Ўзбекистон: туркий дунё тараққиёти ва фаровонлигига эришиш йўлида
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2-3 ноябрь кунлари Остона шаҳрида бўлиб ўтадиган Туркий давлатлар ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг йиғилишида иштирок этади.
Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши 2009 йил 3 октябрда Нахичеван шаҳрида (Озарбайжон) Туркий тилли давлатлар раҳбарларининг IX саммитида таъсис этилган. 2021 йил 12 ноябрда Истанбулда (Туркия) бўлиб ўтган VIII саммит давомида ушбу тузилмани “Туркий давлатлар ташкилоти” (ТДТ) деб қайта номлашга қарор қилинган эди.
Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия ва Ўзбекистон ушбу ташкилотнинг аъзолари, Венгрия ва Туркманистон кузатувчи давлат мақомига эга.
Давлат раҳбарлари кенгаши ТДТнинг олий органи бўлиб, ўз фаолиятини ташкилотга аъзо давлатлар раҳбарларининг мунтазам учрашувлари шаклида амалга оширади. ТДТ долзарб халқаро муаммоларни ҳал қилишда ҳамкорлик масалаларини кўриб чиқади, ҳамкорликнинг устувор йўналишларини белгилайди ҳамда ташкилот фаолиятини кўриб чиқади. ТДТ йиғилиши йилига бир маротаба ўтказилади.
2022-2023 йилларда Ўзбекистон Ташкилотга раислик қилган эди. Раислик йили 2022 йил 11 ноябрда Самарқандда бўлиб ўтган ТДТ саммити билан очилганди. Экспертлар ва ТДТ аъзоларининг фикрига кўра, тарихий саммит натижалари ташкилотни ривожлантиришда янги бобни очиб берди: жумладан, савдо ва божхона тартиботларини соддалаштириш, шунингдек, Инвестиция жамғармасини яратиш тўғрисидаги муҳим шартномалар имзоланди.
Давлатимиз раҳбари мазкур саммитда сўзга чиқиб, Ўзбекистон ҳам ўз раислиги даврида “Туркий дунё нигоҳи – 2040” концепцияси ҳамда бугун қабул қилинаётган “Туркий давлатлар ташкилотининг беш йиллик стратегияси”ни самарали амалга ошириш, 170 миллиондан ортиқ аҳоли яшайдиган улкан минтақани ўз ичига олган Ташкилот нуфузини янада мустаҳкамлаш ва энг асосийси – тарихи, тили ва маданияти муштарак бўлган қардош халқлар ва давлатлар ўртасидаги ҳамкорликни юксак поғонага олиб чиқиш нияти эканлигини таъкидлаган эди.
Ўзбекистон раҳбари ташкилот фаолиятини чуқур таҳлил қилиш асосида туркий давлатларнинг улкан салоҳияти ва имкониятларидан фойдаланишга қаратилган қатор ташаббусларни илгари сурди.
Ўзбекистоннинг ташкилотга раислиги даврида 30 дан ортиқ йирик тадбирлар, жумладан, мамлакатларимизнинг иқтисодиёт, савдо, соғлиқни сақлаш, таълим, космос, энергетика ва махсус хизматлар вазирликлари ва идоралари раҳбарларининг учрашувлари ўтказилди. Уларда ТДТни институционал ислоҳ қилиш, “янги иқтисодий имкониятлар макони”ни яратиш, ўзаро транспорт боғлиқлигини ҳамда озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Туркий дунё бирлигини мустаҳкамлашга беқиёс ҳисса қўшган буюк шоир ва мутафаккир, давлат арбоби Алишер Навоий номидаги халқаро мукофот биринчи марта тантанали равишда топширилди.
Ўтган йил давомида Ўзбекистон Туркий маданият халқаро ташкилотига тўлақонли аъзо бўлди. Шу билан бирга, ТЮРКСОЙ тузилганининг ўттиз йиллиги тантанали равишда нишонланди.
Ўзбекистон аввалбошданоқ туркий тилли давлатлар, жумладан, Туркия билан ҳамкорликни йўлга қўйиш ва кенгайтиришнинг фаол иштирокчилари ва ташаббускорларидан бири бўлган. Бироқ, 2000 йилдан бошлаб республика туркийзабон мамлакатлар саммитларида қатнашишни чеклади ва кейинчалик ўз иштирокини тўхтатди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 3 сентябрь куни Чўлпон-отада (Қирғизистон) бўлиб ўтган VI саммитда фахрий меҳмон сифатида иштирок этиши ТДТ билан ҳамкорлик тарихидаги бурилиш нуқтаси бўлди. Бу Ўзбекистон раҳбарининг саммитда илк бор иштирок этиши эди.
Ўшанда ТДТ билан алоқалар бўйича аниқ ташаббуслар, шу жумладан, Хивани Туркий дунёнинг маданий пойтахти, деб эълон қилиш (2020 йил) ва ТДТ Ишбилармонлар кенгаши йиғилишларидан бирини тегишли бизнес-форумни ташкил этиш (2019 йил) билан бирга Тошкентда ўтказиш таклифи илгари сурилган эди.
2019 йил 14 сентябрда Ўзбекистон Нахчиван битимини (2009 йил 3 октябрь) ратификация қилди ва ҳужжат депозитарийига - Туркия Республикасига расмий хабарнома юборди.
Ўзбекистоннинг ташкилотга қўшилиши билан Туркий кенгашга аъзо бошқа давлатлар фаолиятида сезиларли ўсиш кузатилмоқда. Бу ТДТнинг минтақавий ташкилот сифатидаги роли ўсиб бораётганидан далолат беради.
2019-2023 йилларда бўлиб ўтган ТДТ саммитларида Ўзбекистон Президенти томонидан ТДТ доирасида кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган 52 та аниқ-равшан ташаббус илгари сурилди. Бугунги кунга қадар 35 та ташаббус амалга оширилди ва 7 таси якуний босқичда. Амалга оширилаётган ташаббуслардан 10 таси Ташкилотнинг Самарқанд ва Анқара саммитларида тилга олинди.
Амалга оширилган ташаббуслар қаторида Ёш тадбиркорлар форуми таъсис этилгани ва унинг биринчи учрашуви 2021 йил сентябрь ойида Ўзбекистонда ўтказилгани, транспорт ва божхона тартиб-қоидаларини рақамлаштириш бўйича лойиҳалар амалга оширилиши, 2021 йил июнь ойида ТДТга аъзо давлатлар туризм вазирларининг 6-учрашуви ўтказилиши, Қўқоннинг 2022 йилда “Туркий дунё сайёҳлик пойтахти” деб эълон қилиниши, аъзо давлатлар қишлоқ хўжалиги вазирларининг 1-йиғилиши ва 2022 йил июль ойида Тошкентда Биринчи Туркий агрофорумнинг ўтказилиши, 2022 йил июнь ойида Бухорода IV Ёш етакчилар форуми ўтказилиши ва бошқаларни санаш мумкин. Шунингдек, 2023 йил 16 март куни ТДТнинг Анқарадаги навбатдан ташқари саммити чоғида Туркий инвестиция фондини ташкил этиш тўғрисида битим имзоланди ва ҳозирги пайтда аъзо давлатлар шартнома кучга кириши учун зарур бўлган ички тартиб-қоидаларни амалга оширишмоқда.
ТДТнинг Самарқанд саммитида Президент Шавкат Мирзиёев “Туркий дунёмизнинг ҳавас қилса арзийдиган буюк тарихи, улуғ аждодлари ва беқиёс бойликлари бор. Ва мен ишонаман, Туркий дунёни буюк келажак кутмоқда. Бу келажакни, ҳеч шубҳасиз, меҳнаткаш, бағрикенг ва олижаноб халқларимиз билан биргаликда яратамиз”, деган эди. Бу стратегик нуқтаи назар Ўзбекистоннинг ТДТ доирасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва кенгайтиришга содиқ эканлигини яққол тасдиқлайди.
Шу нуқтаи назардан, Туркий давлатлар ташкилотининг Остона шаҳрида бўлиб ўтадиган саммити умумий мақсадларга эришиш йўлида биргаликда ташланган яна бир қадам бўлади ва унда илгари суриладиган ташаббуслар кўп қиррали ўзаро манфаатли ҳамкорликни туркий дунёнинг бундан кейинги тараққиёти ва равнақи учун янги мазмун билан бойитади.

Узбекистан: нацеленность на достижение прогресса и процветания тюркского мира
2-3 ноября Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев примет участие в заседании Совета глав государств Организации тюркских государств, которое пройдет в Астане.
Совет сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ) был учреждён 3 октября 2009 года в Нахичеване (Азербайджан) на IX саммите глав тюркоязычных государств. В ходе VIII саммита в Стамбуле (Турция) 12 ноября 2021 года было принято решение о переименовании данной структуры в «Организацию тюркских государств» (ОТГ).
Членами Организации являются Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Турция и Узбекистан. Венгрия и Туркменистан имеют статус государства-наблюдателя в ОТГ.
Совет глав государств (СГГ) является высшим органом ОТГ и осуществляет свою деятельность в форме регулярных встреч глав государств-членов организации. СГГ рассматривает вопросы взаимодействия по решению актуальных международных проблем, определяет приоритетные направления сотрудничества, проводит обзор деятельности организации. Заседания СГГ проводятся один раз в год.
В 2022-20223 годах председательство в организации принадлежало Узбекистану. Год председательства был открыт саммитом ОТГ в Самарканде, который состоялся 11 ноября 2022 года. По мнению экспертов и членов ОТГ, итоги исторического саммита открыли новую главу в развитии организации: были подписаны важные соглашения, в том числе об упрощении торговли и таможенных процедур, а также о создании Инвестиционного фонда.
Выступая на саммите, глава нашего государства подчеркнул, что в период своего председательства Узбекистан намерен эффективно реализовать концепцию «Видение тюркского мира – 2040» и принимаемую сегодня пятилетнюю Стратегию Организации тюркских государств, укрепить авторитет Организации, охватывающей обширный регион с населением свыше 170 миллионов человек, и самое главное – вывести на ещё более высокий уровень сотрудничество наших братских стран и народов, имеющих общую историю, язык и культуру.
На основе глубокого анализа деятельности организации лидер Узбекистана выдвинул ряд инициатив, направленных на задействование огромного потенциала и возможностей тюркских стран.
В ходе председательства Узбекистана в Организации проведено более 30 крупных мероприятий, в том числе встреч глав министерств и ведомств экономики, торговли, здравоохранения, образования, космоса, энергетики и спецслужб наших стран. На них особое внимание уделялось вопросам институциональной реформы ОТГ, создания «пространства новых экономических возможностей», укрепления транспортной взаимосвязанности и усиления сотрудничества в области продовольственной безопасности.
Впервые вручена премия имени Алишера Навои, учрежденная для награждения выдающихся личностей за их вклад в развитие тюркского мира в области науки, культуры и искусства.
За минувший год Узбекистан стал полноправным членом Международной организации тюркской культуры. Наряду с этим было торжественно отмечено тридцатилетие создания ТЮРКСОЙ.
Узбекистан изначально был одним из активных участников и инициаторов налаживания и наращивания взаимодействия между тюркоязычными государствами, в том числе и с Турцией. Однако начиная с 2000 года, республика ограничила и позже приостановила своё участие в саммитах тюркоязычных стран.
Поворотной точкой в истории взаимодействия с ОТГ стало участие Президента Шавката Мирзиёева в VI саммите ОТГ 3 сентября 2018 года в городе Чолпон-Ате (Кыргызстан) в качестве почётного гостя. Это было первое в истории присутствие главы Узбекистана на саммите.
Тогда были выдвинуты конкретные инициативы по связям с ОТГ, в том числе предложения об объявлении Хивы Культурной столицей Тюркского мира (2020) и проведении одного из заседаний Делового совета ОТГ в Ташкенте с организацией соответствующего бизнес-форума (2019).
14 сентября 2019 года Узбекистан ратифицировал Нахичеванское соглашение (3 октября, 2009) и направил официальное уведомление Турецкой Республике – депозитарию документа.
С присоединением Узбекистана к организации наблюдается заметный рост активности и других государств-членов Тюркского совета, что свидетельствует о возрастании роли ОТГ как региональной организации.
На саммитах ОТГ, прошедших в 2019-2023 годах, Президентом Узбекистана было выдвинуто 52 конкретных инициативы, направленные на дальнейшее развитие многопланового сотрудничества в рамках ОТГ. К текущему времени, 35 инициатив реализованы и 7 – находятся на завершающей стадии. Из инициатив, находящихся на исполнении, 10 было озвучено в ходе саммитов в Самарканде и Анкаре.
Среди реализованных инициатив можно отметить учреждение Форума молодых предпринимателей и проведение его первого заседания в Узбекистане в сентябре 2021 года, имплементацию проектов по цифровизации транспортных и таможенных процедур, проведение 6-го заседания министров по делам туризма государств-членов ОТГ в июне 2021 года, объявление Коканда «Туристической столицей тюркского мира» в 2022 году, проведение 1-го заседания министров сельского хозяйства государств-членов и первого Тюркского Агрофорума в Ташкенте в июле 2022 года, проведение IV Форума молодых лидеров в Бухаре в июне 2022 года и другие. Также 16 марта 2023 года в ходе внеочередного саммита ОТГ в Анкаре было подписано Соглашение о создании Тюркского инвестиционного фонда, и в настоящее время государства-члены осуществляют внутригосударственные процедуры, необходимые для вступления в силу Соглашения.
На Самаркандском саммите ОТГ, Президент Шавкат Мирзиёев сказал: «У тюркского мира великая история, достойная восхищения, великие предки и ни с чем несравнимое богатство. И я убеждён, что тюркский мир ждёт великое будущее. Мы обязательно построим это будущее вместе с нашими трудолюбивыми, великодушными и благородными народами». Это стратегическое видение ярко подтверждает приверженность Узбекистана дальнейшему укреплению и расширению сотрудничества в рамках ОТГ.
В данном контексте предстоящий саммит Организации тюркских государств в Астане станет очередным совместным шагом на пути достижения общих целей, а выдвинутые на нем инициативы наполнят многоплановое взаимовыгодное сотрудничество новым содержанием во благо дальнейшего прогресса и процветания тюркского мира.