга оширилмоқда.
Ана шу ишларни янги босқичга кўтариш мақсадида жорий йилнинг декабрь ойида юртимизда бўлиб ўтадиган “Жадидлар: миллий ўзлик, истиқлол ва давлатчилик ғоялари” мавзусидаги халқаро анжуманда вакилларингизни фаол иштирок этишга таклиф этамиз.
Шу билан бирга, янгиликка интилиб яшайдиган, ташаббускор ўғил-қизларни рағбатлантириш учун Ўзбекистонда Туркий дунё креатив ёшлари марказини очишни мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблайман.
Минг йиллар давомида тарихи ва тақдири туркий элатлар билан чамбарчас боғлиқ бўлган кўпмиллатли Афғонистон заминида тинчлик ва осойишталик ўрнатиш минтақамизда стратегик барқарорлик ва хавфсизликни таъминлашнинг асосий шартидир. Бироқ дунёнинг бошқа нуқталарида низо ва урушлар авж олаётган ҳозирги шароитда ушбу муаммо халқаро ҳамжамият эътиборидан тобора четда қолмоқда.
Афғон халқига инсонпарварлик ёрдами кўрсатишни сусайтирмаслик, бу юртдаги ўткир ижтимоий муаммоларни ҳал этишга қаратилган аниқ механизмларни ишлаб чиқишга чақирамиз.
Бизга минтақавий шериклик ва барча қўшнилари билан иқтисодий ҳамкорлик жараёнларида фаол иштирок этадиган, тинч ва барқарор Афғонистон керак.
Биз илгари сураётган Трансафғон темир йўлини барпо этиш ташаббуси айнан мана шу эзгу мақсадга хизмат қилади.
Ўзбекистон афғон халқига бундан буён ҳам зарур ёрдамни бериб боради. Термиздаги логистика хаби орқали гуманитар кўмак кўрсатишни, таълим марказида эса афғон фуқароларини ўқитишни фаол давом эттирамиз.
Фурсатдан фойдаланиб, Давлат раҳбарлари кенгашида раисликни қабул қилиб олаётган Қозоғистон Республикаси Президенти ҳурматли Қосим-Жомарт Кемелевич Тоқаевга улкан зафарлар тилайман.
Бугун қабул қилинаётган муҳим ҳужжатлар ва қарорлар, жумладан, саммит декларацияси ҳамда Остона акти мамлакатларимизнинг ёрқин туркий келажак сари навбатдаги дадил қадамлари бўлишига ишонаман.
Ўз тарихи давомида кўп-кўп синовларни бошидан кечирган ва уларга биргаликда ечим топган қардош халқларимиз келгусида ҳам буюк ишларни амалга ошириши шубҳасиз.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на заседании Совета глав государств Организации тюркских государств
Уважаемый Касым-Жомарт Кемелевич!
Я безмерно рад вновь видеть вас.
Выражаю глубокую признательность Президенту Республики Казахстан, уважаемому Касым-Жомарту Кемелевичу Токаеву за высокий уровень организации сегодняшнего саммита.
Свое выступление хочу начать с призыва нашего великого предка – одного из основателей древнего тюркского государства Билга Хакана: «Возродись, мой тюркский народ, познай себя, чтобы возвыситься вновь!»
В нынешнее стремительно меняющееся время, когда Организация тюркских государств все более совершенствует свою деятельность, несомненно, эти назидательные слова обретают особенно глубокий смысл. Голос наших братских народов, неразрывно связанных языком, религией и духовными ценностями, теперь еще громче и сильнее звучит во всем мире.
Пользуясь возможностью, от всего сердца поздравляю дружественный народ Казахстана, который недавно широко отметил национальный праздник – День Республики.
Также искренне поздравляю Президента Турции, моего брата Его Превосходительство Реджепа Тайипа Эрдогана и весь турецкий народ со знаменательной датой – 100-летием со дня провозглашения Республики.
Как вы хорошо знаете, дружественный народ Азербайджана занимает достойное место в тюркском мире, пользуется большим уважением и авторитетом. В последние годы азербайджанский народ под руководством моего дорогого друга Ильхама Гейдаровича добивается колоссальных успехов.
Восторжествовала историческая справедливость, достигаются весомые результаты в превращении Карабаха – неотъемлемой части страны – в территорию созидания.
Побывав в августе в городах Шуше и Физули, я лично стал свидетелем широкомасштабной созидательной работы, возведения современной инфраструктуры, восстановления разрушенных объектов культурного наследия.
Еще раз искренне поздравляю народ Азербайджана с великой победой – полным восстановлением территориальной целостности страны.
Организация тюркских государств занимает важное место в формирующихся сегодня новом миропорядке и системе международных институтов. Территория нашей Организации, охватывающая 160-миллионное население, также является регионом, обладающим большими экономическими возможностями.
С огромным удовлетворением хочу отметить, что наша страна установила отношения стратегического партнерства со всеми членами Организации.
Последовательно реализуются документы, подписанные на Самаркандском саммите, прошедшем в прошлом году под девизом «Новая эра тюркской цивилизации: на пути к общему прогрессу и процветанию».
В период председательства Узбекистана было проведено более ста разных мероприятий, выдвинуты важные инициативы.
На основе концептуальной программы «Тюркское видение – 2040» созданы новые более эффективные механизмы практического сотрудничества. В частности, начали функционировать такие новые структуры, как Организация профессиональных союзов тюркских государств, Академия космических исследований, Географический совет, Институт предотвращения засухи, Союз нотариусов. Установлены тесные партнерские связи с рядом авторитетных глобальных и региональных структур – Организацией Объединенных Наций и ее разными специализированными институтами, Организацией исламского сотрудничества, Совещанием по взаимодействию и мерам доверия в Азии, Организацией экономического сотрудничества.
Несмотря на усугубляющийся глобальный экономический кризис, благодаря проводимой нами системной работе наблюдается устойчивый рост объемов взаимной торговли.
Еще раз выражаю признательность всем государствам и Секретариату Организации, оказавшим активное содействие в период председательства Узбекистана.
Мы становимся свидетелями все более усиливающегося в мировом масштабе кризиса доверия. Возникают новые проблемы в обеспечении глобальной безопасности, мы все чаще видим отклонения от норм международного права.
Особенно серьезную обеспокоенность у всех нас вызывает чрезвычайно опасный характер продолжающегося на Ближнем Востоке на протяжении долгого времени палестино-израильского конфликта. В результате вооруженных столкновений резко возрастает число погибших и раненых среди мирного населения, особенно пожилых людей, женщин и детей, усиливается угроза широкой эскалации конфликта.
В этой связи мы призываем стороны немедленно остановить военные действия и прекратить огонь, прийти к перемирию в гуманитарных целях.
Единственное и самое справедливое решение этой проблемы должно быть принято на основе принципа «два государства для двух народов».
Как определено в резолюциях Организации Объединенных Наций, народ Палестины имеет право на создание независимого государства. В рамках нашей Организации мы должны объявить всему миру нашу единодушную принципиальную позицию по этому вопросу.
На сегодняшнем форуме, который проходит под названием «Тюркская эра», хочу выдвинуть следующие предложения, направленные на дальнейшее расширение наших многосторонних и долгосрочных связей.
Первое. Наша главная цель – укрепление принципов взаимного уважения, доверия и открытости в рамках Организации, совместное эффективное преодоление всех преград.
В этой связи считаю необходимым разработать Хартию Тюркского мира, которая отразит единство и сплоченность тюркских народов, их великое прошлое, богатую культуру и исконные ценности. Предлагаю подготовить эту своеобразную и символическую энциклопедию с участием ведущих ученых и экспертов сферы.
Второе. В эти дни начинает работу Тюркский инвестиционный фонд. В целях усиления промышленной кооперации между нашими государствами и реализации крупных инвестиционных проектов на следующем этапе мы должны также активизировать работу по созданию Тюркского банка развития. Готовы разместить это финансовое учреждение в Ташкенте.
Третье. Мы всецело поддерживаем практическую работу по организации Исследовательского центра торгового сотрудничества тюркских государств. Эффективно задействуя его возможности в последующем мы должны совместно реализовать конкретные меры, направленные на устранение барьеров в сфере торговли, широкое внедрение новых механизмов наращивания объемов экспорта и импорта, развитие платформ электронной торговли.
Четвертое. Актуальное значение имеют вопросы развития и диверсификации глобальных логистических цепочек и транспортных коридоров, формирования единой транзитной сети.
В целях удовлетворения растущего спроса на грузоперевозки мы поддерживаем меры расширения потенциала Среднего коридора. Также являемся сторонниками развития дополнительных многоотраслевых направлений, в частности, коридоров, проходящих через наши страны к рынкам Китая, Южной Азии и Европы, цифровизации транспортных услуг.
Предлагаем учредить Совет железнодорожных ведомств наших государств и разместить дирекцию данной структуры в нашей стране.
Пятое. Заинтересованы в развитии многопланового сотрудничества в сфере экологии.
Издревле наши предки жили в гармонии с природой. К сожалению, в настоящее время все более усиливается потребительское отношение к ней. От разного рода проблем, возникающих в результате изменения климата, серьезно страдает все человечество. Такая ситуация требует от всех нас безотлагательных мер.
Несомненно, важным шагом на этом пути станет создание постоянно действующего на министерском уровне Тюркского экологического форума. Данный действенный механизм соответствует нашим планам по повышению эффективности деятельности Организации.
Шестое. Идея развития тюркской цивилизации неразрывно связана со всесторонней поддержкой технологического прогресса и передовых знаний.
Убежден, что наша креативно мыслящая, талантливая и целеустремленная молодежь в будущем построит новый Ренессанс тюркского мира. На этом пути прочным фундаментом ей послужат научные открытия наших великих предков, их духовное наследие.
Уместно отметить, что в странах-участницах осуществляется большая работа по глубокому изучению назидательной деятельности, научно-творческого наследия наших предков джадидов, живших в прошлом столетии.
Мы приглашаем к активному участию ваших представителей в предстоящей международной конференции на тему «Джадиды: национальное самосознание, идеи независимости и государственности», которая пройдет в нашей стране в декабре этого года с целью вывести на новый уровень работу в данном направлении.
Для поддержки и стимулирования наших инициативных юношей и девушек, стремящихся ко всему новому, считаю целесообразным открыть в Узбекистане Центр креативной молодежи Тюркского мира.
Установление мира и спокойствия на земле многонационального народа Афганистана, история и судьба которого на протяжении тысячелетий неразрывно связаны с тюркскими народами, является основным условием обеспечения стратегической стабильности и безопасности в нашем регионе. Однако сегодня на фоне усугубляющихся конфликтов и войн в других точках мира эта проблема все дальше отодвигается с поля зрения международного сообщества.
Призываем разработать конкретные механизмы, направленные на недопущение ослабления оказания гуманитарной помощи афганскому народу, решение острых социальных проблем в этой стране.
Нам нужен мирный и стабильный Афганистан, активно участвующий в процессах регионального партнерства и экономического сотрудничества со всеми соседями.
Выдвигаемая нами инициатива по строительству Трансафганской железной дороги послужит именно этой благой цели.
Узбекистан и впредь будет оказывать необходимую помощь афганскому народу. Мы активно продолжим предоставление гуманитарной поддержки через логистический хаб и обучение афганских граждан в Образовательном центре в Термезе.
Пользуясь возможностью, желаю больших успехов Президенту Республики Казахстан уважаемому Касым-Жомарту Кемелевичу Токаеву, принимающему председательство в Совете глав государств.
Убежден, что подписываемые сегодня важные документы и решения, в частности, декларация саммита и Астанинский акт станут очередным уверенным шагом на пути к лучшему тюркскому будущему наших стран.
Несомненно, наши братские народы, преодолевшие немало испытаний в своей истории и всегда находившие совместные решения проблем, и в будущем смогут воплотить свои великие дела.