Франция Президенти Самарқанддаги обидаларни томоша қилди
Мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макрон Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳамроҳлигида тунги Самарқанд бўйлаб сайр қилди.
Давлат раҳбарлари ЮНЕСКОнинг Жаҳон мероси рўйхатига киритилган Регистон мажмуасига ташриф буюрдилар.
Олий мартабали меҳмонга ушбу Шарқ меъморчилиги дурдонасининг қурилиш тарихи, ноёб нақшлари, мазкур маскан билан боғлиқ машҳур воқеа ва шахслар хусусида сўзлаб берилди.
Франция Президентининг ташрифи Самарқандда ўтаётгани ва айнан Регистондан бошлангани бежиз эмас. Бу ерда халқларимиз ўртасидаги тарихий муштаракликни мужассам этган жиҳатлар кўп.
Хусусан, Соҳибқирон Амир Темур буюк саркарда, савдо ва илм-фан ҳомийси сифатида Осиё ва Европада рўй берган тарихий ўзгаришларга катта таъсир кўрсатган. XV асрда Парижда унинг шарафига «Европанинг халоскорига» деган ёдгорлик қўйилган. Амир Темур ва Франция қироли Шарл VI бир-бирига мактублар юбориб, алоқа ўрнатган. Ёзишмаларда сиёсий масалалар билан бир қаторда савдо-иқтисодий алоқаларга ҳам катта эътибор қаратилган.
Францияда буюк Соҳибқирон ва темурийлар ҳақида кўплаб илмий, бадиий асарлар яратилган. Жумладан, француз мутафаккири ва адиби Вольтер асарида Мирзо Улуғбек, машҳур ёзувчи Жюль Верн романида Регистон маҳобати ҳақида тўлқинланиб ёзилган.
Бугун Франция делегацияси айнан шу майдонда бўлиб турибди. Тунги чироқлар билан ёритилган мажмуанинг улуғворлиги ва гўзаллиги меҳмонларда катта завқ уйғотди.
Шу ерда Шавкат Мирзиёев ва Эммануэль Макрон биргаликда суратга тушди.
Сўнг Президентлар “Буюк ипак йўли” халқаро туризм марказидаги “Боқий шаҳар” тарихий-этнографик мажмуасида бўлдилар.
Бу ерда халқимизнинг буюк ўтмиши рамзлари тўпланган, тарихий шаҳарларимиздаги диққатга сазовор жойларининг нусхалари барпо этилган. Миллий анъаналаримиз билан бирга дўст халқлар билан алоқалар тарихи ҳам акс эттирилган. Хусусан, Афросиёб ёдгорлиги деворларида сақланиб қолган Корея, Хитой, Ҳиндистон ва бошқа мамлакатлар элчиларини қабул қилиш маросими тасвирларидан фойдаланилган. Бундай маъно-мазмун, тарих ва бугунги кун уйғунлиги меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
Давлат раҳбарлари ўртасида самимий мулоқот бўлди. Самарқанд жаҳон цивилизациясининг қадимий бешикларидан бири бўлгани, бугун ҳам халқаро саммит ва туризм марказига айланиб бораётгани қайд этилди. Меҳмонларга халқимизнинг бетакрор бадиий, ҳунармандлик ва мусиқий маданияти намойиш этилди.
Ташрифнинг асосий тадбирлари, шу жумладан, олий даражадаги музокаралар эртага, 2 ноябрь куни бўлиб ўтади.

Президент Франции осмотрел достопримечательности Самарканда
По прибытии в нашу страну с официальным визитом Президент Французской Республики Эммануэль Макрон в сопровождении Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева совершил прогулку по ночному Самарканду.
Главы государств посетили архитектурный ансамбль Регистан, включенный в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Высокий гость был ознакомлен с историей строительства этой жемчужины восточного зодчества, особенностями его уникального декора, знаковых событиях и личностях, связанных с этим местом.
Символично, что визит французского лидера проходит в Самарканде и начался именно с Регистана. Здесь много свидетельств существовующих с давних пор связей между нашими народами.
В частности, Сахибкиран Амир Темур - великий полководец, покровитель торговли и науки - оказал большое влияние на исторические изменения, происходившие в Азии и Европе. В XV веке в Париже в его честь был установлен памятник «Освободителю Европы». Амир Темур и король Франции Карл VI обменивались посланиями. В переписке помимо политических вопросов большое внимание уделялось торгово-экономическим отношениям.
Во Франции множество научных и художественных произведений посвящено великому Сахибкирану и Темуридам. О Мирзо Улугбеке писал французский философ и литератор Вольтер, с любовью был описан величественный Регистан в романе известного писателя Жюля Верна.
Сегодня на этой площади находится французская делегация. Величие и красота комплекса при свете архитектурной подсветки вызвали восторг и восхищение у гостей.
Здесь Шавкат Мирзиёев и Эммануэль Макрон сделали совместное фото.
Затем Президенты посетили историко-этнографический парк «Вечный город» в международном туристическом центре «Великий шелковый путь».
В комплексе сконцентрированы главные символы старины и воспроизведены узнаваемые детали достопримечательностей исторических городов Узбекистана. Наряду с национальными традициями здесь нашла отражение история международной дипломатии. В частности, использованы мотивы церемонии приема послов Кореи, Китая, Индии и других стран, запечатленной на стенах дворца в городище Афросиаб. Содержательное и художественное наполнение комплекса произвело на гостей большое впечатление.
В ходе искренней беседы лидеров отмечалось, что Самарканд по праву славится как одна из древних колыбелей мировой цивилизации, а сегодня становится международным центром саммитов и туризма.
Гостям была продемонстрирована уникальная художественная, народно-прикладная и музыкальная культура нашего народа.