Ўзбекистон: туркий дунё тараққиёти ва фаровонлигига эришиш йўлида
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2-3 ноябрь кунлари Остона шаҳрида бўлиб ўтадиган Туркий давлатлар ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг йиғилишида иштирок этади.
Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши 2009 йил 3 октябрда Нахичеван шаҳрида (Озарбайжон) Туркий тилли давлатлар раҳбарларининг IX саммитида таъсис этилган. 2021 йил 12 ноябрда Истанбулда (Туркия) бўлиб ўтган VIII саммит давомида ушбу тузилмани “Туркий давлатлар ташкилоти” (ТДТ) деб қайта номлашга қарор қилинган эди.
Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия ва Ўзбекистон ушбу ташкилотнинг аъзолари, Венгрия ва Туркманистон кузатувчи давлат мақомига эга.
Давлат раҳбарлари кенгаши ТДТнинг олий органи бўлиб, ўз фаолиятини ташкилотга аъзо давлатлар раҳбарларининг мунтазам учрашувлари шаклида амалга оширади. ТДТ долзарб халқаро муаммоларни ҳал қилишда ҳамкорлик масалаларини кўриб чиқади, ҳамкорликнинг устувор йўналишларини белгилайди ҳамда ташкилот фаолиятини кўриб чиқади. ТДТ йиғилиши йилига бир маротаба ўтказилади.
2022-2023 йилларда Ўзбекистон Ташкилотга раислик қилган эди. Раислик йили 2022 йил 11 ноябрда Самарқандда бўлиб ўтган ТДТ саммити билан очилганди. Экспертлар ва ТДТ аъзоларининг фикрига кўра, тарихий саммит натижалари ташкилотни ривожлантиришда янги бобни очиб берди: жумладан, савдо ва божхона тартиботларини соддалаштириш, шунингдек, Инвестиция жамғармасини яратиш тўғрисидаги муҳим шартномалар имзоланди.
Давлатимиз раҳбари мазкур саммитда сўзга чиқиб, Ўзбекистон ҳам ўз раислиги даврида “Туркий дунё нигоҳи – 2040” концепцияси ҳамда бугун қабул қилинаётган “Туркий давлатлар ташкилотининг беш йиллик стратегияси”ни самарали амалга ошириш, 170 миллиондан ортиқ аҳоли яшайдиган улкан минтақани ўз ичига олган Ташкилот нуфузини янада мустаҳкамлаш ва энг асосийси – тарихи, тили ва маданияти муштарак бўлган қардош халқлар ва давлатлар ўртасидаги ҳамкорликни юксак поғонага олиб чиқиш нияти эканлигини таъкидлаган эди.
Ўзбекистон раҳбари ташкилот фаолиятини чуқур таҳлил қилиш асосида туркий давлатларнинг улкан салоҳияти ва имкониятларидан фойдаланишга қаратилган қатор ташаббусларни илгари сурди.
Ўзбекистоннинг ташкилотга раислиги даврида 30 дан ортиқ йирик тадбирлар, жумладан, мамлакатларимизнинг иқтисодиёт, савдо, соғлиқни сақлаш, таълим, космос, энергетика ва махсус хизматлар вазирликлари ва идоралари раҳбарларининг учрашувлари ўтказилди. Уларда ТДТни институционал ислоҳ қилиш, “янги иқтисодий имкониятлар макони”ни яратиш, ўзаро транспорт боғлиқлигини ҳамда озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Туркий дунё бирлигини мустаҳкамлашга беқиёс ҳисса қўшган буюк шоир ва мутафаккир, давлат арбоби Алишер Навоий номидаги халқаро мукофот биринчи марта тантанали равишда топширилди.
Ўтган йил давомида Ўзбекистон Туркий маданият халқаро ташкилотига тўлақонли аъзо бўлди. Шу билан бирга, ТЮРКСОЙ тузилганининг ўттиз йиллиги тантанали равишда нишонланди.
Ўзбекистон аввалбошданоқ туркий тилли давлатлар, жумладан, Туркия билан ҳамкорликни йўлга қўйиш ва кенгайтиришнинг фаол иштирокчилари ва ташаббускорларидан бири бўлган. Бироқ, 2000 йилдан бошлаб республика туркийзабон мамлакатлар саммитларида қатнашишни чеклади ва кейинчалик ўз иштирокини тўхтатди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 3 сентябрь куни Чўлпон-отада (Қирғизистон) бўлиб ўтган VI саммитда фахрий меҳмон сифатида иштирок этиши ТДТ билан ҳамкорлик тарихидаги бурилиш нуқтаси бўлди. Бу Ўзбекистон раҳбарининг саммитда илк бор иштирок этиши эди.
Ўшанда ТДТ билан алоқалар бўйича аниқ ташаббуслар, шу жумладан, Хивани Туркий дунёнинг маданий пойтахти, деб эълон қилиш (2020 йил) ва ТДТ Ишбилармонлар кенгаши йиғилишларидан бирини тегишли бизнес-форумни ташкил этиш (2019 йил) билан бирга Тошкентда ўтказиш таклифи илгари сурилган эди.
2019 йил 14 сентябрда Ўзбекистон Нахчиван битимини (2009 йил 3 октябрь) ратификация қилди ва ҳужжат депозитарийига - Туркия Республикасига расмий хабарнома юборди.
Ўзбекистоннинг ташкилотга қўшилиши билан Туркий кенгашга аъзо бошқа давлатлар фаолиятида сезиларли ўсиш кузатилмоқда. Бу ТДТнинг минтақавий ташкилот сифатидаги роли ўсиб бораётганидан далолат беради.
2019-2023 йилларда бўлиб ўтган ТДТ саммитларида Ўзбекистон Президенти томонидан ТДТ доирасида кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган 52 та аниқ-равшан ташаббус илгари сурилди. Бугунги кунга қадар 35 та ташаббус амалга оширилди ва 7 таси якуний босқичда. Амалга оширилаётган ташаббуслардан 10 таси Ташкилотнинг Самарқанд ва Анқара саммитларида тилга олинди.
Амалга оширилган ташаббуслар қаторида Ёш тадбиркорлар форуми таъсис этилгани ва унинг биринчи учрашуви 2021 йил сентябрь ойида Ўзбекистонда ўтказилгани, транспорт ва божхона тартиб-қоидаларини рақамлаштириш бўйича лойиҳалар амалга оширилиши, 2021 йил июнь ойида ТДТга аъзо давлатлар туризм вазирларининг 6-учрашуви ўтказилиши, Қўқоннинг 2022 йилда “Туркий дунё сайёҳлик пойтахти” деб эълон қилиниши, аъзо давлатлар қишлоқ хўжалиги вазирларининг 1-йиғилиши ва 2022 йил июль ойида Тошкентда Биринчи Туркий агрофорумнинг ўтказилиши, 2022 йил июнь ойида Бухорода IV Ёш етакчилар форуми ўтказилиши ва бошқаларни санаш мумкин. Шунингдек, 2023 йил 16 март куни ТДТнинг Анқарадаги навбатдан ташқари саммити чоғида Туркий инвестиция фондини ташкил этиш тўғрисида битим имзоланди ва ҳозирги пайтда аъзо давлатлар шартнома кучга кириши учун зарур бўлган ички тартиб-қоидаларни амалга оширишмоқда.
ТДТнинг Самарқанд саммитида Президент Шавкат Мирзиёев “Туркий дунёмизнинг ҳавас қилса арзийдиган буюк тарихи, улуғ аждодлари ва беқиёс бойликлари бор. Ва мен ишонаман, Туркий дунёни буюк келажак кутмоқда. Бу келажакни, ҳеч шубҳасиз, меҳнаткаш, бағрикенг ва олижаноб халқларимиз билан биргаликда яратамиз”, деган эди. Бу стратегик нуқтаи назар Ўзбекистоннинг ТДТ доирасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва кенгайтиришга содиқ эканлигини яққол тасдиқлайди.
Шу нуқтаи назардан, Туркий давлатлар ташкилотининг Остона шаҳрида бўлиб ўтадиган саммити умумий мақсадларга эришиш йўлида биргаликда ташланган яна бир қадам бўлади ва унда илгари суриладиган ташаббуслар кўп қиррали ўзаро манфаатли ҳамкорликни туркий дунёнинг бундан кейинги тараққиёти ва равнақи учун янги мазмун билан бойитади.

Uzbekistan: Aiming for progress and prosperity of the Turkic world
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will take part in a meeting of the Council of Heads of State of the Organisation of Turkic States in Astana on 3 November.
The Cooperation Council of Turkic Speaking States (CCTS) was established on 3 October 2009 in Nakhchivan (Azerbaijan) at the IX Summit of the Heads of Turkic Speaking States. During the VIII summit in Istanbul (Turkey) on 12 November 2021, it was decided to rename this structure into the "Organisation of Turkic States" (OTS).
The members of the Organisation are Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkey and Uzbekistan. Hungary and Turkmenistan have the status of observer states in the OTS.
The Council of Heads of State (CHS) is the supreme body of the OTS and carries out its activities in the form of regular meetings of the Heads of State of the organization’s member states. The CHS considers the issues of cooperation in solving topical international problems, determines priority areas of cooperation, and reviews the activities of the organization. The CHS meetings are held once a year.
In 2022-2023 the chairmanship in the organization belonged to Uzbekistan. The year of chairmanship was opened by the OTS summit in Samarkand, which was held on 11 November 2022. According to experts and members of the OTS, the outcome of the historic summit opened a new chapter in the development of the organization: important agreements were signed, including on simplifying trade and customs procedures, as well as on establishing an Investment Fund.
Speaking at the summit, the head of our state stressed that during his presidency Uzbekistan intends to effectively implement the "Vision of the Turkic World - 2040" concept and the five-year Strategy of the Organisation of Turkic States, which is being adopted today, to strengthen the authority of the Organisation, which covers a vast region with a population of over 170 million people, and most importantly, to bring to an even higher level the cooperation between our brotherly countries and peoples with a common history, language and culture.
On the basis of an in-depth analysis of the organization's activities, the leader of Uzbekistan has put forward a number of initiatives aimed at harnessing the enormous potential and capacities of the Turkic countries.
During Uzbekistan's chairmanship of the Organisation, more than 30 major events were held, including meetings of the heads of ministries and departments of economy, trade, health, education, space, energy and special services of our countries. At these meetings, special attention was paid to the issues of institutional reform of the OTSs, creation of a "space of new economic opportunities', strengthening transport interconnectivity and enhancing cooperation in the field of food security.
For the first time, the Alisher Navoi Prize, established to honor outstanding personalities for their contribution to the development of the Turkic world in the fields of science, culture and art, has been awarded.
Over the past year, Uzbekistan has become a full member of the International Turkic Culture Organisation. At the same time, the thirtieth anniversary of the establishment of TURKSOY was solemnly celebrated.
Uzbekistan was initially one of the active participants and initiators of establishing and increasing interaction between Turkic-speaking states, including Turkey. However, since 2000, the republic has limited and later suspended its participation in the summits of Turkic-speaking countries.
A turning point in the history of interaction with the OTS was the participation of President Shavkat Mirziyoyev in the VI Summit of the OTS on 3 September 2018 in the city of Cholpon-Ata (Kyrgyzstan) as a guest of honour. This was the first-ever presence of the head of Uzbekistan at the summit.
At that time, specific initiatives on ties with the OTS were put forward, including proposals to declare Khiva the Cultural Capital of the Turkic World (2020) and to hold one of the meetings of the OTS Business Council in Tashkent with the organization of a relevant business forum (2019).
On 14 September 2019, Uzbekistan ratified the Nakhchivan Agreement (3 October, 2009) and sent an official notification to the Republic of Turkey, the depositary of the document.
With Uzbekistan's accession, there has been a noticeable increase in the activity of other Turkic Council member states as well, indicating the growing role of the OTS as a regional organization.
At the OTS summits held in 2019-2023, the President of Uzbekistan put forward 52 specific initiatives aimed at further developing multifaceted cooperation within the OTS. To date, 35 initiatives have been implemented and 7 are at the final stage. Of the initiatives under implementation, 10 were announced during the Samarkand and Ankara summits.
The implemented initiatives include the establishment of the Forum of Young Entrepreneurs and holding its first meeting in Uzbekistan in September 2021, implementation of projects on digitalisation of transport and customs procedures, holding the 6th Meeting of the Ministers of Tourism of the OTS Member States in June 2021, declaring Kokand as the "Tourism Capital of the Turkic World" in 2022, holding the 1st Meeting of the Ministers of Agriculture of the Member States and the first Turkic Agro-Forum in Tashkent in July 2022, holding the IV Forum of Young Entrepreneurs in Uzbekistan in July 2022, and holding the 4th Forum of Young Entrepreneurs in Uzbekistan. Also on 16 March 2023, during the Extraordinary Summit of the OTS in Ankara, the Agreement on the Establishment of the Turkic Investment Fund was signed and the Member States are currently implementing the domestic procedures necessary for the Agreement to enter into force.
At the Samarkand OTS Summit, President Shavkat Mirziyoyev said: "The Turkic world has a great history worthy of admiration, great ancestors and incomparable wealth. And I am convinced that a great future awaits the Turkic world. We will surely build this future together with our hard-working, generous and noble peoples". This strategic vision vividly confirms Uzbekistan's commitment to further strengthening and expanding cooperation within the framework of the OTS.
In this context, the forthcoming summit of the Organisation of Turkic States in Astana will be another joint step towards achieving common goals, and the initiatives put forward at the summit will fill the multifaceted mutually beneficial cooperation with new content for the benefit of further progress and prosperity of the Turkic world.