Самарқанд обидалари Франция делегациясида катта таассурот қолдирди
Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макрон мамлакатимизга расмий ташрифи доирасидаги тадбирлар якунида Президентимиз Шавкат Мирзиёев ҳамроҳлигида Самарқанд шаҳрининг қадимий обидалари билан танишди.
Давлат раҳбарлари дастлаб Мирзо Улуғбек расадхонаси ва музейини бориб кўрди.
Маълумки, Муҳаммад Тарағай Мирзо Улуғбек Амир Темурнинг суюкли набираси бўлган, эзгу ишларини давом эттирган. У ҳам ҳукмдор, ҳам олим сифатида илм-фан ва маданиятни ривожлантирган, бунёдкорликка катта эътибор қаратган. Ўрта асрлардаёқ ноёб расадхона барпо этиб, осмон жисмларини жуда аниқ ўрганган.
Мирзо Улуғбекнинг “Зижи жадиди Кўрагоний” асари дунё астрономиясида муҳим қўлланма ҳисобланади. Уни Европа, жумладан, францияликлар ҳам яхши билишади.
Хусусан, француз астрономи Жозеф-Николя Делил фаолияти давомида Мирзо Улуғбекнинг асарларини ўрганган, “Зижи жадиди Кўрагоний” асарини лотин тилига таржима қилдирган. Делил 1739 йилда буюк бобокалонимизнинг астрономия жадваллари ҳақида нутқ сўзлаган. Ушбу нутқнинг матни ҳозиргача сақланиб қолган.
Бу каби тарихий маълумотлар икки халқ алоқаларининг тарихий илдизлари қанчалик теранлигини кўрсатади.
Меҳмонлар музейда Мирзо Улуғбек даврига оид ашёлар, китоблар, қўлёзмалар, асл нусхадаги квадрант асбобини кўздан кечирди.
Президентлар Амир Темур мақбарасига боришди.
Олий мартабали меҳмонга буюк Соҳибқироннинг ҳаёти, ҳарбий маҳорати, бунёдкорлик ишлари ҳақида сўзлаб берилди.
Амир Темур ўз куч ва салоҳияти билан ҳукмдорлик даражасига чиққан, Ҳиндистондан Европагача бўлган ҳудудда барқарор давлат барпо этган нодир шахсдир. Соҳибқиронинг ҳарбий юришлари ва дипломатияси узоқ ўлкаларга ҳам катта таъсир кўрсатган. Европа қироллари Амир Темур давлатини тан олиб, у билан алоқа ўрнатишга интилган. Жумладан, Франция қироли Шарл VI бобокалонимизга мактуб йўллаган.
Шу боис ҳам бутун дунёда Амир Темур шахсига ва темурийлар меросига қизиқиш катта. Жумладан, 1988 йилда Францияда Темурийлар тарихи ва маданиятини ўрганувчилар ассоциацияси тузилган. Унинг собиқ президенти, профессор Люсен Керен Амир Темур ва темурийлар даврини кўп йиллар давомида тадқиқ этгани, Франция ва Ўзбекистон халқлари яқинлашишига катта ҳисса қўшгани учун Ўзбекистоннинг “Шуҳрат” медали билан тақдирланган.
1996 йилда Париждаги ЮНЕСКО қароргоҳида “Темурийлар даврида илм-фан, маданият ва маорифнинг гуллаб-яшнаши” номли кўргазма бўлган. Ўтган йили давлатимиз раҳбарининг Францияга ташрифи доирасида Лувр музейида ташкил этилган “Ўзбекистон воҳаларининг мўъжизалари. Карвон йўллари чорраҳасида” кўргазмаси катта воқеа бўлган эди. Унда темурийлар меросига алоҳида ўрин ажратилди.
Давлат раҳбарлари Регистон мажмуасида ҳам бўлди.
Маълумки, бу маскан Мирзо Улуғбек, Шердор ва Тиллакори мадрасаларидан иборат. Мирзо Улуғбек ва Ялангтўшбий қурдирган бу обидалар асрлар давомида илм аҳлини ўзига чорлаб келган, юзлаб олиму фузалоларга мактаб бўлган. Ажойиб симметрия ва меъморий қиёфа касб этган мажмуа бугунги кунда Самарқанднинг "ташриф қоғози"га айланган.
Меҳмонларга аждодларимизнинг меъморчилик анъаналари, пештоқлардаги нақшлар ва маънолар ҳақида сўзлаб берилди.
Сўнг Президентлар Шоҳи Зиндага борди. Бу мажмуа саҳоба Қусам ибн Аббос ва алломаларнинг мақбараларидан иборат. Мажмуанинг тарихий, маданий ва бадиий қиммати шундаки, у архитектура ва безак санъатининг бир неча асрлар давомида ривожланиши ҳақида тасаввур беради. Шоҳи Зинда 2001 йилда ЮНEСКОнинг Бутунжаҳон мероси рўйхатига киритилган. Шу жиҳатлари билан сайёҳларни ҳамиша ўзига жалб этади.

Исторические памятники Самарканда произвели большое впечатление на делегацию Франции
Президент Французской Республики Эммануэль Макрон в завершение программы официального визита в нашу страну в сопровождении Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева ознакомился с историческими памятниками города Самарканда.
Сперва главы государств посетили обсерваторию и музей Мирзо Улугбека.
Мухаммад Тарагай Мирзо Улугбек был любимым внуком Амира Темура и продолжателем его дела. Как правитель и ученый он покровительствовал развитию наук и культуры, большое внимание уделял строительству. Построив уникальную для средневековья обсерваторию, с высокой точностью изучил движение небесных тел.
Его книга «Новые астрономические таблицы» долгие годы служило важным пособием по астрономии, хорошо известным в Европе, в том числе во Франции.
Так, работы Мирзо Улугбека были объектом исследования французского астронома Жозефа-Николя Делиля, который перевел «Зидж» на латынь. В 1739 году Делиль выступил с докладом об астрономических таблицах нашего великого предка. Сохранился текст данного доклада.
Эти исторические свидетельства говорят о том, насколько глубоки узы между нашими народами.
Гости осмотрели предметы, книги, рукописи и оригинал квадранта Мирзо Улугбека.
Президенты посетили мавзолей Амира Темура.
Высокому гостю рассказали о жизни, полководческом мастерстве, созидательных делах великого Сахибкирана.
Амир Темур – уникальная личность, основавший крупнейшее в свое время государство в регионе от Индии до Европы. Военные походы и дипломатия Сахибкирана оказала влияние и на жизнь дальних стран. Европейские монархи признавали государство Амира Темура и стремились установить с ним отношения. В частности, французский король Карл VI направил письмо Амиру Темуру.
Именно поэтому во всем мире существует большой интерес к личности Амира Темура и наследию Темуридов. В частности, в 1988 году во Франции была создана Ассоциация исследователей истории и культуры Темуридов. Ее бывший президент профессор Люсьен Керен награжден медалью «Шухрат» Узбекистана за многолетние исследования об Амире Темуре и эпохе Темуридов, а также за большой вклад в сближение народов Франции и Узбекистана.
В 1996 году в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже прошла выставка «Расцвет науки, культуры и просвещения в эпоху Темуридов». В прошлом году в рамках визита главы нашего государства во Францию в Лувре была организована выставка «Сокровища оазисов Узбекистана. На перекрестке караванных путей», которая стала знаковым событием. Особое место в ее экспозиции отводилось наследию Темуридов.
Главы государств также посетили комплекс Регистан, ансамбль которого состоит медресе Мирзо Улугбека, Шердора и Тиллакори. Эти памятники, построенные Мирзо Улугбеком и Ялангтушбием, на протяжении веков привлекали исследователей и служили школой для сотен ученых. Своей симметрией и архитектурным обликом Регистан заслуженно является «визитной карточкой» Самарканда.
Гостям было рассказано о зодческих традициях и приемах, использованных в строительстве медресе, значении орнаментов и надписей.
Затем Президенты посетили Шахи-Зинду. Этот комплекс состоит из мавзолеев сподвижника Кусама ибн Аббаса и других деятелей. Историческая, культурная и художественная ценность комплекса в том, что он дает представление о развитии архитектуры и декоративного искусства на протяжении нескольких столетий. Шахи-Зинда была включена в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО в 2001 году.
Внимание гостей привлекла история ворот комплекса и мавзолеев, они по достоинству оценили изящность узоров.