Президент Қаршидаги маҳаллада меҳмон бўлди
Президент Шавкат Мирзиёев Қашқадарё вилоятига ташрифи давомида Қарши шаҳридаги Ойдин маҳалласида бўлиб, аҳоли турмуши, ҳудуддаги ободлик ва куз-қиш мавсумига тайёргарлик билан яқиндан танишди.
Бу ерда 11 мингга яқин аҳоли яшайди. Ҳудудда иккита мактабгача таълим ташкилоти, битта умумтаълим мактаби мавжуд. Жорий йилда яна учта кўп қаватли уй фойдаланишга топширилди.
Маҳаллада хизмат кўрсатиш соҳаси, тикувчилик ва ҳунармандчилик яхши ривожланган. Хусусан, йигирмага яқин савдо дўкони, сартарошхона, умумий овқатланиш шохобчаси ва бошқа турдаги тадбиркорлик субъектлари фаолият юритмоқда. Уларда маҳаллий аҳоли, хусусан, ёшлар иш билан банд.
Жорий йилда маҳалладаги икки юз нафардан ортиқ ишсиз аҳоли доимий ва мавсумий ишларга жойлаштирилди. Яна қарийб шунча фуқаро “Ишга марҳамат” мономарказлари ва бошқа нодавлат таълим муассасалари орқали ўқитилди. Уларнинг 191 нафари ўзини-ўзи банд қилган шахс сифатида иш бошлаган.
Маҳалла фаоллари Президентга ҳудуддаги ўзгаришлар, одамлар ҳаёти ҳақида сўзлаб берди. Бу ердаги кўп қаватли уйларда илгари тўртта оғир тоифадаги ширкат бўлган. Коммунал хизматларда муаммолар кўп эди. “Ойдин бошқарув сервис компанияси” ташкил этилиб, хизмат сифати яхшиланди.
Мавсум олдидан кўп қаватли уйларда куз-қиш мавсумига зарур чоралар кўрилди. Хусусан, ўнта уйнинг томи, юздан ортиқ йўлаклар таъмирланди, иссиқлик қувурлари изоляция қилинди.
Ҳудуд кўкаламзорлаштирилган. “Яшил макон” лойиҳаси доирасида олти минг тупдан ортиқ мевали ва манзарали кўчатлар ўтқазилган. Кўчалар асфальтланган, ёритгичлар ўрнатилган. Икки километрлик пиёдалар йўлакчаси ташкил этилган.
Қарши шаҳри масъуллари, маҳалла “еттилиги” ҳудудда амалга оширилаётган ишлар ҳақида ахборот берди.
Маълумки, юртимизда барча ижтимоий чора-тадбирлар маҳаллаларда, халқ билан биргаликда ташкил қилинмоқда. Бу тизим босқичма-босқич ривожлантирилиб, энди янада кенг ваколат ва имкониятлар берилмоқда. Маҳалла раиси, ҳоким ёрдамчиси, хотин-қизлар фаоли, ёшлар етакчиси ҳамда профилактика инспекторидан иборат тизимга солиқчи ва ижтимоий хизмат ходими ҳам қўшилиб, “маҳалла еттилиги” жорий этилмоқда. Келгуси йилдан “Маҳалла бюджети” тизими тўлиқ жорий қилинади. Бу – ҳар бир маҳалланинг 100 миллион сўмгача маблағи бўлади, дегани. Шунингдек, амалдаги учта платформа – “Онлайн маҳалла”, “Хотин-қизлар”, “Ёшлар портали” ўзаро интеграция қилиниб, ягона тизимда мужассамлаштирилади.
Президентимиз мазкур тизимни самарали ишлатиш, бундай кенг ваколат ва маблағлардан фойдаланиб, маҳалладаги долзарб муаммоларни ҳал қилиш зарурлигини таъкидлади. Аҳолини тадбиркорликка, хотин-қизларни касб-ҳунарларга жалб этиб, даромадини ошириш, ёшлар учун маданий тадбирлар, мусобақалар ташкил этиш муҳимлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари маҳалладаги 11-уйда яшовчи Дилшод Набиев хонадонида меҳмон бўлди. Оила бошлиғи институтда ўқитувчи. Турмуш ўртоғи Ҳурриятхон билан икки фарзандни вояга етказмоқда. Улар ўз турмуши ва меҳнат фаолияти, болаларга берилаётган эътибор ва имкониятлар ҳақида сўзлаб берди.
Президент маҳалланинг янги маркази – маҳалла гузари, хизмат кўрсатиш шохобчаларини кўздан кечирди. Шу ерда нуронийлар билан мулоқот бўлди.

Президент посетил махаллю в Карши
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Кашкадарьинскую область побывал в махалле Ойдин города Карши, где ознакомился с условиями жизни населения, проводимой работой по благоустройству территории и подготовке к осенне-зимнему сезону.
Здесь проживают около 11 тысячи человек. Функционируют две дошкольные организации, общеобразовательная школа. В текущем году сдано в эксплуатацию еще три многоквартирных дома.
В махалле хорошо развиты сфера услуг, швейное производство и ремесленничество. В частности, действуют около двадцати предприятий торговли, пунктов общественного питания и других субъектов предпринимательства. В них трудятся местные жители, в том числе молодежь.
В этом году в махалле удалось обеспечить постоянной и сезонной работой свыше двухсот безработных. Почти столько же граждан были обучены через моноцентры “Ишга мархамат” и другие негосударственные учебные заведения. 191 из них зарегистрировались в качестве самозанятых лиц.
Представители махалли рассказали Президенту о происходящих изменениях в жизни людей. Прежде многоквартирные дома обслуживали четыре неэффективных товарищества. Было много проблем в коммунальной сфере. С организацией управляющей сервисной компании “Ойдин” обслуживание улучшилось.
Перед осенне-зимним сезоном приняты необходимые меры по подготовке многоэтажных домов. Так, отремонтированы кровля десяти домов, выполнена изоляция систем отопления.
Территория махалли озеленена. В рамках проекта “Яшил макон” высажено более шести тысяч саженцев фруктовых и декоративных деревьев. Улицы заасфальтированы, установлено освещение. Проложено два километра пешеходных дорожек.
Руководство города Карши, махаллинская “семерка” представили информацию о проводимой работе.
Как известно, все социальные мероприятия в нашей стране организуются в махаллях, при активном вовлечении жителей. Эта система развивается поэтапно, ей предоставляется все больше полномочий и возможностей. В систему, состоящую из председателя махалли, помощника хокима, женской активистки, молодежного лидера и инспектора по профилактике, добавляются сотрудник налоговых органов и работник социальной службы, которые все вместе составят махаллинскую "семерку». Со следующего года полностью заработает система махаллинского бюджета. В распоряжении каждой махалли будет до 100 миллионов сумов. Также три существующие платформы – «Онлайн махалля», «Женщины», «Портал молодежи» будут взаимно интегрированы и объединены.
Президент подчеркнул необходимость эффективного использования этих широких полномочий и финансов для решения актуальных проблем в махаллей. Отмечена важность привлечения людей к предпринимательству, профессионального обучения и повышения доходов женщин, организации культурных мероприятий и конкурсов для молодежи.
Глава государства побывал в гостях у жителя махалли Дилшода Набиева. Глава семьи - преподаватель в институте. Вместе с супругой Хурриятхон воспитывают двух детей. Они рассказали о своей жизни и трудовой деятельности, уделяемом в нашей стране внимании развитию детей.
Президент осмотрел также новый махаллинский центр, пункты обслуживания. Состоялась беседа с представителями старшего поколения.